Sistemde virüs olabilir mi?

Ben onun Ruslara ait olduğunu biliyorum. Bir arkadaşta da aynı sorunlar vardı fakrlı şeyler inmiş Minecraft indireyim derken.
Hocam bende ondan şüphelendim. Yüklemeyecektim fakat benim arkadaşımda da var. Onda niye bir şey yok ?

Eğer bir indirme bağlantısı vs. son kapatılan sekme olarak kaldıysa benzer şeyler olabiliyor ama garip bir durum yaşamışsınız. Keşke baştan bir Kaspersky vs. ile taratsaydınız daha emin olurdun. Eğer endişen varsa şifreleri vs. değiştir. 2 adımlı doğrulamaları etkinleştir. Akıllı telefonun varsa her hesap için ayrı, karışık şifreler için Google'ın şifre yöneticisi gibi programlar da kulanabilirsin.
Hocam format attım sizce herhangi bir sorun olur mu? Malwareskye indirdim. Şuan iyi gibi. Olan hesaplarıma oldu. 2 tane gmailimin şifresini not almıştım. O anki korkudan gitti.

Hocam bende ondan şüphelendim. Yüklemeyecektim fakat benim arkadaşımda da var. Onda niye bir şey yok?

Hocam format attım sizce herhangi bir sorun olur mu? Malwareskye indirdim. Şu an iyi gibi. Olan hesaplarıma oldu. 2 tane Gmail'imin şifresini not almıştım. O anki korkudan gitti.

Temiz kurulum genelde virüsten kurtulmak için en iyi yoldur ama tedbiri elden bırakmamak lazım. Hiçbir şey indirmeseniz bile geçenlerde yaşanan Apex olayı var. Dediğim gibi şifreleri kaydetmek için Google şifreler, 1password, proton Pass gibi uygulamalar var. Bu tarz bir şey yaşarsanız hesaplarınızı kurtarmak sizin için daha kolay olur. Ayrıca 2 adımlı doğrulamayı aktif etmek en doğru şeylerden birisi.

H
Temiz kurulum genelde virüsten kurtulmak için en iyi yoldur ama tedbiri elden bırakmamak lazım. Hiçbir şey indirmeseniz bile geçenlerde yaşanan Apex olayı var. Dediğim gibi şifreleri kaydetmek için Google şifreler, 1password, proton Pass gibi uygulamalar var. Bu tarz bir şey yaşarsanız hesaplarınızı kurtarmak sizin için daha kolay olur. Ayrıca 2 adımlı doğrulamayı aktif etmek en doğru şeylerden birisi.
Hocam 120 saat içinde inşallah hesabı alacam. Almam gerek orada onedrivede ailemin fotoğrafları güzel anılarım var.

Hocam bana ne tavsiye verirsiniz ? Ben sürekli format atan birisiyim. Çünkü bilgisayarımda sorun var diye korkuyorum.

Bilgisayara virüs bulaştırmamam için yapmam gerekenler. Virüs programı, bir sitenin güvenli olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Gibi... Normalde anlarım bu işlerden ama korkuyorum.

Hacım korkuyla yaşanmaz. xD Gerçek hayatta güvenli kalmak nasılsa internet ortamında güvenli kalmak neredeyse aynı. Virüsten seni en uzak tutacak şey Linux kurmak. Ama Windows'un çok özelliğinden feragat etmen gerkecek ve öğrenmen gereken şeyler olacak.
Bilinmeyen yazılımlar, crack vs. içerikler, dizi, film indirmeleri yani illegal şeyleri ne kadar fazla kurcalarsan o kadar risk altında olursun. Eğer kaderinde bir şanssızlık yaşamak varsa bahsettiğim Apex olayı gibi, zaten ona yapabileceğin bir şey yok. Hesaplarını güvende tutman, 2 adımlı doğrulamayı kullanman, şifrelerini olabildiğince farklı kombinasyon seçmen en iyi şey.
Antivirüs olarak eğer sistemin zorlanmıyorsa Kaspersky ya da bittedefender iyi seçenekler. Ama dediğim gibi illegal şeyleri kurcalamadığın müddetçe virüsün seni bulması zor.

Siteler için çok fazla şey diyemeyeceğim yani abuk subuk şeyler aramadığın müddetçe en fazla ne olabilir? Bir şey indirmezsen zaten virüs vs. zor. Ama illa öneri istersen noscript vb. eklentiler fena değil.
Daha fazlası için forumda konu aç. İllaki uzmanların tavsiyeleri vardır. Benim yazdıklarım genel halkın bildiği şeyler.

Son düzenleme:
Hacım korkuyla yaşanmaz. xD gerçek hayatta güvenli kalmak nasılsa internet ortamında güvenli kalmak neredeyse aynı. Virüsten seni en uzak tutacak şey Linux kurmak. Ama Windows'un çok özelliğinden feragat etmen gerkecek ve öğrenmen gereken şeyler olacak.
Bilinmeyen yazılımlar, crack vs. içerikler, dizi, film indirmeleri yani illegal şeyleri ne kadar fazla kurcalarsan o kadar risk altında olursun. Eğer kaderinde bir şanssızlık yaşamak varsa bahsettiğim Apex olayı gibi, zaten ona yapabileceğin bir şey yok. Hesaplarını güvende tutman, 2 adımlı doğrulamayı kullanman, şifrelerini olabildiğince farklı kombinasyon seçmen en iyi şey.
Antivirüs olarak eğer sistemin zorlanmıyorsa Kaspersky ya da bittedefender iyi seçenekler. Ama dediğim gibi illegal şeyleri kurcalamadığın müddetçe virüsün seni bulması zor.

Siteler için çok fazla şey diyemeyeceğim yani abuk subuk şeyler aramadığın müddetçe en fazla ne olabilir? Bir şey indirmezsen zaten virüs vs. zor. Ama illa öneri istersen noscript vb. eklentiler fena değil.
Daha fazlası için forumda konu aç. İllaki uzmanların tavsiyeleri vardır. Benim yazdıklarım genel halkın bildiği şeyler.
Hocam şuanda format attım. Valorant steam ve epic games indirdim. Duvar kağıdı indirdim. Şuanda bir şey indirmedim. Her şey gayet normal galiba. Umarım bir şey olmaz. Gmail şifrelerini değiştirdim. 2 tanesini bilmiyorum umarım geri dönüş yapıp hesaplarımı alabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı