Sistemin Ne Kadar Elektrik Kullandığını Öğrenme

KaanEr

Decapat
Zigmatek marka 500W supply kullanıyorum. Sistem özelliğim:
  • i3 3220 işlemci
  • 8GB DDR3 1600 RAM
  • HD5670 AMD E.Kartı

Bu sistemle günde 12 saat açık kalan bilgisayarım aylık ne kadar elektrik kullanıyordur? Yazarsanız cok sevinirim. Fatura 250-300 geliyor, sorun bilgisayarımda ise satmayı düşünüyorum.

1. Buz dolabı
  2. Ç. Makinesi
  3. 6 Adet beyaz LED lamba
  4. 300W supply ile çalışan ikinci PC 19W monıtor
  5. Benim power'im ise 500W monitor, aynı 19W

Evde başka scart girişli uydu ile 82 ekran LED TV var, o da tasarruf modunda acık, 24W tüketiyor.

Başka bir şey yok elektrikli.

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. Buz dolabı
  2. Ç. Makinesi
  3. 6 Adet beyaz LED lamba
  4. 300W supply ile çalışan ikinci PC 19W monıtor
  5. Benim power'im ise 500W monitor, aynı 19W

Evde başka scart girişli uydu ile 82 ekran LED TV var, o da tasarruf modunda acık, 24W tüketiyor.

Başka bir şey yok elektrikli.
Elektrik faturanın fazla gelmesinin sebebi bilgisayarın değil. Hırsızlar (!).

Sizin fatura biraz yüksek. Evde derin dondurucu dışında tüm beyaz eşyalar var, günde 7-8 saat çalışan bir masaüstü ve notebook var, 3-4 saat çalışan 40 inç 4K LED TV (uydu 1080p) var. Tüm bunlarla 100 TL gelmiyor.
Bu arada Ankara'da yaşıyorum. Şehirler arası ne tür farklılıklar var bilmiyorum.

Elektrik faturasından alınan vergiler;

Enerji Fonu: Aktif enerji Tüketim Tutarı + Kayıp kaçak bedeli + Perakende Satış Hizmet bedelleri.

TRT Payı: TRT Gelirleri Kanunlarına istinaden Aktif enerji Tüketim Tutarı + Kayıp kaçak bedeli +Perakende satış hizmet bedelleri üzerinden yüzde iki oranında alınmaktadır.

Elektrik Tüketim Vergisi: Müşterinin, abonelik bölgesi içerisinde hizmet veren Belediye için Aktif Enerji Bedeli Tüketim Tutarı + Kayıp Kaçak bedeli üzerinden hesaplanan Sanayi abone grubu için yüzde 1, diğer abone grupları için yüzde 5 oranında alınmaktadır.

Katma Değer Vergisi: Fatura kalemleri üzerinde yer alan toplam bedeller üzerinden yüzde 18 oranında alınmaktadır.

Elektrik faturalarında, 6183 Sayılı amme alacakları kanunu uyarınca yasal faiz uygulaması yapılmaktadır.

En büyük hırsızlık ise alınan dağıtım bedelidir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı