Çözüldü Sistemdeki diğer diske erişim nasıl engellenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OnurTAŞ

Kilopat
Yer
Sancaktepe, İstanbul
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria G2 1TB M.2 SSD ve WD Blue 1TB HDD
Anakart
ASUS Prime B450M-A II
Merhabalar, bilgisayarıma çift işletim sistemi kuracağım. SSD'yi ben, HDD'yi kardeşim kullanacak.
Kardeşimin benim kullandığım SSD'ye erişebilmesini istemiyorum. HDD'ye virüs bulaştırsa bile SSD'deki sisteme bir şey olmasını istemiyorum.
SSD'ye erişim engeli ve ikincil işletim sistemine girdiğimizde, SSD yokmuş gibi göstermenin bir yolu var mı?

İki işletim sistemi de Windows 11.

Çözüm
Kendi diskini BitLocker ile şifrele. Kardeşin kendi diskinden boot yapınca senin diskin onda görünür ancak şifreli olduğu için erişemez.
Kendi diskini BitLocker ile şifrele. Kardeşin kendi diskinden boot yapınca senin diskin onda görünür ancak şifreli olduğu için erişemez.

Çözüm
En kesin çözüm bir elektronik devre anahtarı ile bağlantıyı kapatıp açmak.
SATA kablosunu sökebilirsin.
m.2 SSD kullanıyorum. :)
Araştırdım da Home sürümünde BitLocker yokmuş sanırım.

Başka önerileriniz varsa alabilirim. Kendi sistemimi ne kadar koruyabilirsem iyidir. %100 olmasa da elimden geldiğince korumak isterim.

Sürücünün harf yolunu kaldırdım. Antivirüs yükledim. Sanırım bu durumda yapılacak en fazla şeyi yaptım.
Pro sürümü olsaydı BitLocker iş görürdü ama Home'da olmuyor.

Son düzenleme:
M.2 SSD kullanıyorum. :)

Araştırdım da Home sürümünde BitLocker yokmuş sanırım.

Başka önerileriniz varsa alabilirim. Kendi sistemimi ne kadar koruyabilirsem iyidir. %100 olmasa da elimden geldiğince korumak isterim.

Sürücünün harf yolunu kaldırdım. Antivirüs yükledim. Sanırım bu durumda yapılacak en fazla şeyi yaptım.
Pro sürümü olsaydı BitLocker iş görürdü ama Home'da olmuyor.

Pro sürümüne geçin o zaman. Veri kaybetmeden geçiş yapılabiliyor.

Pro sürümüne geçin o zaman. Veri kaybetmeden geçiş yapılabiliyor.
Vakti zamanında 600 liraya (şimdinin 1000-2000 lirasına) Windows 10 Home almıştık. Nasıl bırakırım ben bunu? :D

@barbarbar338 hocam beğenmemenizin sebebini söyleseydiniz bari de anlaşabilelim.

Son düzenleme:
Vakti zamanında 600 liraya (şimdinin 1000-2000 lirasına) Windows 10 Home almıştık. Nasıl bırakırım ben bunu? :D

@barbarbar338 hocam beğenmemenizin sebebini söyleseydiniz bari de anlaşabilelim.

Vallahi işe yaramadığı sürece isterseniz 10 bin TL verin. Tavsiyem Pro sürüme geçmeniz. Her türlü özellik zaten Pro sürümde.

Geri
Yukarı