Sisteme nasıl OC yapılır?

Kaan Melih

Hectopat
Makaleler
1
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16
Ekran kartı
XFX Speedster QICK 210 RX 6500 XT
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
AMD Ryzen 5 5500
Merhaba, sistemin parçalarına tek tek nasıl OC yapabilirim? Hangi programlar kullanabilir ve nasıl kullanabilirim?

İşlemci için BIOS, ekran kartı için MSI Afterburner ben bunları kullandım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartına yapmak istiyorsanız MSI Afterburner kullanabilirsiniz.
Eğer işlemciye yapmak istiyorsanız AMD Ryzen Master kullanabilirsiniz.
Bu iki program ile tek tek deneyerek yapabilirsiniz.
İşlemci için en uygun değerleri bulduktan sonra da BIOS üzerinden uygulayabilirsiniz.

1668376975220.png

Core voltage ve temp. Limit'e müdahale edemiyorum.

Eki Görüntüle 1571849

Core voltage ve temp. Limit'e müdahale edemiyorum.

Sizin işiniz Core clock ve memeory clock ile.

MSI kombustor uygulamasi ile ekran kartına stress tesri yaptırın Core clock da ekranda siyah çizgiler olursa düşürün memuru C, çok da da ekranın renkleri birbirine girer ekran gider korkmayın PC'yi yeniden başlatın ayar sfilanacaktir tekrar aynı yöntemi uygulayın.

AMD kartlara OC yaparken, MSI Afterburner yerine Radeon'u öneririm stabilite açısından.
İşlemciye OC yaparken en stabili BIOS.
RAM'in OC potansiyeli yok denilebilecek seviyede, XMP açtığınızda sorun yoksa yeter.

Ne kadar ne kadar arttırarak denemeliyim ve her artırmadan sonra ne kadar test yapmalıyım?

10- 20'şer şeklinde artırın yaptıktan sonra kaydet tik işareti var MSI Afterburner'de sonra kombustor üzerinden 10-15 dk boyunca test yapın ısısı 80'i geçiyorsa overclock yapmayın ekran kapanır yeniden başlatılırsa ayarı düşürerek deneyin olmazsa yükselte yükselte en stabil kısmı bulabilirsiniz. YouTube bant genişliği kaldırılınca MSI Afterburner overclock nasıl yapılır şeklinde bakarsanız detaylı bilgi edinirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı