Sistemi fön makinesiyle temizledikten sonra oyunlar donuyor

MrDarkFighter

Centipat
Daha fazla  
Geçen günlerde PC'yi her zaman ki gibi fön makinesinin soğuk modunda temizledim. Fön makinesini PSU fan tarafına da tutmuştum. O günden beri PC oyuna girdiğimde donup kalıyor veya herhangi bir yük olunca dönüyor veya ekran gidiyor PC çalışmaya devam ediyor. Oct diye bir program varmış onun PSU bölümünden teste bastım 1 dakika falan sürmedi dondu PC çektim fişten. PSU yenisini almak istemiyorum. Neden böyle olmuştur? Tamir edebilir miyim evdeki imkanla?

Yok estağfurullah uzman vs değilim, ama dediğiniz gibi sanırm güç kaynağıyla alakalı.

Peki işlemcinizi temizlerken macun yenilemesi yaptınız mı? İşlemci ısınmasından kaynaklanmasın?
Macunu yenilemedim ama ısınmıyor zaten.

Arkadaşlar problem devam etmekte konuya dair bilgisi olanlar lütfen konuya dahil olsunlar.

Macunu yenilemedim ama ısınmıyor zaten.

Arkadaşlar problem devam etmekte konuya dair bilgisi olanlar lütfen konuya dahil olsunlar.

Hocam PSU'da illaki hava üflemenizden kaynaklı bir arıza meydana gelmiş olmayabilir. Siz kapat aç yaptıktan sonra PSU'ya güç gelirken aniden olmuş olabilir. Hem arıza yüzeysel de görülmeyebilir. Profesyönel bir kişi tarafından incelenmesi daha doğru olur.

Hocam PSU'da illaki hava üflemenizden kaynaklı bir arıza meydana gelmiş olmayabilir. Siz kapat aç yaptıktan sonra PSU'ya güç gelirken aniden olmuş olabilir.
Çalışıyor ama yük binince pc donup kalıyor bazen ekran da sinyal yok yazıyor ekstradan. Nasilr bir arıza bu anlamadım. Çok saçma.

Çalışıyor ama yük binince pc donup kalıyor bazen ekran da sinyal yok yazıyor ekstradan. Nasilr bir arıza bu anlamadım. Çok saçma.
Yani üflediğim havadan olduysa tamamen bozulması gerekmez mi?

Ne olduysa temizlikten sonra oldu.

Çalışıyor ama yük binince PC donup kalıyor bazen ekran da sinyal yok yazıyor ekstradan. Nasilr bir arıza bu anlamadım. Çok saçma.

Hocam üflediğiniz hava belki de sadece PSU'ya değil diğer sistem bileşenlerine de zarar vermiş olabilir. Bu da PSU'da ses yapıyor olabilir. Sırayla parçaları denmeniz gerek ki bu da çok uğraştırıcı ve can sıkıcı bir olay.
Hem üflediğiniz hava komple PSU'yu bozar diye bir şey yok. Bir parçası bozulur ama çalışır fakat bu tür uğraştırıcı sıkıntılara neden olur.

Hocam üflediğiniz hava belki de sadece PSU'ya değil diğer sistem bileşenlerine de zarar vermiş olabilir. Bu da PSU'da ses yapıyor olabilir. Sırayla parçaları denmeniz gerek ki bu da çok uğraştırıcı ve can sıkıcı bir olay.
Hem üflediğiniz hava komple PSU'yu bozar diye bir şey yok. Bir parçası bozulur ama çalışır fakat bu tür uğraştırıcı sıkıntılara neden olur.
PSU sesi şuan yok. İlk taktigimda öyle yaptı. Problem yük binince donması buradaki ipucu klavye ve mouse'u da beraberinde kapatıyor.

PSU sesi şuan yok. İlk taktigimda öyle yaptı. Problem yük binince donması buradaki ipucu klavye ve mouse'u da beraberinde kapatıyor.
Ekran kartını çıkarıp çalıştırabilir misiniz uzun bir süre, çünkü kart da belli bir watt enerji çekiyor ya. Eğer kapanması gecikirse problemin %99 güç kaynaklı olduğunu anlarız.

Ekran kartını çıkarıp çalıştırabilir misiniz uzun bir süre, çünkü kart da belli bir watt enerji çekiyor ya. Eğer kapanması gecikirse problemin %99 güç kaynaklı olduğunu anlarız.
Anakartin girişinde sadece VGA var hdmı yok. Bende sadece hdmi kullaniyorum. Vga Bulabilirsem deneyip yazarım.

Bugün hoparlörü açmak istedim. Jack'ı taktım ses gelmiyor.

Ön Power kablolarının pinlerini yanlış yerlere takmamdan böyle bir sorunla karşılaşı miyiz?

Kasayı temizledikten sonra bir türlü yerlerini uyduramadigim su kablolar.

Power led
Power led e
HDD led
Reset

Ama aralarında power sw yazan yok ve yerlerini tam olarak kesfedemedim. Yardım eder misiniz?

Dosya Ekleri

• 2024-05-09-09-23-30-585.jpg
    2024-05-09-09-23-30-585.jpg
    92,4 KB · Görüntüleme: 5
  • 2024-05-09-09-24-05-726.jpg
    2024-05-09-09-24-05-726.jpg
    147,5 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:

Gigabyte anakart dahi olsa çoğu anakarttaki bağlantı yerleri konumları aynı.
Hem bir de hocam eğer başta PSU ses çıkardıktan sonra böyle bir sorun olduysa yüksek ihtimal PSU arıza vermiş. PSU'yu değiştirmekten pek de çare yok gibi.

Hem bir de hocam eğer başta PSU ses çıkardıktan sonra böyle bir sorun olduysa yüksek ihtimal PSU arıza vermiş. PSU'yu değiştirmekten pek de çare yok gibi.
PSU yüzünden mi hoparlöre ses vermez.

Ve doğru sıralamayı verir misiniz? Kablolar dediğim gibi power sw yok. Sanırım onun yerine olan power led e diye gecen. Ama 3 pin girişi var bu power led e nin. Nasıl takmaliyim?

Dosya Ekleri

• 17155193656002997853392180990710.jpg
    17155193656002997853392180990710.jpg
    126,1 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:

Geri
Yukarı