Çözüldü Sisteme takılı olan 8GB RAM'in sadece 5,68 GB'ı kullanılabilir olarak gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mehmet23Celik

Femtopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
1713011617879.png

Bu şekilde göstermesinin sebebi nedir ve çözümü nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Lenovo IdeaPad Gaming 3 modeli ama ürün kodunu falan bilmiyorum. Bir de GTX 1650'li bu kadar bilgim var sadece.

Lenovo BIOS içinde genelde olur. "UMA Graphic Size" veya "UMA Buffer Size" diye bir ayar olmalı. O kısımdan ayrılan RAM miktarını azaltabilirsiniz. Bu şekilde sistem belleğinden en az şekilde RAM çalar.
AMD iGPU kaynaklı bir durum, VRAM olmadığından RAM ayırır kendisine. BIOS destekliyor ise ayrılan RAM miktarı azaltılabilir. Laptop modelini yazar mısınız?

Lenovo IdeaPad Gaming 3 modeli ama ürün kodunu falan bilmiyorum. Bir de GTX 1650'li bu kadar bilgim var sadece.

Lenovo BIOS içinde genelde olur. "UMA Graphic Size" veya "UMA Buffer Size" diye bir ayar olmalı. O kısımdan ayrılan RAM miktarını azaltabilirsiniz. Bu şekilde sistem belleğinden en az şekilde RAM çalar.

Çözüm
Lenovo BIOS içinde genelde olur. UMA Graphic Size veya UMA Buffer Size diye bir ayar olmalı. O kısımdan ayrılan RAM miktarını azaltabilirsiniz.
Ben ne olur ne olmaz kendime güvenemiyorum BIOS'ta o yüzden sistem toplama işi yapan bir kuzenim var ona götüreceğim ve yapmasını isteyeceğim. Şimdilik teşekkürler. 😁

Ben ne olur ne olmaz kendime güvenemiyorum BIOS'ta o yüzden sistem toplama işi yapan bir kuzenim var ona götüreceğim ve yapmasını isteyeceğim. Şimdilik teşekkürler. 😁

Kolay bir işlem, herhangi bir riski yok dediğim başlığı azaltmanın. Zaten harici GPU bulunuyor. Siz bilirsiniz yine de. Rica ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı