Çözüldü Sistemde "WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR" mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Erendir

Centipat
Daha fazla  
WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR alıyorum ama yüklenme %0'da hiç ilerlemeden birkaç saniye içerisinde kapanıyor. Yüklenme tamamlanmadığı için de minidump dosyası oluşmuyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim, neden mavi ekran yüklenmesi başlamıyor?

Memtest86, bellek tanılanama aracı, Intel'in işlemci testini ve check disk komutunu kullandım ama bir şey çıkmadı. Format atmayı da denedim bu arada.

Bir sistem raporu da paylaşıyorum: Report 05 03 2023.htm

Çözüm
@Erendir Sorununuzla ilgili son durum nedir? Probleminiz çözüldü mü?

Pek çok şey denedim sonuç vermedi. En sonunda M.2 SSD'leri çıkardım. Ondan sonra mavi ekran vermedi. Hala test sürecinde diyebilirim ama çözüldü sanırım. Yüksek ihtimalle M.2 soketleri problemli.
WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR alıyorum ama yüklenme %0'da hiç ilerlemeden birkaç saniye içerisinde kapanıyor. Yüklenme tamamlanmadığı için de minidump dosyası oluşmuyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim, neden mavi ekran yüklenmesi başlamıyor?

Memtest86, bellek tanılanama aracı, Intel'in işlemci testini ve check disk komutunu kullandım ama bir şey çıkmadı. Format atmayı da denedim bu arada.

Bir sistem raporu da paylaşıyorum: Report 05 03 2023.htm
Windows* Teknolojisi ile Mavi Ekran WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR... bu link sana yardımcı olabilir

WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR
Merhabalar WHEA hatası donanımlardan birinde sorun olabileceğini gösterir bize. Her zaman değil tabi ki. Bazen bir driver sorunu da buna yol açabilir.

Memtest86 yaptım demişsiniz. Bunu es geçelim. RAM'ler sorunsuz diyelim.

Furmark yükleyin CPU burner ile 10 dakika CPU'nuzu test edin. Kapanacak mı sistem bakın. Aynı programdan bu bitince GPU stress test 15 dakika yapın. Kapanıyor mu ya da bir sorun oluyor mu bakın.

Aldığınız bu hatayı nerede ve ne yaparken alıyorsunuz? Biraz daha detay verin. Hikayenizi bilelim. Tek bir olayı değil genelde ne durumda ortaya çıkıyor gibi bilgileri sağlayın. Dump raporu olmadığı için hikayenize göre tahmin edeceğiz.

Merhabalar WHEA hatası donanımlardan birinde sorun olabileceğini gösterir bize. Her zaman değil tabi ki. Bazen bir driver sorunu da buna yol açabilir.

Memtest86 yaptım demişsiniz. Bunu es geçelim. RAM'ler sorunsuz diyelim.

Furmark yükleyin CPU burner ile 10 dakika CPU'nuzu test edin. Kapanacak mı sistem bakın. Aynı programdan bu bitince GPU stress test 15 dakika yapın. Kapanıyor mu ya da bir sorun oluyor mu bakın.

Aldığınız bu hatayı nerede ve ne yaparken alıyorsunuz? Biraz daha detay verin. Hikayenizi bilelim. Tek bir olayı değil genelde ne durumda ortaya çıkıyor gibi bilgileri sağlayın. Dump raporu olmadığı için hikayenize göre tahmin edeceğiz.
Dün tekrar format atıp sürücülerden emin olarak kurulum yaptım, problem yoktu. Bugün 1-2 saatlik kullanımdan sonra masaüstünde iken yine aynı hatayı verdi. Bu sefer direkt kapanmadı ama en azından, bu sayede dump dosyasını paylaşabilirim şu an.

Stres testi de yapmıştım bu arada, sıkıntı çıkmamıştı hem cpu'da hem gpu'da.

Merhabalar hata veren driverlarınız üzerinden gidelim.
Nvidia driverınızı alttaki gibi kurun.
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- Nvidia sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü game ready olanı indirin. Nvidia eski linki artık geçerli değil ve o sayfadaki driverlar çok eski. O yüzden bu yeni linki kullanıyoruz. Google'da ne yazık ki eski sayfası 1.ci sırada.
(Otomatik seçimle uğraşmayın 2 dakika kartınızı ve işletim sistemi bilgilerinizi kendiniz seçin.)

İnternetsiz güvenli moda girmek için :
* Sisteminiz açılıyorsa çalıştır kısmına msconfig yazıp açılan sekmede üstten başlangıç kısmına tıklayıp alttan güvenli başlatma seçip en az seçin. Kaydedip çıkın.
* Yine sisteminiz açılıyorsa yeniden başlata eliniz shift tuşu basılı şekilde tıklayarak mavi menü gelene kadar bekleyin. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.
* Sistem açılmıyorsa (Sadece güvenli modda açılıyorsa) : Açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız.

Sorun devam ederse 1-2 sürüm eski driver deneyin. Hala sorun devam ediyorsa DDU ile kaldırıp bu sefer kendiniz kurmayın. Windows yüklesin. Hepsine rağmen sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız.

Aşağıdaki linkten chipset ve wifi sürücünüzü tekrar indirip kurun.

Sistemi yeniden başlatın ve sorun tekrar ediyor mu diye kontrol edin. Ediyorsa yeni dosyalar atarsınız.

Pek çok şey denedim sonuç vermedi. En sonunda M.2 SSD'leri çıkardım. Ondan sonra mavi ekran vermedi. Hala test sürecinde diyebilirim ama çözüldü sanırım. Yüksek ihtimalle M.2 soketleri problemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı