Sıvı soğutma boruları kıyafetlere nasıl entegre edilebilir?

uçanbilgin

Decapat
Yer
Uranüs yakınlarında
Daha fazla  
Merhabalar bugün sizlere farklı bir konu sunacağım.

Hepimizin bildiği üzere her yıl olan TEKNOFEST adında bir yarışma var ve biz yani bir arkadaş grubumuz bu yarışma için bir proje hazırlamak istiyoruz.

Projeyi açıklamak gerekirse sıvı soğutma ile çalışan sıcak hava şartlarında kendini soğutan bir kıyafet tasarlamak. Bunun için bilgisayar kasalarında bulunan sıvı soğutmayı düşündük ama kıyafet üzerinde ne kadar çalışır pek bir bilgim yok. Bu yüzden burada sıvı soğutmadan anlayan arkadaşlara soruyorum bu sıvı soğutma boruları kıyafete ne kadar entegre edilebilir, kıyafet üzerinde nasıl çalışabilir bu tip sorulara cevap almak için hem de sizin görüşlerinizi duymak için yazıyorum.

Ben edilebileceğini ancak verimli olmayacağını düşünüyorum sebebi normal kumaş ağırlığı o kadar kaldıramaz ki geçtim onu o sistemin ağırlığı zaten normal t shirt veya sweatshirt e göre çok fazla.

Konfor konusunda normal kıyafetler gibi olmayabilir, kendini soğutan bir kıyafet biraz uçuk bir düşünce. TUF PSU'larda toza, sıcağa vs kendisini koruyan bir kaplama var; bu kaplama ile çalışmak daha kolay olabilir.

Merhabalar bugün sizlere farklı bir konu sunacağım.

Hepimizin bildiği üzere her yıl olan TEKNOFEST adında bir yarışma var ve biz yani bir arkadaş grubumuz bu yarışma için bir proje hazırlamak istiyoruz.

Projeyi açıklamak gerekirse sıvı soğutma ile çalışan sıcak hava şartlarında kendini soğutan bir kıyafet tasarlamak. Bunun için bilgisayar kasalarında bulunan sıvı soğutmayı düşündük ama kıyafet üzerinde ne kadar çalışır pek bir bilgim yok. Bu yüzden burada sıvı soğutmadan anlayan arkadaşlara soruyorum bu sıvı soğutma boruları kıyafete ne kadar entegre edilebilir, kıyafet üzerinde nasıl çalışabilir bu tip sorulara cevap almak için hem de sizin görüşlerinizi duymak için yazıyorum.
Teoride mümkün değil. Sıvı soğutucuların amacı 70°C~ olan çipin sıcaklığını oda sıcaklığına yaklaştırmaktır(25°C~). Hazır sıvı soğutmanın işlemciyi oda sıcaklığından aşağıya çekemeyeceği gibi kıyafete uygulanan sıvı soğutucu da vücudu ortam sıcaklığından daha aşağıya çekemez.

Yeni konular

Geri
Yukarı