Sistemlerin sayılar için toplanması

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dikkat ettim de artık bilgisayarlarda sol üstte hep bi' FPS sayacı, sıcaklık zart zurt açık... Bi' göz hep orada. FPS 59 oldu mu, sıcaklık yükseldi mi aman aman aman bir anda oyun moyun bırakıp dalıyorlar forumlara, YouTube'a. Artık insanlar oyundan çok sol üstteki değerlerden keyif alıyor adeta. Adam oyuna girip FPS'yi izliyor, frekansı izliyor, sıcaklıkları izliyor ve keyif alıyor.

Biraz rahatlayın, bırakın bu işleri de bilgisayarı kullanmaya bakın. Silin MSI Afterburner'ı, kapatın FPS sayaçlarını oyundan keyif alın. Eskiden 20 FPS Minecraft oynayan adamlarsınız çoğunuz. Eve gelen GTA3'ü 15 FPS kasa kasa saatlerce oynuyordunuz. Şimdi ne oldu da birden FPS 60'dan 59'a düşünce kızılca kıyamet kopar oldu? Olan şey psikoloji. O sayıların anlamlarını öğrendin ve gördükçe de artık delirmeye başladın. Sen sistemi kullanmaya bak, sana ne kaç derecede çalışıyor nasıl çalışıyor? Üzümü ye bağını sorma. Sana satmadan önce zaten test üstüne test yapıyorlar bunlara. Maymunun bile rahatça kullanabileceği şekilde tasarlamaya çalışıyorlar. Sen oyununa tıkla gerisini boş ver.

Devir değişti artık. O sağdaki sayı bütünün göstergesi. Kimse kusura bakmasın, 1% ve 0.1% değerleri düşük olan, input lagın gözle sayılabildiği oyunu oynamam. Artık kimse 20 FPS oyun oynamaz. O yokluk dönemleri Türkiye için dahi bitti. Çıkın şu nostalji ve "eskisi iyi" modundan. Eskiden yoktu da tatlı geliyordu, gerçeği görmek için nostalji gözlüğünü çıkarmak gerekli.

Katılıyorum, aynısını "darboğaz" konusunda da çok yapıyorlar. Adam 144Hz monitöründe %80 GPU, %80 CPU değerleri ile 170 FPS akıcı oyun oynuyor diyor "aman tanrım darboğaz var ne yapacağım ben?".

Ne yapacaksın arkana yaslanıp keyfini çıkaraksın oyunun.

Devir değişti artık. O sağdaki sayı bütünün göstergesi. Kimse kusura bakmasın, 1% ve 0.1% değerleri düşük olan, input lagın gözle sayılabildiği oyunu oynamam. Artık kimse 20 FPS oyun oynamaz. O yokluk dönemleri Türkiye için dahi bitti. Çıkın şu nostalji ve "eskisi iyi" modundan. Eskiden yoktu da tatlı geliyordu, gerçeği görmek için nostalji gözlüğünü çıkarmak gerekli.
Kimse sana nostalji de yapmıyor burada 20 FPS oyna da demiyor. Ruh hastası gibi değişen sayıları takip edip durma diyor. Aç oyununu, oyna diyor. Akıcı mı gelmiyor? Takılıyor mu? Lag mı var? O zaman açarsın değerleri bakarsın. Forumda gez biraz, etrafına bak. Sistemden zerre anlamayan adamlar Discord'da birbirine "işlemcim 80 derece olmuş turbo kapattım, voltaj düşürdüm" diye geziyorlar. Forumda sadece bugün 2 tane 70 derece normal mi konusu gördüm. Bir başkası rehber yayınlamış, biraz FPS'm düştü ama sıcaklık 90 dereceden 70'e indi diyor. Yav AMD kendi sitesinde açıklama yaptı 95 derecede çalışacak şekilde tasarladık diye...

Ben de oynuyorum oyun. 2000 saat R6 oynadım, geçen oyun karşıma 2 tane şampiyon lig adam bile geldi. FPS 144-120 arası dalgalanıyor ama sayıya bakmadığımda hiçbir şey hissetmiyorum bile. 120 de yüksek çünkü. Çoğu kişi de emin ol böyle. E-sporcu değilsiniz, 130 FPS'yle 140 FPS'yi kolay kolay hissetmezsiniz bile. Geçen adam FPS arttıracak diye yarım saat oyuna girmedi orayı burayı kurcaladı. Sal da oyna...

Kimse sana nostalji de yapmıyor burada 20 FPS oyna da demiyor. Ruh hastası gibi değişen sayıları takip edip durma diyor. Aç oyununu, oyna diyor. Akıcı mı gelmiyor? Takılıyor mu? Lag mı var? O zaman açarsın değerleri bakarsın. Forumda gez biraz, etrafına bak. Sistemden zerre anlamayan adamlar Discord'da birbirine "işlemcim 80 derece olmuş turbo kapattım, voltaj düşürdüm" diye geziyorlar. Forumda sadece bugün 2 tane 70 derece normal mi konusu gördüm. Bir başkası rehber yayınlamış, biraz FPS'm düştü ama sıcaklık 90 dereceden 70'e indi diyor. Yav AMD kendi sitesinde açıklama yaptı 95 derecede çalışacak şekilde tasarladık diye...

Ben de oynuyorum oyun. 2000 saat R6 oynadım, geçen oyun karşıma 2 tane şampiyon lig adam bile geldi. FPS 144-120 arası dalgalanıyor ama sayıya bakmadığımda hiçbir şey hissetmiyorum bile. 120 de yüksek çünkü. Çoğu kişi de emin ol böyle. E-sporcu değilsiniz, 130 FPS'yle 140 FPS'yi kolay kolay hissetmezsiniz bile. Geçen adam FPS arttıracak diye yarım saat oyuna girmedi orayı burayı kurcaladı. Sal da oyna...
Oynayabilmek için önce ayar yapman lazım. Bilgisayarın olayı bu, ayar yapmayacak adam bilgisayar almasın zaten. Onlar için Xbox Series X var, Playstation 5 var, elinde oynayacaksan Nintendo Switch var. Bilgisayarcı adamın en ince ayrıntısına kadar ayar yapması lazım. 1 FPS fark bile hissedilir. Bu yüzden 1% ve 0.1% çok önemlidir, minimum, ortalama ve maksimum FPS önemlidir. O düşen 1 FPS bile olumsuz fark yaratır ki konsollar o kadar stabil olmasına rağmen düşen 1 FPS tat kaçırır, PS3 zamanında 30'dan 29'a düşen FPS bile kabak gibi belli olur. Ben hissediyorum, en küçük fark bile önemlidir. Metriklere bakmayan adam kendini kandırır sadece, sayıları dert eden gerçeğin yolundadır. Ve gerçek rahatsız eder.

@Cruslan neyin felsefesi bu🤣 Yürü bee az bile demişsin. Bilgisayar satmadan önce aileye diploma kontrolü yapılması lazım. Son 2 nesilde hiç mühendis yoksa satışlar yasaklansın. Word işini falan da internet kafede yazdırsın adamlara. Aaa bilmeyen adama bilgisayar mı satacağız bir de😀

@Cruslan neyin felsefesi bu🤣 Yürü bee az bile demişsin. Bilgisayar satmadan önce aileye diploma kontrolü yapılması lazım. Son 2 nesilde hiç mühendis yoksa satışlar yasaklansın. Word işini falan da internet kafede yazdırsın adamlara. Aaa bilmeyen adama bilgisayar mı satacağız bir de😀
Evet, haklısınız. Bilgisayara herkes sahip olmamalı. Yoksa hesap makinesi olan bir cihaz için 20 FPS'le rahat oyun oynanır, sayıların hiçbir önemi yok diyenler çıkıyor.

Katılıyorum.

Açıkçası benim tek derdim sabit 60 FPS almak oluyor, ona göre ayarlıyorum ve bırakıyorum. GPU falan 70-80 derece oluyor ama hiç oralı bile olmuyorum, sonuçta benim oyun deneyimime zerre zararı yok keyfini çıkarmaya bakıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı