Çözüldü Sistemi kapattıktan sonra fişi çekerken monitör kapatılmalı mı?

• Konuyu başlatan Froda
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 247
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Froda

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba, bilgisayarımı kapattığımda 5'li prizinde fişini çekiyorum. Elektrik kesintilerine veya git gel olursa sisteme zarar vermesin vs diye önlem amaçlı. Fişi çekmeden önce monitörün kapatma tuşu ile monitörü kapatmalımıyım.

Son düzenleme:
O zamanda sanki elektrikler gidiyormuş gibi birden güç kesildiği için monitöre bir zararı olur mu diye düşünmüştüm.

Yaşım 18 ve 9 yaşından beri PC kullanıyorum ben hiçbir sıkıntısını görmedim. Bu zamana kadar bir monitörü 2 yıl kullanmışlığımda oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaşım 18 ve 9 yaşından beri PC kullanıyorum ben hiçbir sıkıntısını görmedim bu zamana kadar bir monitörü 2 yıl kullanmışlığımda oldu.

Hocam kısa vadede belki bir sorun olmuyordur ama bir monitörü 2 yıl kullanmış olmanız bence uzun bir süre değil aklıma böyle bir olay takıldı sizin de fikrinizi almak istedim ama sanırım kapatmaktan yanayım. Uzun vadede sorun yaratabileceğini düşünüyorum.

Elektronik aletlerde ki bu saydığınız aletler kesintilere karşı dayanıklı üretilirler bu tür malzemelerde ani artıştan kaynaklı sorunlar akımın az olduğunda çıkan sorunlardan kat be kat fazladır bu sebeple fişi çekmeniz değil de dengesiz akımdan fazla elektrik alma sonucu yanma ihtimali daha fazladır 2 yıl örneğini veren arkadaşı tenzih ederek söylüyorum ben 29 yaşındayım 8 yaşımdan beri hiçbir monitörüm ya da kasam elektriği kestiğim ya da fişi çektim diye bozulmadı ne zaman dengesiz akım oldu o zaman sorunlar ortaya çıktı bunu hem iş hayatımda hem de özel hayatımda test ettiğim için söylüyorum ama için rahat edecekse tabii ki tuşa basıp kapattıktan sonra fişi çekmenin bir zararı olmaz.

Elektronik aletlerde ki bu saydığınız aletler kesintilere karşı dayanıklı üretilirler bu tür malzemelerde ani artıştan kaynaklı sorunlar akımın az olduğunda çıkan sorunlardan kat be kat fazladır bu sebeple fişi çekmeniz değil de dengesiz akımdan fazla elektrik alma sonucu yanma ihtimali daha fazladır 2 yıl örneğini veren arkadaşı tenzih ederek söylüyorum ben 29 yaşındayım 8 yaşımdan beri hiçbir monitörüm ya da kasam elektriği kestiğim ya da fişi çektim diye bozulmadı ne zaman dengesiz akım oldu o zaman sorunlar ortaya çıktı bunu hem iş hayatımda hem de özel hayatımda test ettiğim için söylüyorum ama için rahat edecekse tabii ki tuşa basıp kapattıktan sonra fişi çekmenin bir zararı olmaz.

Yani hocam sen diyorsun ki fişte takılı olması daha riskli :).

Tam olarak olmasa da kısmen "fişte ani elektrik kesintisi" kısmına dem vurulduğu için ayrıntı verdim elektrik kesintisi aleti bozmaz düzensiz akım ve ani artışlar daha fena yapar "fiş çekmek" kendini garantiye almaktır fakat bu kadar pimpirikli olursak hiçbir elektronik alet kullanmamamız da gerekir işin tuhafı :D

Hayır aslında onu demek istememiş elektriğin kesilmesi veya elle fişin çekilmesi elektronik herhangi bir cihaza sorun yaratmaz çünkü cihazlar bunlara dayanacak şekilde veya tölere edecek seviyede üretilir ama akımın dalgalanması azlığı veya çokluğu bozabilir demek istemiş bunun için akım korumalı priz kullanıyorum herkesede tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı