Sistemi kapsamlı şekilde temizlemek

Ariete

Hectopat
Merhaba

Uzun bir süre orijinal Windows 8.1 kullanmaktaydım. Daha sonrasında Windows Update üzerinden güncelleştirme almadığını ve güvenlik gereksinimleri nedeniyle Windows 10'a güncelleme yöntemiyle geçilebileceğini öğrendikten sonra Windows 10 yükleme cihazını kullanarak bu bilgisayarı yükselt seçeneği ile yaklaşık 3-4 saatlik bir işlem sonrası bütün ayarlarım saklanarak Windows 10'a lisans anahtarı etkinleştirilmiş bir şekilde geçtim.

Daha sonrasında uygulamaların Windows 8.1 özelliklerine uygun bir biçimde kurulduğunu ve bunun ilerleyen zamanda stabil bir şekilde çalışmayacağını düşündüğüm için Windows 10'a temiz kurulum yapma ihtiyacı duydum. Windows 10'a yükselttiğim cihazıma Windows'un medya yazılımını indirerek Flash bellek üzerinden kendi yazdırma biçimiyle bir format Flash'ı oluşturdum ve formatladım. Akabinde herhangi bir lisanslama seçeneği istemedi, Windows 10 Pro etkin halde gözükmekte. Merak ettiğim için bir Key yazılımıyla bende ki Windows 8.1'in orijinal Key'i olmadığını fark ettim.

Bu Key'in nereden çıktığını bilmediğimden ötürü Windows 8.1'e tekrar dönmem mi gerekiyor yoksa orijinal Windows Lisans Anahtarı mıdır bilemiyorum bu konuda varsa fikirleriniz belirtmenizi isterim.

Ayrıca bilgisayardaki bazı hatalardan dolayı cihazımı kapsamlı bir temizlikten geçirmek istiyorum, bu konularda forumdaki üyeler kadar bilgim yok yaptığım naçizane işler de doğrusu beni tatmin etmiyor ondan ötürü sırasıyla:

-Kapsamlı bir format nasıl atabilirim?
-Cihazın güvenliğini en kapsamlı şekilde nasıl sağlayabilirim? (@Murat5038 Selamlar, namınızı forum içerisinde çok duydum bu konuda fikirlerinizi merak etmekteyim. Bitdefender'in yayımlamış olduğu 180 günlük orijinal ücretsiz yazılımı ile MBAM kullanmaktayım şu anki cihaz üzerinde bunun değişimi gerekir mi? Ayrıca LazımBana gibi sitelerde 35 Lira gibi fiyatlarla Kaspersky Total Secrutiy gibi yazılımların keylerinin satıldığını görmekteyim sizce ne kadar iş yapar?)
-Bazen görüştüğümüz insanlar bizlere linkler göndermekte, bu linkleri açmadan kontrol edebileceğimiz bir simüle durumu var mıdır?

Bahsettiğim konularda varsa fikrinizi belirtmeniz beni çok memnun edecektir şimdiden alakanız için teşekkür ederim.

- Windows 8.1'e dönmenize gerek yok. Yükseltme yaptıktan sonra uygulamalarınız da Windows 10'a optimize edilir, hata almazdınız. Ama artık tekrardan formatlamışsınız yapacak bir şey yok :)
- Aldığınız hataları belirtirseniz yapmanız gereken adımları söyleyebiliriz, genel temizlik adında yapacağınız işlemler sorununuzu çözmeyebilir, hatta daha çok soruna yol açabilir bazı durumlarda.
- Kapsamlı format dediğiniz temiz format olur. Diski tamamen sıfırlamak isterseniz Low Level Format yöntemi kullanılabilir.
- Bitdefender Premium versiyonu iyidir, Kaspersky'ın ücretsiz sürümü mü yoksa Bitdefender ücretli sürümü mü diye sorarsanız ben Bitdefender'ı seçerim. Aktif koruma için Bitdefender, tarama için ise MBAM oldukça yeterli.
- Bitdefender girdiğiniz URL'leri denetlemektedir, sakıncalı bir durum olduğunda sizi güvende tutar.

- Windows 8.1'e dönmenize gerek yok. Yükseltme yaptıktan sonra uygulamalarınız da Windows 10'a optimize edilir, hata almazdınız. Ama artık tekrardan formatlamışsınız yapacak bir şey yok :)
- Aldığınız hataları belirtirseniz yapmanız gereken adımları söyleyebiliriz, genel temizlik adında yapacağınız işlemler sorununuzu çözmeyebilir, hatta daha çok soruna yol açabilir bazı durumlarda.
- Kapsamlı format dediğiniz temiz format olur. Diski tamamen sıfırlamak isterseniz Low Level Format yöntemi kullanılabilir.
- Bitdefender Premium versiyonu iyidir, Kaspersky'ın ücretsiz sürümü mü yoksa Bitdefender ücretli sürümü mü diye sorarsanız ben Bitdefender'ı seçerim. Aktif koruma için Bitdefender, tarama için ise MBAM oldukça yeterli.
- Bitdefender girdiğiniz URL'leri denetlemektedir, sakıncalı bir durum olduğunda sizi güvende tutar.

Selamlar,

- Windows 8.1'e dönmenize gerek yok. (Bu konuda yükseltmeden sonra tekrar format atmamın sebebi görev çubuğunda ki iconların görüntülerinin ara sıra gidip gelmesinden dolayı idi. Peki şu an kullanmış olduğum lisans anahtarı ne kadar güvenli?)

-Aldığınız hataları belirtirseniz yapmanız gereken adımları söyleyebiliriz, (Açıkçası aldığım bir hatadan dolayı değil, sisteme zaten format atmak istiyorum çünkü attığım formatlar neticesinde bir türlü net bir şekilde sistemin temizlendiğine kanaat getiremiyorum maalesef, bahsettiğim güncelleştirme durumu da olunca doğrusu bir anlam veremedim...)

- Kapsamlı format dediğiniz temiz format olur. Diski tamamen sıfırlamak isterseniz Low Level Format yöntemi kullanılabilir. (Dün forum üzerinde bu konuyu araştırdım, lakin format atmak demek sistemi komple sıfırlamak demek değildir demişler bu konu hakkında bir fikir almak istedim.)

-Bitdefender girdiğiniz URL'leri denetlemektedir, sakıncalı bir durum olduğunda sizi güvende tutar. (Burada bahsetmek istediğim şey aslında şu: Mesela bir kimse bizlere girmemiz için bir link bırakmakta bu linkte bir öngösterim olmayınca linkin güvenli olup olmadığını bilmiyoruz bu konu hakkında linke girmeden açabileceğimiz siteler ya da emsal durumlar var mıdır bunu merak ettim...)

Selamlar,

- Bu konuda yükseltmeden sonra tekrar format atmamın sebebi görev çubuğunda ki iconların görüntülerinin ara sıra gidip gelmesinden dolayı idi. Peki şu an kullanmış olduğum lisans anahtarı ne kadar güvenli?

- Açıkçası aldığım bir hatadan dolayı değil, sisteme zaten format atmak istiyorum çünkü attığım formatlar neticesinde bir türlü net bir şekilde sistemin temizlendiğine kanaat getiremiyorum maalesef, bahsettiğim güncelleştirme durumu da olunca doğrusu bir anlam veremedim...

- Dün forum üzerinde bu konuyu araştırdım, lakin format atmak demek sistemi komple sıfırlamak demek değildir demişler bu konu hakkında bir fikir almak istedim.

- Burada bahsetmek istediğim şey aslında şu: Mesela bir kimse bizlere girmemiz için bir link bırakmakta bu linkte bir öngösterim olmayınca linkin güvenli olup olmadığını bilmiyoruz bu konu hakkında linke girmeden açabileceğimiz siteler ya da emsal durumlar var mıdır bunu merak ettim...
- Yükseltme yapıldığında bazenleri sorunlar oluşabiliyor, hatta sık sık forumda yükseltme ve sıfırlama sonrası sorunlar yaşayan kullanıcılar görebiliyoruz. Bu yüzden genellikle temiz format öneriyoruz. Temiz formattan sonra bu tür sorunlar yaşandı mı? Kullandığınız lisans anahtarı güvenlidir.

- Format sonrası sistemde kalan veriler çok büyük veriler değildir, diskte çok yer kaplamaz. Format öncesi veriler, format sonrası Windows'u etkilemez.

- Dediğim gibi, format attıktan sonra, önceki Windows hatalarınız, dosyalarınız; şu anki Windows'u etkilemez. Temiz format sistemi komple sıfırlamaktır aslında. Arkadaşlarımızın bahsettiği "Diskte hiçbir iz bırakmadan silmek demek değildir." Her formattan sonra diskte izler kalır, ancak bunlar önemsizdir. Eğer bu ufacık, önemsiz verilerin bile diskte bulunmamasını istiyorsanız Low Level Format kullanmalısınız, aksi taktirde temiz kurulum yeterli olur.

- Bitdefender aktif koruma da sağlar, linke tıkladığınızda bir şey olmaz. Ancak ben yine de ben ekstra önlem almak istiyorum diyorsanız, URL için tarama yapabileceğiniz, URL'nin götürdüğü websitesini gösteren ve virüs taraması yapabilen siteler mevcut. Bunlardan bazıları, önerdiklerim:

- Yükseltme yapıldığında bazen sorunlar oluşabiliyor, hatta sık sık forumda yükseltme ve sıfırlama sonrası sorunlar yaşayan kullanıcılar görebiliyoruz. Bu yüzden genellikle temiz format öneriyoruz. Temiz formattan sonra bu tür sorunlar yaşandı mı? Kullandığınız lisans anahtarı güvenlidir.

- Format sonrası sistemde kalan veriler çok büyük veriler değildir, diskte çok yer kaplamaz. Format öncesi veriler, format sonrası Windows'u etkilemez.

- Dediğim gibi, format attıktan sonra, önceki Windows hatalarınız, dosyalarınız; şu anki Windows'u etkilemez. Temiz format sistemi komple sıfırlamaktır aslında. Arkadaşlarımızın bahsettiği "Diskte hiçbir iz bırakmadan silmek demek değildir." Her formattan sonra diskte izler kalır, ancak bunlar önemsizdir. Eğer bu ufacık, önemsiz verilerin bile diskte bulunmamasını istiyorsanız Low Level Format kullanmalısınız, aksi taktirde temiz kurulum yeterli olur.

- Bitdefender aktif koruma da sağlar, linke tıkladığınızda bir şey olmaz. Ancak ben yine de ben ekstra önlem almak istiyorum diyorsanız, URL için tarama yapabileceğiniz, URL'nin götürdüğü websitesini gösteren ve virüs taraması yapabilen siteler mevcut. Bunlardan bazıları, önerdiklerim:

Alakan için çok teşekkür ederim, zahmet verdim durduk yere. Peki bir şey daha sormak isterim, imzandaki konuları incelerken bataryamı test etmeye çalıştım, ve şöyle bir uyarı aldım: "No batteries are currently installed" bunu nasıl giderebilirim?

Geri
Yukarı