Sisteme HDD takınca açılma hızı düşüyor

Mehmet55503

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bilgisayarimda 500 GB SSD var ve düğmeye bastıktan sonra bilgisayarımın kendine gelmesi 12 saniye civarı oluyordu. Bugün 0 aldığım Seagate 2 TB 5400 RPM HDD'yi bilgisayara bağlayınca açılma hızının oldukça yavaşladığını fark ettim. Sizce sorun ne? Nasıl çözebilirim bunu?

Merhabalar. Bilgisayarimda 500 GB SSD var ve düğmeye bastıktan sonra bilgisayarımın kendine gelmesi 12 saniye civarı oluyordu. Bugün 0 aldığım Seagate 2 TB 5400 RPM HDD'yi bilgisayara bağlayınca açılma hızının oldukça yavaşladığını fark ettim. Sizce sorun ne? Nasıl çözebilirim bunu?

İlk sıraya HDD geçmiştir. İlk sıraya BIOS üzerinden Windows Boot Manager'ı alın.

Diskte bad sector olup olmadığını kontrol edebilir misin? Bir de HDD'nin hız testini yapıp paylaşır mısın?

Sorun zaten sisteme HDD takıp Windows'u bunun içine kurman. SSD her zaman HDD'den daha hızlıdır o yüzden böyle bir yavaşlık hissedersin.
Hocam anlamadınız sanırım. Windows ssdye kurulu hdd içinde 1 bayt bile veri yok sadece takmamla yaşandı bu olay.
İlk sıraya HDD geçmiştir. İlk sıraya BIOS üzerinden Windows Boot Manager'ı alın.
Deniyorum hocam sağ olun
Diskte bad sector olup olmadığını kontrol edebilir misin? Bir de HDD'nin hız testini yapıp paylaşır mısın?
Bunu da deneyip paylaşacağım.

Hocam yanlış anladıysam kusura bakma Windows halen SSD içerisinde kuruluysa büyük ihtimalle sistemi açarken ilk sıraya HDD geçmiş olabilir. Önce HDD okunuyor ama içerisinde sistem olmadığından dolayı SSD'ye geçiyor olabilir. Bu da büyük ihtimalle zaman alıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20210313_163207.jpg
    IMG_20210313_163207.jpg
    94,6 KB · Görüntüleme: 29
Sistem ilk açılışta bilgisayara takılı olan aygıtları, diskleri, dışarıdan bağlı olan her şeyi kontrol eder. Bu kontrol esnasında ek olarak takılmış bileşenler açılış süresini uzatabilir. İlk iş diskin sağlam olup olmadığını kontrol edin, sorunlu bir parça açılış süresini uzatabilir.

Geri
Yukarı