Sisteme yeni RAM takınca ekran gelmiyor

aeRoL

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, yeni 8 GB RAM satın aldım. Eskisi ile aynı marka ama yeni aldığım RAM'in özellikleri daha iyi. Eski RAM ile beraber takınca da ekran gelmiyor tek başına takınca da ekran gelmiyor. Nedeni ne olabilir?

Not: BIOS'u güncelledim fakat bir değişim olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, yeni 8 GB RAM satın aldım. Eskisi ile aynı marka ama yeni aldığım RAM'in özellikleri daha iyi. Eski RAM ile beraber takınca da ekran gelmiyor tek başına takınca da ekran gelmiyor. Nedeni ne olabilir?

Not: BIOS'u güncelledim fakat bir değişim olmadı.

Daha iyi derken, aynı marka olması tüm problemleri çözmez. Eski RAM'iniz kaç MHz kaç CL yeni RAM'iniz kaç MHz kaç CL? Birbirlerinden farklıysa çalışmaz.

BIOS'tan eski belleklerin gecikme değerlerini ve hızlarını manuel olarak gir (belleklerin üstünde veya internet sitesinde bulabilirsin). XMP veya D.O.C.P. kullanma, yeni bellekler sorun çıkarır. Gerekirse hızı biraz düşür, örneğin 3000 MHz yerine 2866 MHz yapabilirsin. Voltaj olarak yine eski belleklerin üstünde yazan veya sitesinde belirtilen değerleri gir.

Ayrıca bellekleri takman gereken yuvalar belirli, onlara anakart kılavuzundan bakman gerekiyor.

Hâlâ sorun çıkıyorsa bellekleri ayrı ayrı test etmen gerekir. Uzun sürebilir, vaktin yoksa uğraşmayıp iade edebilirsin. Alternatif olarak eski bellekleri satıp yeni belleklerden alabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı