Site yaparken telif yememek için nelere dikkat etmeliyim?

Can_Coşkun

Decapat
Merhaba. Ben wix editörü üzerinden site yapıyorum. Uzun süredir uğraştım ve sitemin yaklaşık %40 gibisini tamamladım. Sitem mobil oyunlar hakkında bilgi veriyor. Yaklaşık 1000 tane mobil oyunun ismini sitemde bulunduracağım. İnternetten vektör sanatı görsellerini indirip siteme yerleştireceğim. Jotform, Google formlar gibi sitelerde yaptığım anketleri iframe olarak siteme yerleştireceğim. Sitemde bazı başka sitelerin linkini yerleştireceğim. Youtubede telifsiz olarak belirtilen müzikleri siteme ekleyeceğim. Ama bunları yaparsam telif yer miyim? Telif yememek için nelere dikkat etmem gerekir?

Tabii telif yemezsin fakat resimleri kullanırsan ve sahibi sitende görürse dava açabilir sen de para cezası ödeyebilirsin. En iyisi yapan kişiye mail atmak gerçi 1000 kişiye mail atmak imkansız.

❝​

Fotoğrafı çeken fotoğrafçı çektiği fotoğrafların kendisinden izinsiz kullanılmasını istemiyorsa o bir sıkıntı çıkarabilir ki bu gayet doğal hakkıdır.

❞​

Fakat bir şey demez bence zaten başka insanlar paylaşmışsa mesela oyunu seven bir site veya bir yer paylaşmışsa hiçbir sorun olmaz.

Tabii telif yemezsin fakat resimleri kullanırsan ve sahibi sitende görürse dava açabilir sen de para cezası ödeyebilirsin. En iyisi yapan kişiye mail atmak gerçi 1000 kişiye mail atmak imkansız.

❝​

Fotoğrafı çeken fotoğrafçı çektiği fotoğrafların kendisinden izinsiz kullanılmasını istemiyorsa o bir sıkıntı çıkarabilir ki bu gayet doğal hakkıdır.

❞​

Fakat bir şey demez bence zaten başka insanlar paylaşmışsa mesela oyunu seven bir site veya bir yer paylaşmışsa hiçbir sorun olmaz.
Anladım. Teşekkürler.

Geri
Yukarı