Çözüldü Sisteme Ekstra Fan Ekleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Riza610

Kilopat
Daha fazla  
MSI X570 GAMING Plus anakarta sahibim ve kasaya 2 tane 140MM fan ekleyeceğim. Bu üç yöntemden birini uygulamak istiyorum.

1-)Arctic 140MM fanlarında PST adında bir yöntem kullanmış. Bu yöntemle iki fanı birleştirip tek soket haline getirip bunları push pinine takarsam sorun yaşar mıyım?
2-)Akasa Flexa P5 ile Molex'den güç alıp fan soketini de anakarta takıp 3 fanıda boş portlara takıp mı kullanmalıyım?
3-)N11’de satılan gücü anakarttan alan ikili çoğaltıcı mı almalıyım?

Molex bağlantısı sorun yaşatır mı?
Push pin anakartta sorun çıkartır mı?
İkili çoğaltıcı pinlerde sıkıntı yaşatır mı?
En sağlıklısı hangisi olur önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
MSI X570 GAMING Plus anakarta sahibim ve kasaya 2 tane 140MM fan ekleyeceğim. Bu üç yöntemden birini uygulamak istiyorum.

1-)Arctic 140MM fanlarında PST adında bir yöntem kullanmış. Bu yöntemle iki fanı birleştirip tek soket haline getirip bunları push pinine takarsam sorun yaşar mıyım?
2-)Akasa Flexa P5 ile Molex'den güç alıp fan soketini de anakarta takıp 3 fanıda boş portlara takıp mı kullanmalıyım?

1- Yaşamazsın.
2- Evet.
3- Anakart portundan çıkan güç 2 fana kadar destekliyor bildiğim kadarıyla, daha fazlası için çoğaltıcının Molex yoluyla güç kaynağından güç alması gerekiyor.

2 fanı 1 porta bağlayacaksan ve fanlarda daisy-chain yapma imkanın varsa hiç çoğaltıcı alma fakat bir çok fanı 1 porta bağlamak istiyorsan çoğaltıcı alabilirsin.
Sorun yaşaya bilirsiniz bende cooler master mb520 kasa kullanıyorum ve b450 asus anakartımdaki tüm fan girişleri doluydu, 2 adet daha RGB fan aldım birde fan kablosu çoğaltıcı aldım kasa ısındıgında fanlar çalışırken fazla ses yapmaya başladı çok rahatsız etmiyor ama zararı varmı bilmiyorum. Konu açacağım yakında bende bu konuyla ilgili..

1- Yaşamazsın.
2- Evet.
3- Anakart portundan çıkan güç 2 fana kadar destekliyor bildiğim kadarıyla, daha fazlası için çoğaltıcının Molex yoluyla güç kaynağından güç alması gerekiyor.

2 fanı 1 porta bağlayacaksan ve fanlarda daisy-chain yapma imkanın varsa hiç çoğaltıcı alma fakat bir çok fanı 1 porta bağlamak istiyorsan çoğaltıcı alabilirsin.

Çözüm
1- Yaşamazsın.
2- Evet.

Benim uygulamak istediğim yöntem aslında ilk olan çoğaltıcı kablolar yer kaplamayacağı için daha temiz görünüm olacak. Eğer fazla ses yaparsada n11de satılan pwm girişli 2 ek fan çoklayıcısından alırım işimi görür.
Cevaplar için çok teşekkürler.
Arctic P14 PST hocam daisy chain dediğin yöntem bu fandaki pst yöntemi değil mi 2 fanı birbirine bağlayıp tek sokette pine takmak

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı