Sıvı Metal Uygulaması Sonrasında GPU etkiledi ama CPU etkilemedi

DOCK3R

Femtopat
Daha fazla  
Excalibur G911 Laptop ’um için gerekli korumaları sağlayarak sıvı metal uyguladım. GPU oyunlarda ve yükte 85°C ‘den 68°C ‘ye kadar düşürdüm aynı zamanda termal pad bakımlarını da yaparak VRAM sıcaklığını 105°C ‘den 65°C’ye kadar düşürdüm. Buraya kadar çok memnunum RTX3060 Ekran kartım 130-120 V güç çekebiliyor. Fakat sıvı metal işlemini hem CPU ‘ya hem de GPU’ ya uyguladım ve anlam veremediğim bir şekilde CPU’da bir değişim olmadı (Termal Macun gibi). HWinfo64 TjMAX değeri yükte 3°C’ye kadar düşüyor. Buda temasın yeterli olmadığı anlamına geldiğini biliyorum ve bu yüzden birçok yöntem denedim sırasıyla;

• Test amaçlı bir tık daha fazla sıvı metal uygulamak.
  • Soğutma bloğunu baskılı bir şekilde vidalamak
  • Soğutucu bloğu rahat bir şekilde vidalamak
  • Soğutucu bakır bloğunu temas edebilmesi adına biraz daha aşağı doğru bükmek.
  • Soğutucu bloğu ve CPU yüzeylerini temizlemek (Alkollü kolonya, Zımpara)

Yani aklıma gelen mantıki olarak yapılabilecek yöntemler bunlardı. Bu konuda araştırmalarda yaptım fakat yeterli kaynak bulamadım. Önerilerinizi ve fikirlerinizi sunarsanız çok minnettar olurum.

Sistem Özellikleri :
Intel i7 11800H
RTX 3060 6GB

Son düzenleyen: Moderatör:
Excalibur G911 Laptop'um için gerekli korumaları sağlayarak sıvı metal uyguladım. GPU oyunlarda ve yükte 85°c ‘den 68°c ‘ye kadar düşürdüm aynı zamanda termal pad bakımlarını da yaparak VRAM sıcaklığını 105°c ‘den 65°c'ye kadar düşürdüm. Buraya kadar çok memnunum RTX3060 ekran kartım 130-120 v güç çekebiliyor. Fakat sıvı metal işlemini hem CPU ‘ya hem de GPU'ya uyguladım ve anlam veremediğim bir şekilde CPU'da bir değişim olmadı (termal macun gibi). HWiNFO64 tjmax değeri yükte 3°c'ye kadar düşüyor. Bu da temasın yeterli olmadığı anlamına geldiğini biliyorum ve bu yüzden birçok yöntem denedim sırasıyla;

• Soğutma bloğunu baskılı bir şekilde vidalamak.
  • Soğutucu bloğu rahat bir şekilde vidalamak.
  • Soğutucu bloğu ve CPU yüzeylerini temizlemek (alkollü kolonya, zımpara)

Yani aklıma gelen mantıki olarak yapılabilecek yöntemler bunlardı. Bu konuda araştırmalarda yaptım fakat yeterli kaynak bulamadım. Önerilerinizi ve fikirlerinizi sunarsanız çok minnettar olurum.

Sistem özellikleri:
Intel i7 11800H.
RTX 3060 6 GB.

Hocam işlem öncesi işlemci watt ve çekirdek hızı değerleri ile sonrasını karşılaştırdınız mı? Atıyorum öncesinde 3.7 GHz 80 derece 35W tutuyorsa şimdi 4.0 80 derece 45W olmuş olabilir. Bu da bir gelişmedir. Intel 11.nesil ile beraber zaten serin işlemci tanımını her platformda rafa kaldırdı.

Bir parantez açayım. Redditte bazı AMD gpularındaki yüksek sıcaklıkların sebebinin çekirdeğe yeterli baskı olmaması bulunmuştu. Her ekran kartında çekirdeğin tam arkasına denk gelen 4 vidanın altına 0.5-1 mm sert plastik ya da metal pul atarak çözüm bulmuşlar. Washer mod deniyor buna. Vidayı sıkınca pullar ekran kartı PCB'sini alüminyum bloğa doğru baskılıyor ve 5700XT referans, 6900XT Red Devil vs de işe yaradığını okudum. Böyle bir olanak vs varsa deneyebilirsiniz. Tabii laptop vidaları kısa olabilir. Pul atınca karşıyı tutmayabilir. Ona göre vida da almanız vs gerekebilir. Şayet sebep basmaması ise ama sanmıyorum ben.

GPU kazanımı inanılmaz olmuş. Gaming laptopların hepsi sıvı metalle gelmesi lazımmış demek ki.

Hocam işlem öncesi işlemci watt ve çekirdek hızı değerleri ile sonrasını karşılaştırdınız mı? Atıyorum öncesinde 3.7 GHz 80 derece 35W tutuyorsa şimdi 4.0 80 derece 45W olmuş olabilir. Bu da bir gelişmedir. Intel 11.nesil ile beraber zaten serin işlemci tanımını her platformda rafa kaldırdı.

Bir parantez açayım. Redditte bazı AMD gpularındaki yüksek sıcaklıkların sebebinin çekirdeğe yeterli baskı olmaması bulunmuştu. Her ekran kartında çekirdeğin tam arkasına denk gelen 4 vidanın altına 0.5-1 mm sert plastik ya da metal pul atarak çözüm bulmuşlar. Washer mod deniyor buna. Vidayı sıkınca pullar ekran kartı PCB'sini alüminyum bloğa doğru baskılıyor ve 5700XT referans, 6900XT Red Devil vs de işe yaradığını okudum. Böyle bir olanak vs varsa deneyebilirsiniz. Tabii laptop vidaları kısa olabilir. Pul atınca karşıyı tutmayabilir. Ona göre vida da almanız vs gerekebilir. Şayet sebep basmaması ise ama sanmıyorum ben.

GPU kazanımı inanılmaz olmuş. Gaming laptopların hepsi sıvı metalle gelmesi lazımmış demek ki.
bu sıvı metal biraz tehlikeli sanırsam. akışkan olduğu için. uygulama yaparken, sonrasında taşırken falan dikkatli olmak lazım. hatta evelsi gün konu açılmışı burda da. sıvı metal akmış laptop bozulmuştu. uygulama yaparken dikkatli olmak lazım.

Güçlü bir işlemci olduğu için fark etmemiş olabilir.
Daha önce yine aynı laptop marka ve modele arkadaşım ile denememiz olmuştu ve böyle bir sorun yaşamıştık CPU inanılmaz gelecek ama tam yük 4500 Mhz de 78 dereceyi aşamıyordu.

Bütün değerlere dikkat ettim. Daha önce aynı marka model uygulamamızda CPU tam yükte 4500 Mhz 78 dereceyi aşamıyordu ve stabil 75-70W güç çekerek çalışıyordu. İnanılmaz değerler farkındayım laptop ya bu nasıl olur demiştik bu kadar fark beklemiyorduk.

Bahsettiğin plastik pul soğutucu bloğumda zaten vardı. Onları teması zayıflatıyor düşüncesi ile çıkarmıştım. CPU yüzeyinin temas ettiği yüzeyi ışık kullanarak şimdi kontrol ettim. sol kısımda 0,5mm civarında bir yükselme var yani sol kısım sağ kısma göre 0,5mm daha önce baskı uyguluyor vidaların sıkımından sonra eşitlenir mi emin değilim. GPU soğutucu bloğu yüzeyine baktığımda böyle bir şey yoktu. Şimdi laptop u tekrar açacağım ve bir fotoğraf alacağım ve bahsettiğin plastikleri tekrar takacağım.

bu sıvı metal biraz tehlikeli sanırsam. akışkan olduğu için. uygulama yaparken, sonrasında taşırken falan dikkatli olmak lazım. hatta evelsi gün konu açılmışı burda da. sıvı metal akmış laptop bozulmuştu. uygulama yaparken dikkatli olmak lazım.
Özenli ve dikkatli bir şekilde tüm korumaları alarak sürüldüğünde bir sorun çıkarmıyor. CPU sorununu çözdüğümde kullandığım malzemeleri tecrübelerimi de bu konuya sade ve net bir şekilde anlatacağım.

Arkadaşlar sorun Soğutucu bloğunda kesin olarak. Excalibur parça temin etmeye izin vermiyor ne yazık ki mecbur parça değişimi için servise gönderiyorum. Fikirleriniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Excalibur G911 Laptop ’um için gerekli korumaları sağlayarak sıvı metal uyguladım. GPU oyunlarda ve yükte 85°C ‘den 68°C ‘ye kadar düşürdüm aynı zamanda termal pad bakımlarını da yaparak VRAM sıcaklığını 105°C ‘den 65°C’ye kadar düşürdüm. Buraya kadar çok memnunum RTX3060 Ekran kartım 130-120 V güç çekebiliyor. Fakat sıvı metal işlemini hem CPU ‘ya hem de GPU’ ya uyguladım ve anlam veremediğim bir şekilde CPU’da bir değişim olmadı (Termal Macun gibi). HWinfo64 TjMAX değeri yükte 3°C’ye kadar düşüyor. Buda temasın yeterli olmadığı anlamına geldiğini biliyorum ve bu yüzden birçok yöntem denedim sırasıyla;

Sistem Özellikleri :
Intel i7 11800H
RTX 3060 6GB
Daha önce hiç yapmadığım için kesin konuşmuyorum ama sanırım yapman gereken delid videolarını izlemen. Senin sıvı metali sürdüğün yer işlemcinin koruyucu metali o metal ile çekirdek arasında da termal macun var. Onu sıvı metal ile değiştirmen gerek.

Sıvı metal uygulamasını hayatımda hiç denemedim umarım başarılı olursun dostum.

Benim eski laptopumda i7 870h vardı saglam termal macun thermal pedle işlemciyi tam tamina 10 dakila boyunca stres testinde 90 derecede 70W 3.9 GHz de çalıştırmayı başarmıştım o geldi aklıma 🤣 inanması biraz güç olabilir ama resim bulabilirsem atarim umarım sende basarili olursun ama ne olursa olsun çok dikkat et.

Excalibur G911 Laptop'um için gerekli korumaları sağlayarak sıvı metal uyguladım. GPU oyunlarda ve yükte 85°C ‘den 68°C ‘ye kadar düşürdüm aynı zamanda termal pad bakımlarını da yaparak VRAM sıcaklığını 105°C ‘den 65°C'ye kadar düşürdüm. Buraya kadar çok memnunum RTX3060 Ekran kartım 130-120 V güç çekebiliyor. Fakat sıvı metal işlemini hem CPU ‘ya hem de GPU'ya uyguladım ve anlam veremediğim bir şekilde CPU'da bir değişim olmadı (Termal Macun gibi). HWiNFO64 TjMAX değeri yükte 3°C'ye kadar düşüyor. Bu da temasın yeterli olmadığı anlamına geldiğini biliyorum ve bu yüzden birçok yöntem denedim sırasıyla;

Sistem Özellikleri:
Intel i7 11800H
RTX 3060 6 GB

Hocam termal pad olarak hangi marka ve kaç mm kullandın öğrenebilir miyim?

Geri
Yukarı