Sistemde UEFI desteği var mı?

Az önce Recep Baltaş'ın bir sözü dikkatimi çekti "4. nesilden beri" diye belirtti benim işlemcim 3. nesil aklımda tekrardan bir soru işareti oluştu. :)

Ayrıca W8 ile beraber gelmiş olması yeterli mi UEFI desteği için?

Ivy Bridge ve sonrasında geldi bu destek.
Kısmen evet, Windows 8 ile gelmiş dizüstü bilgisayarın %80-85'lik kısmı UEFI destekliyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20190829_235200_1.jpg
    IMG_20190829_235200_1.jpg
    2,4 MB · Görüntüleme: 84
Hocam BIOS ekranı tam görünmüyor. Varsa Advanced kısmında da UEFI Boot Support ayarı olabilir, emin olamadım.
Advanced kısmı bu şekilde
Acaba şuan W7 kurulu olması ile alakalı bir durum olabilir mi?
Advanced kısmı bu şekilde
Acaba şuan W7 kurulu olması ile alakalı bir durum olabilir mi?
Main kısmında böyle bir şeye denk geldim..

Dosya Ekleri

• IMG_20190829_235957.jpg
    IMG_20190829_235957.jpg
    2,1 MB · Görüntüleme: 86
  • IMG_20190830_000159_1.jpg
    IMG_20190830_000159_1.jpg
    1,8 MB · Görüntüleme: 81
BIOS ayarları tahminimden oldukça kısıtlıymış, ablamın Samsung bilgisayarında da aynı BIOS olmasına rağmen bu kadar kısıtlı değil. Neyse, bütün BIOS sekmelerinin fotoğrafını atabilir misiniz? Tek tek incelemek gerekecek.

Tahminimin aksine ayar Main sekmesindeymiş, şaşırttı. Neyse, verdiğim rehberden Windows 10'u USB'ye yazdırıp kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Main sekmesinde kuruluma başlamadan önce UEFI Boot ve Secure Boot Option ayarını devreye alın. Ardından Exit bölümüne gelin, Exit Saving Changes seçeneğini seçin. Çıkan uyarıya Yes deyip BIOS'tan çıkabilirsiniz.

Şimdi yapmayın, Windows 7'yi UEFI olarak kurmadığınız için Windows 7'yi açamayabilirsiniz. Kuruluma başlamadan önce yapın.

Son olarak, Security kısmındaki Secure Boot Configuration menüsünün fotoğrafını atabilir misiniz? Çok şey istedim kusura bakmayın, hakkınızı helal edin.

Tahminimin aksine ayar Main sekmesindeymiş, şaşırttı. Neyse, verdiğim rehberden Windows 10'u USB'ye yazdırıp kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Main sekmesinde kuruluma başlamadan önce UEFI Boot ve Secure Boot Option ayarını devreye alın. Ardından Exit bölümüne gelin, Exit Saving Changes seçeneğini seçin. Çıkan uyarıya Yes deyip BIOS'tan çıkabilirsiniz.

Şimdi yapmayın, Windows 7'yi UEFI olarak kurmadığınız için Windows 7'yi açamayabilirsiniz. Kuruluma başlamadan önce yapın.

Son olarak, Security kısmındaki Secure Boot Configuration menüsünün fotoğrafını atabilir misiniz? Çok şey istedim kusura bakmayın, hakkınızı helal edin.
Teşekkür ederim bayağı açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş. Sorun yok yahu yarın sabah atacağım zaten W10'a geçmem bir haftayı bulabilir belki daha fazla çünkü yedekleme işlemleri falan var acelemiz yok kısacası :)
Teşekkür ederim bayağı açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş. Sorun yok yahu yarın sabah atacağım zaten W10'a geçmem bir haftayı bulabilir belki daha fazla çünkü yedekleme işlemleri falan var acelemiz yok kısacası :)
Ama UEFI desteği var mıymış onu anlayamadım ama sanırım var değil mi?

Ama UEFI desteği var mıymış onu anlayamadım ama sanırım var değil mi?
Evet, UEFI desteği var.

Az önce Recep Baltaş'ın bir sözü dikkatimi çekti "4.nesilden beri" diye belirtti benim işlemcim 3.nesil aklımda tekrardan bir soru işareti oluştu :)
Ayrıca W8 ile beraber gelmiş olması yeterli mi UEFI desteği için?
Bir de bu bahsettiğiniz BIOS ayarını şuan mı yapmam gerekiyor?
Videodaki o ibare yanış.

Ben i5 3470 kullanıyorum ve anakartımın UEFI destedği var.
O ibare için konu açmıştım ancak kimse takmadı. Ufak bir hata olmuş sanırım. @Recep Baltaş

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı