Çözüldü Sistemdeki 160 GB'lık HDD çıkarılınca Windows 10 açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

emrklcc95

Centipat
Daha fazla  
RAM
8+8 16gb 3000mhz
SSD veya HDD modeli
521gb m2
Ekran kartı
Msi gtx 1050ti
Anakart
Gigabyte a320m
İşlemci
Ryzen 3 3100
Merhaba. Sistem R3 3100 - GTX 1050 Ti - 16 GB RAM - Gigabyte A320M anakart.

Sorunum şu, PC'de 3 tane disk var. İlki M.2 SSD. Windows kurulu. Diğeri 1 TB HDD ve diğeri de emulatorler kurulu olduğu 160 GB eski HDD. 160 GB'lık HDD'yi çıkarttığım zaman PC BIOS'ta kalıyor ve boot seçenekleri boş olarak görünüyor. Takınca normal şekilde açılıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20230228_155844.jpg
    IMG_20230228_155844.jpg
    85,8 KB · Görüntüleme: 33
Çözüm
BIOS'tan M.2 SSD'nizi en başa almayı deneyin.
Eğer olmuyorsa büyük ihtimalle Windows EFI dosyalarını eski HDD'ye kurmuş olabilir.

Bu makaleye göz atabilirsiniz.

CMD kullanarak Windows 10'da EFI bölümü oluşturma:​

Biraz bilgisayar becerisine sahip kullanıcıların bir EFI önyükleme bölümünü kendi başlarına yeniden oluşturabilmesi olağandır.

EFI bölümü Windows 10 manuel olarak nasıl oluşturulur?​

Adım 1. Bilgisayarı Windows 10/8/7 yükleme medyası ile çalıştırın> Komut İstemi'ni açmak için ilk ekranda SHIFT + F10 tuşlarına basın.

Adım 2. Aşağıdaki komutları yazın ve her seferinde Enter'a tıklayın:

• diskpart
  • list disk
  • select disk # (Not: EFI Sistem bölümünü sildiğiniz diskin numarasını seçin.)
  • list partition
  • create partition efi
  • format quick fs = fat32
  • list partition
  • list volume (Not: Windows işletim sisteminin kurulu olduğu birim harfini not edin.)
create efi boot

• Exit
  • Bcdboot X: \ windows (Not: "X" kısmını Windows işletim sistemi bölümünün birim harfiyle değiştirin.)
create efi boot 2

BCDBoot, önyükleme dosyalarını Windows bölümünden EFI Sistem bölümüne kopyalar ve aynı bölümde BCD deposunu oluşturur.

Artık Windows yükleme medyasını kaldırabilir ve bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.

BIOS'tan M.2 SSD'nizi en başa almayı deneyin.
Eğer olmuyorsa büyük ihtimalle Windows EFI dosyalarını eski HDD'ye kurmuş olabilir.

Bu makaleye göz atabilirsiniz.

CMD kullanarak Windows 10'da EFI bölümü oluşturma:​

Biraz bilgisayar becerisine sahip kullanıcıların bir EFI önyükleme bölümünü kendi başlarına yeniden oluşturabilmesi olağandır.

EFI bölümü Windows 10 manuel olarak nasıl oluşturulur?​

Adım 1. Bilgisayarı Windows 10/8/7 yükleme medyası ile çalıştırın> Komut İstemi'ni açmak için ilk ekranda SHIFT + F10 tuşlarına basın.

Adım 2. Aşağıdaki komutları yazın ve her seferinde Enter'a tıklayın:

• diskpart
  • list disk
  • select disk # (Not: EFI Sistem bölümünü sildiğiniz diskin numarasını seçin.)
  • list partition
  • create partition efi
  • format quick fs = fat32
  • list partition
  • list volume (Not: Windows işletim sisteminin kurulu olduğu birim harfini not edin.)
create efi boot

• Exit
  • Bcdboot X: \ windows (Not: "X" kısmını Windows işletim sistemi bölümünün birim harfiyle değiştirin.)
create efi boot 2

BCDBoot, önyükleme dosyalarını Windows bölümünden EFI Sistem bölümüne kopyalar ve aynı bölümde BCD deposunu oluşturur.

Artık Windows yükleme medyasını kaldırabilir ve bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı