Sistemi PSU şalterinden kapatmak kısa devreye sebep olur mu?

iwannadie

Decapat
Daha fazla  
RAM
4
Anakart
gigabyte ga-g31m-sl2
Arkadaşlar, merhaba dün gece bilgisayarımı düzgünce kapattım. Sabah uyandığımda güç tuşuna kaç saniye basarsam basayım açılmadı. Arkadan PSU şalterini aç kapa yaptım, PSU'yu tekrar açtıktan sonra klavye ışıkları yanmaya başladı ama güç tuşu hala çalışmıyordu. Anakart üzerinden Power pinlerine tornavida ile dokundurdum yine açılmadı. RAM ve ekran kartını tak çıkar ve slotlarını değiştirdim sorun hala aynıydı (hiç hareket yok.). PSU arızalıdır diye ATX kablosu üzerinden ataş ile çalıştırdım ve çalıştı sorun anakartta sanırım neyse daha sonra ATX kablosunda bulunan yeşil ve siyah kabloyu kesip birbirine bağladım PSU boşta çalışıyordu. PSU çalışır halde ATX kablosunu anakarta taktım işlemci fanı ve ekran kartı fanı çalıştı ama ekran yoktu. Ardından Power pinlerine tornavida ile kontak yaptığımda resetlenme sesi geldi ve bilgisayar sorunsuzca açıldı. Asıl sorum bu herhangi bir yangın tehlikesi veya donanıma zarar verir mi? (donanıma zarar vermesinde sıkıntı yok PC 11 yıllık.) Bilgisayarı kapatmaya çalıştığımda ise Windows kapanıyor ama fanlar dönmeye devam ediyor doğal olarak. Arka şalterden kapatmam kısa devreye sebep olur mu?

Not: Bilgisayarı sürekli böyle açmak zorunda kalıyorum Power tuşu hala çalışmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı