Sistemi açınca şalter attı ve kasadan yanık kokusu gelmeye başladı

XMixtelXx

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
PC'yi başlattım direk tık sesi geldi elektrik gitti sonra şalteri açtım ve kasadan da yanık kokusu gelmeye başladı. Şimdi başlatınca tepki vermiyor. PSU kesin yandı gibi geliyor. Diğer parçaların da yanıp yanmadığını nasıl öğrenebilirim?

Benim başıma da geldi ,gece pcnin fişini çekmedim ,sabah fokurdama sesiyle uyandım bi baktım PC duman icinde hemen fişi çektim. PSU daki kondansatörlerden biri patlamış ,neyse ki garantisi vardı sıfır bi tane verdiler . Geçmiş olsun
Edit: PC bileşenlerine herhangi bir zarar vermedi.

Öncelikle geçmiş olsun. Umarım bilgisayar parçalarında bir sıkıntı oluşmamıştır. Yanık kokusunun prizden gelme ihtimalini düşünecek olursak, başka bir prize takıp deneme şansın olabilir.

Anakartınız sağlam ise takılı bileşenleri yüksek ihtimal korumuştur . Kaliteli bir markadan 80+ sertifikalı bir PSU alın.

PSU bileşenler için az kalınca daha fazla çabalanıp patlamıştır. Ve Everest veya Rampage yerine Corsair gibi markalar tercih et.

PC yi çalıştırınca sigortanın atması çok olası bir durum değil, bu durumda ciddi bir sorununuz var demektir, hatta pc ile tek başınıza uğraşmayın birileri mutlaka her hangi bir tehlikeye hazırlık amaçlı sigortayı kapatabilmek için başında dursun.
Kasa içindeki yani 12V kısmındaki kısa devreler sigortayı attırmaz, 220V yani PSU ve PSU dan önceki kısımda bir sorun var gibi. Şu ana kadar ki kısımda hangi donanımlar zarar görmüştür şu an için tahmin etmekte mümkün değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı