Sistemin kaç W kullandığı nasıl anlaşılır?

Utku3546

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistemimin anlık olarak kaç Watt çektiğini öğrenmek istiyorum. Bunun için bir tür uygulama mevcut mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uygulama ile ölçmek sağlıklı değil maalesef. Ekran kartı ve CPU'nun kaç watt çektiğine oyun sırasında MSI Afterburner aracılığıyla bakabilirsin fakat onun dışında ekstra bilgi sağlayamazsınız. Bunu almak işini görür ki @dogant de kullanıyordu:

Programlar mevcut ancak net olarak verdikleri değer tutmuyor veya fazla söylüyorlar.

Son düzenleme:
Yazılım vasıtasıyla bunu isabetli bir şekilde gözlemlemek mümkün değil diye biliyorum. Fakat bazı üst düzey güç kaynakları, üzerlerinde yer alan lcd ekran ile anlık olarak çıkış gücünü gösteriyor. Bunun dışında bilgisayar dışındaki cihazlar için de kullanılabilen akım ölçerli prizler mevcut. Onlar da sistemindeki parçaların tam gücünü veremez çünkü güç kaynağının fişi buna takılacağı için giriş gücünü ölçecektir. Güç kaynakları da diğer tüm aletler gibi tam verimli olmadığından arada fark olacaktır. 80+ sertifikalı bir psu söz gelimi %85 verimli ise prizin ölçtüğünü 0,85 ile çarpma gibi basit bir hesaplama ile fikir sahibi olunabilir. Tabi burada güç kaynağının tam olarak hangi oranda verimli olduğunu da bilemeyiz genelde.

Sistemimin anlık olarak kaç Watt çektiğini öğrenmek istiyorum. Bunun için bir tür uygulama mevcut mu?
ASUS' un ROG Serisi PSU' larında sistemin kaç W çektiğini üzerinde gösteriyor fakat uygulama ile diğer arkadaşların dediği gibi pek doğru değerler alabileceğinizi düşünmüyorum.

Bu sitede parçalarınızı seçerek maksimum güç altında kaç watt çektiğini öğrenebilirsiniz. Power Supply Calculator - PSU Calculator | OuterVision
Gerçekçi bir site değil o, finalinde ürün pazarlıyor. RAM modeli seçtirmiyor her RAM'in tüketimi aynı değil. Ekran kartı olarak sadece referans kart seçtiriyor. Ama firmaların ürettikleri kartlar farklı, mesela Saphire RX5700XT 600W öneriyor, MSI 750 W kendi kartı için. Yük altında bir programla bakması daha mantıklı.

Bu bir senaryo;
Evde bilgisayar hariç diğer tüm enerji çeken aletleri enerjiden kestim. Elektrik sayacını okudum. İki saat rutin işlerimi yaptım bilgisayarda. Elektrik sayacımı tekrar okudum. Farkı harcadığım enerji oldu.

Mümkün mü?

Bu bir senaryo;
Evde bilgisayar hariç diğer tüm enerji çeken aletleri enerjiden kestim. Elektrik sayacını okudum. İki saat rutin işlerimi yaptım bilgisayarda. Elektrik sayacımı tekrar okudum. Farkı harcadığım enerji oldu.

Mümkün mü?

Bunun yerine akıllı priz al daha mantıklı kasanın takıldı fiş yerinden tak telefon ile takip et.

Yeni konular

Geri
Yukarı