Çözüldü Sisteme güç gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mbappee

Decapat
Yer
Denizli
Arkadaşlar anakartı takıp kablo bağlantılarını bitirdim. PSU kablosunu taktım ve PSU'yu açık hale getirdim. Açma tuşuna bastım fakat sisteme güç gelmedi. Güç kaynağında sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Sanırım bir kabloyu eksik taktım yardım eder misiniz? Taktiğin güç kablolarını paylaşacağım. Baktığım kadarıyla bir ana güç kablosu ve 4'lü olan kabloyu takmışım. USB, Audio girişleri vb. hariç.

Anakart: Ga 78 lmts2.

@Ali.Çimen

Dosya Ekleri

• 16590207323893108341907477499822.jpg
    16590207323893108341907477499822.jpg
    183,1 KB · Görüntüleme: 127
  • 16590207639417474542547721288113.jpg
    16590207639417474542547721288113.jpg
    163,9 KB · Görüntüleme: 85
Son düzenleme:
Çözüm
İşlemci pinlerinde sorun var mıydı veya anakarta çarptımı.

İşlemci pinlerinin fotoğrafı konuda mevcut işlemci pinlerinde sıkıntı yok gibi. Anakarta herhangi bir darbe gelip gelmediğinden emin değilim. İlk sorun oluştuğunda plakanın yerine gelmesi için kasayı biraz salladı.

Arkadaşlar bilgisayar artık çalışıyor. Sorun PWR-swc kablosundaymış kaç gündür bunu fark edemedim kendime çok sinirliyim. PWR-swc kablosunu ters çevirerek taktım ve artık sorun yok.
Tam tersi PSU'nun bozuk olduğu anlamına da gelebilir hocam.
Şu videodan faydalanabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bahsettiğim ses böyle değil sadece kabloyu takarken geliyor. O da çok az zaten. Ek olarak CPU için takılan güç kablosu normalde 8 pinliyken sanırım bendeki 4 pinli bu normal mi? Birazdan bilgisayarın tüm kablolarını söküp takacağım gözümden kaçan var mı diye.

Hocam bahsettiğim ses böyle değil sadece kabloyu takarken geliyor. O da çok az zaten. Ek olarak CPU için takılan güç kablosu normalde 8 pinliyken sanırım bendeki 4 pinli bu normal mi? Birazdan bilgisayarın tüm kablolarını söküp takacağım gözümden kaçan var mı diye.
CPU bağlantısı bazı anakartlarda 4 pin bazılarında 8 pin olabilir bu normal bir durum. PSU'nun sağlamlığını hala teyit edemedik.

Arkadaşlar anakartı takıp kablo bağlantılarını bitirdim. PSU kablosunu taktım ve PSU'yu açık hale getirdim. Açma tuşuna bastım fakat sisteme güç gelmedi. Güç kaynağında sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Sanırım bir kabloyu eksik taktım yardım eder misiniz? Taktiğin güç kablolarını paylaşacağım. Baktığım kadarıyla bir ana güç kablosu ve 4'lü olan kabloyu takmışım. USB, Audio girişleri vb. hariç.

Anakart: Ga 78 lmts2.

@Ali.Çimen

Rev 1.2yse anakartın üzerinde girişler bulunmakta eğer PSU'dan şüpheleniyorsan 24pin güç kablosunu al yeşil kablo ile siyah kabloyu kısa devre yaptır o zaman PSU PC dışında çalışmış olur.

Hocam dediğiniz kısa devre yöntemi ise yaramadı.

O zaman PSU sıkıntılı.

CPU bağlantısı bazı anakartlarda 4 pin bazılarında 8 pin olabilir bu normal bir durum. PSU'nun sağlamlığını hala teyit edemedik.

O anakartta 4 pin CPU bağlantısı bulunuyor diye biliyorum.

Son düzenleme:
Rev 1.2yse anakartın üzerinde girişler bulunmakta eğer PSU'dan şüpheleniyorsan 24pin güç kablosunu al yeşil kablo ile siyah kabloyu kısa devre yaptır o zaman PSU PC dışında çalışmış olur.

O zaman PSU sıkıntılı.

O anakartta 4 pin CPU bağlantısı bulunuyor diye biliyorum.

Hocam kısa devre olayını gösteren bir video var mı? Nasıl kısa devre yaptıracağımı bilmiyorum.

Hocam kısa devre olayını gösteren bir video var mı? Nasıl kısa devre yaptıracağımı bilmiyorum.

Var hemen atıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
buyur adam PSU'yu çalıştıracağında gösteriyor zaten bende 2 tane PSU temizledim böyle.

Var hemen atıyorum.

buyur adam PSU'yu çalıştıracağında gösteriyor zaten bende 2 tane PSU temizledim böyle.

Hocam sabah deneyeceğim bu yöntemi evde ataç olduğunu sanmıyorum çatal gibi bir şeyle olur mu ve çarpılma riskim kaç?

Çatalla çarpılırsınız hocam kablonun 2 ucunu açarak yapabilirsiniz.

Peki hocam.

Hocam bu kısa devre olayını yaparken anakart ve SSD'ye bağlı olan güç kablolarını da sökeyim mi? Sökmezsem zarar gelir mi?

Hocam bu kısa devre olayını yaparken anakart ve SSD'ye bağlı olan güç kablolarını da sökeyim mi? Sökmezsem zarar gelir mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı