Sistemimiz, bilgisayar ağınızdan gelen sıra dışı bir trafik algıladı nedir?

SemihUluca

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kütahya
Daha fazla  
Meslek
Bilgi İşlem
Merhabalar öncelikle. Bugün bilgisayarımı açık bırakıp dışarı çıktım. Eve döndüğümde Google'a girmek isterken; Sistemimiz, bilgisayar ağınızdan gelen sıra dışı bir trafik algıladı. Diye bir hata mesajı geldi Google sayfasından. Ardından robot olmadığımı kanıtlamak için kutucuk doldurmamı istedi. Sayfanın web adres çubuğunda garip garip uzun uzun bir şeyler yazıyordu. Güvenemedim bende sayfayı kapattım direk. Çerezleri falan temizledim. Tekrar girmeye çalıştım yine aynı hata. O hata mesajının yazdığı sayfada IP adresim yazıyordu. Hemen emin olmak için modem üzerinden ve bilgisayarımdan IP adresimin doğru olup olmadığını doğrulamak için baktım. Yazan IP benim değildi. Trafik akışıma baktım, ben evden çıktıktan sonra çok yoğun bir trafik akışı gözüme çarptı. Dedim ya biri giriyor ya olağan dışı bir truva atı tarzı bir şeyle karşı karşıyayım.

Her türlü riski kaldırmak adına modeme donanımsal reset atıp tüm şifrelerini değiştirdim. Google'a tekrar girdim. Bu sefer sorunsuz girdim. Hiç bir sıkıntı çıkarmadı. Ayrıca trafik akışım da düzeldi. Aklıma bir sürü ihtimal geliyor. Fakat benim en büyük korkum birilerinin sızmaya çalıştığı yönünde. Norton Internet Security 2014 lisanslı kullanıcısıyım. Nortondan tam tarama yaptım bir şeyde çıkmadı. Bilgisayarımda değerli bilgiler var. Yedekleri olsada insan geriliyor. :) En çok korkutan trafik akışının artması.

Normal bir şey değil bu bunu biliyorum. Şimdi sevgili hocalarım ne gibi önlemler veya taramalar tavsiye ederseniz bana?
@Murat5038 @THE_MILLER @MF

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorun ya zararlılardan ya da bahsettiğin gibi ip yapılandırması ile ilgili olabilir. Sisteminde olan zararlıdan dolayı böyle bir sorun yaşadığını düşünmüyorum. IP adresin internet servis sağlayıcın tarafından veya bağlantı kopup gelmesinden dolayı değişmiş olabilir veya modemdeki ufak bir sorundan dolayı. Yani korkulacak bir durum yok. yine de alttaki adımları uygulayabilirsin.

Modem firmware güncellemesi var ise onu güncelleyin.

GlassWire ile Network Analizi İle ağ protoküllerini izleyebilirsin, bu şekilde sisteminde zararlı var mı yok mu daha net anlarsın.

Downloads - SurfRight bu adresten Hitman Pro indirip, uygulamayı çalıştırın. Taratmadan önce options(settings) dan, lisans kısmına girip 30 günlük deneme sürümünü aktif edin.
Ardından tarama yapıp bulduklarını silin. Hitman Pro çok kısa sürede tarama yapar. Silmeden önce zararlı bulduysa ekran görüntüsünü alıp buraya ekleyin, ardından temizleyin.

Hitman bir şey bulamadı hocam onun için paylaşmadım. Getsystem info ise biraz değişik sizdeki gibi Success çıkmadı. Direk masaüstüne bu dosyayı oluşturdu. Versiyon değişik. Settings çıkmıyor bende.

c:\users\semih uluca\desktop\prime 95\prime95 24.14 downloader.exe
c:\windows\secoh-qad.exe
c:\program files (x86)\common files\dvdvideosoft
____
Dvdvideosoft programını kaldır.

Rehberi tekrar düzenledim işlemi rehberdeki program ve işlemle tekrarlayın.

Merhabalar öncelikle. Bugün bilgisayarımı açık bırakıp dışarı çıktım. Eve döndüğümde Google'a girmek isterken; sistemimiz, bilgisayar ağınızdan gelen sıra dışı bir trafik algıladı. Diye bir hata mesajı geldi Google sayfasından. Ardından robot olmadığımı kanıtlamak için kutucuk doldurmamı istedi. Sayfanın web adres çubuğunda garip garip uzun uzun bir şeyler yazıyordu. Güvenemedim bende sayfayı kapattım direk. Çerezleri falan temizledim. Tekrar girmeye çalıştım yine aynı hata. O hata mesajının yazdığı sayfada IP adresim yazıyordu. Hemen emin olmak için modem üzerinden ve bilgisayarımdan IP adresimin doğru olup olmadığını doğrulamak için baktım. Yazan IP benim değildi. Trafik akışıma baktım, ben evden çıktıktan sonra çok yoğun bir trafik akışı gözüme çarptı. Dedim ya biri giriyor ya olağan dışı bir truva atı tarzı bir şeyle karşı karşıyayım.

Her türlü riski kaldırmak adına modeme donanımsal reset atıp tüm şifrelerini değiştirdim. Google'a tekrar girdim. Bu sefer sorunsuz girdim. Hiçbir sıkıntı çıkarmadı. Ayrıca trafik akışım da düzeldi. Aklıma bir sürü ihtimal geliyor. Fakat benim en büyük korkum birilerinin sızmaya çalıştığı yönünde. Norton ınternet Security 2014 lisanslı kullanıcısıyım. Norton'dan tam tarama yaptım bir şeyde çıkmadı. Bilgisayarımda değerli bilgiler var. Yedekleri olsa da insan geriliyor. :) en çok korkutan trafik akışının artması.

Normal bir şey değil bu bunu biliyorum. Şimdi sevgili hocalarım ne gibi önlemler veya taramalar tavsiye ederseniz bana?
@Murat5038 @THE_MILLER @MF

Ağınızdaki cihazların Google'a otomatik trafik gönderdiği anlaşılırsa, "sistemlerimiz, bilgisayar ağınızdan gelen sıra dışı bir trafik algıladı" mesajını görebilirsiniz.

Geri
Yukarı