Sistemde takılma ve donmalar oluyor

Talha Alderson

Femtopat
Daha fazla  
  1. Arkadaşlar merhaba. Bundan yaklaşık 3 hafta önce bilgisayarımın içini temizledim ve BIOS pilini çıkarıp reset attım ve her şeyi hallettikten sonra bilgisayara temiz bir şekilde format attım lakin 3 haftadır bilgisayarımda anlık donmalar oluyor. Mesela Opera'dayken Opera yanıt vermeyebiliyor. Spotify'dan şarkı dinlerken anlık olarak şarkının sesi 2-3 saniyelğine kesiliyor. Bilgisayarı fareyle kontrol ederken fare donuyor ve 3-4 saniye bir şey yapamıyorum. Bu dediğim oyunda da oluyor fakat fazla değil ara ara oluyor. Dediğim gibi uygulamalarda gezinirken donmalar yaşıyorum. Az önce BIOS menüsünü güncellemek geldi aklıma, sıfırladığım için güncellememiştim ama yine aynı sorun devam ediyor gibi gözüküyor. Kısacası tarayıcıda video izlerken, müzik dinlerken veya herhangi bir oyunda ani takılmalar yaşıyorum. Acaba sorun ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim. (not: HDD kullanmıyorum sadece 2 tane 240GB SSD var sistemimde)
    Bu arada iki SSD'nin de HD Tune bilgilerini bırakıyorum aşağıya:

1689358200788.png

1689358243109.png

1. Arkadaşlar merhaba. Bundan yaklaşık 3 hafta önce bilgisayarımın içini temizledim ve BIOS pilini çıkarıp reset attım ve her şeyi hallettikten sonra bilgisayara temiz bir şekilde format attım lakin 3 haftadır bilgisayarımda anlık donmalar oluyor. Mesela Opera'dayken Opera yanıt vermeyebiliyor. Spotify'dan şarkı dinlerken anlık olarak şarkının sesi 2-3 saniyelğine kesiliyor. Bilgisayarı fareyle kontrol ederken fare donuyor ve 3-4 saniye bir şey yapamıyorum. Bu dediğim oyunda da oluyor fakat fazla değil ara ara oluyor. Dediğim gibi uygulamalarda gezinirken donmalar yaşıyorum. Az önce BIOS menüsünü güncellemek geldi aklıma, sıfırladığım için güncellememiştim ama yine aynı sorun devam ediyor gibi gözüküyor. Kısacası tarayıcıda video izlerken, müzik dinlerken veya herhangi bir oyunda ani takılmalar yaşıyorum. Acaba sorun ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.(not: HDD kullanmıyorum sadece 2 tane 240GB SSD var sistemimde)
    Bu arada iki SSD'nin de HD Tune bilgilerini bırakıyorum aşağıya:

1689358200788.png

1689358243109.png

Arkadaşlar bu arada sistemim henüz 3 yılını doldurdu.

Son düzenleyen: Moderatör:
HD tune sekmelerinde gördüğünüz errorscanı da yapsanız iyi olur.
Küçük boyutlu SSD ler çabuk hantallaşır veya bozulur.
SSD nin ömrü ve performansı boyutu ile doğru orantılır.
Yeni SSD alacaksanız 1TB dan aşağı olmasın.

*** İyi akşamlar.

Dosya Ekleri

• hd-tune-bad-sector.jpg
    hd-tune-bad-sector.jpg
    83,3 KB · Görüntüleme: 20

*** İyi akşamlar.
Errorscanı iki diskede ikişer kere uyguladım ama herhangi bir error almadım.

*** İyi akşamlar.
Başka kontrol etmem gereken şeyler var mı acaba ?

Son düzenleme:
Takılmalar hala devam ediyorsa en son şunu söyleyebilirim:
Bilgisayarınızı birkez daha temizleyin. Temizleme esnasında bağlantı kablolarının tam oturup oturmadığını kontrol edin, söküp takın, aynı şekilde ramleride. Sorunu anlamasak da bu tip işlemler yapmak küçük temassızlık sorunlarını gidererek çözüm olabiliyor. Sadece PC de değil, her alette.

Sizin de attığınız gibi SSD lerinizde warning uyarıları var, Belki hala yıllarca kullanılabilir ama kim diyebilir ki takılmaların sebebi değil diye.

SSD lerinizin boyutunun oldukça küçük olduğunu düşünüyorum. Yukarıda yazdıklarımı dikkate alın ve yeni SSD alırsanız mümkünse 1TB den aşağı olmasın ve SSD yi C,D diye ya hiç bölmeyin , bölmeniz gerekli ise de C yi ne kadar büyük tutarsanız o kadar iyi olduğunu unutmayın.

Bu arada Günaydın.:)

Takılmalar hala devam ediyorsa en son şunu söyleyebilirim:
Bilgisayarınızı bir kez daha temizleyin. Temizleme esnasında bağlantı kablolarının tam oturup oturmadığını kontrol edin, söküp takın, aynı şekilde RAM'leri de. Sorunu anlamasak da bu tip işlemler yapmak küçük temassızlık sorunlarını gidererek çözüm olabiliyor. Sadece PC de değil, her alette.

sizin de attığınız gibi SSD lerinizde warning uyarıları var, belki hala yıllarca kullanılabilir ama kim diyebilir ki takılmaların sebebi değil diye.

SSD lerinizin boyutunun oldukça küçük olduğunu düşünüyorum. Yukarıda yazdıklarımı dikkate alın ve yeni SSD alırsanız mümkünse 1TB'den aşağı olmasın ve SSD'yi C, D diye ya hiç bölmeyin, bölmeniz gerekli ise de C'yi ne kadar büyük tutarsanız o kadar iyi olduğunu unutmayın.

Bu arada günaydın.:)

Evet temazsızlık sorunu olabilir çünkü ben temizledikten sonra aslında ekrana görüntü gelmiyordu ama şunu fark ettim ki RAM'i tam oturtamamıştım sonra oturttum. Şimdide takılmaların sebebi temazaslık olabilir tekrar çıkarıp takmayı deneyeceğim. Olmazsa da artık yeni SSD bakacağım. Yorumunuz için teşekkürler. Bu arada RAM'i ikinci slota takmamın bir faydası olur mu yoksa fark etmez mi?

Fark edebilir. Çözümü bulursanız burada belirtmeyi unutmayın. İlgimi çekti. Sonucu merak ediyorum.
Umarım kolaylıkla bu sorun aşılmış olur da masraf yapmaktan kurtulmuş olursunuz.
İyi günler..

Fark edebilir. Çözümü bulursanız burada belirtmeyi unutmayın. İlgimi çekti. Sonucu merak ediyorum.
Umarım kolaylıkla bu sorun aşılmış olur da masraf yapmaktan kurtulmuş olursunuz.
İyi günler.

Evet RAM'i çıkarıp yeniden taktım 2. bölmeye ama bu sefer görüntü gelmedi sanırım 2.bölmede bir şeyler var çünkü daha önce de 2.slota taktığımda görüntü alamıyordum ve mouse klavye çalışmadı en sonunda 1.slota oturttum RAM'i şu an sistem yine aynı çok da bir fark yok sanırım sorun RAM'de değil.

Geri
Yukarı