Sıvı soğutma ekran kartını soğutur mu?

Evet, etkisi var ve en az iki katı. Yani 80-85 dereceye ulaşacağı yerde 40-45 derecelerde seyreder.
Ancak sadece kartınızın sıvı bloğu 1.500 TL civarında.
Sıvı bloğu, sıvı devirdaim pompası, radyatör, boru ve rakorlarla beraber en az 3 bin TL civarına malolacaktır.

Custom sıvı soğutma işine girmeyin profesyonel değilseniz sizin yapabileceğiniz bir şey değil.
Kasa içi havalandırmanızı iyileştirin. Kasa tepe fanı egzoz fanı alabilirsiniz veya kasanızı yenileyebilirsiniz

Kasam Corsair Spec Delta Carbide Series 650W modeli. Zamanında F/P olarak bayağı övülmüştü ondan tercih etmiştim. Tepe fanım yok kasada 3 ö 1 arka fanım var. Tepe fanı olması ne kadar fark yaratır?

Yüksek biraz evet ama kartı öldürmez, veya çok fazla yıpratmaz. Dilerseniz kasanın ön panelini vesaire açık kullanıp biraz daha serin çalıştırabilirsiniz.

Anlıyorum ama öyle de tozlanma vs. olmaz mı kasa içerisinde?
Evet, etkisi var ve en az iki katı. Yani 80-85 dereceye ulaşacağı yerde 40-45 derecelerde seyreder.
Anca ksadece kartınızın sıvı bloğu 1.500 TL civarında.
Sıvı bloğu, sıvı devirdaim pompası, radyatör, boru ve rakorlarla beraber en az 3 bin TL civarına malolacaktır.
Anlıyorum sanırım tepe fanına yöneleceğim. Teşekkürler

Kasam Corsair Spec Delta Carbide Series 650W modeli. Zamanında F/P olarak bayağı övülmüştü ondan tercih etmiştim. Tepe fanım yok kasada 3 ö 1 arka fanım var. Tepe fanı olması ne kadar fark yaratır?

Ekran kartı fanlarını yüksek hızda çalıştırmayı dene, olmadı ön panelsiz kullan kasayı.

@Metin Önal @kino nun attığı rehberden undervolt ile performans kaybı olmadan sıcaklık değerlerini düşürebilirsin.
Kasayı kompresörle güzelce bir temizle. Tepe fanlar hava akışına pozitif katkı sağlar ama undervolt ve temizlik ile 80 altı sıcaklıklara gerilersen gerek kalmaz masraf yapmana

O kartın backplate’ini çıkarınca bayağı bir soğuyor. Backplate plastik olduğu için ve hava akışını engellediği için kart o kafar ısınıyor. Tasarım hatası var.

Şu an okudum ve uygulamaya geçeceğim sonuçları aktarırım tekrardan teşekkürler.

Ekran kartı fanlarını yüksek hızda çalıştırmayı dene, olmadı ön panelsiz kullan kasayı.

Yüksek hızda çalıştırıyorum ama onun da araştırmasını yaptığımda fanların ömründen kısılıyor dediler. Ön panelsiz kullanmak ta pek istemiyorum biraz da estetik takıntım var. Teşekkür ederim.

Windforce ısınmaya mahkum bir seri. Yapabileceğin bir şey yok. 600 liraya pompasını bile alamazsın Custom sıvı soğutmanın.

Undervolt işlemi işe yarayacak sanırım teşekkür ederim.

@Metin Önal @kinonun attığı rehberden undervolt ile performans kaybı olmadan sıcaklık değerlerini düşürebilirsin.
Kasayı kompresörle güzelce bir temizle. Tepe fanlar hava akışına pozitif katkı sağlar ama undervolt ve temizlik ile 80 altı sıcaklıklara gerilersen gerek kalmaz masraf yapmana

Kasayı dün bilen bir arkadaşa temizlettim bayağı alet falan getirdi sanırım kompresör dediğiniz şeyden. Tepeyi işgal etmek istemiyorum ne de olsa işlemcimde de ısınma problemi var ona sıvı soğutma çare sanırım. Teşekkürler.

O kartın Backplate'ini çıkarınca bayağı bir soğuyor. Backplate plastik olduğu için ve hava akışını engellediği için kart o kafar ısınıyor. Tasarım hatası var.

Ya pek bir bilgim olmadığı için dokunmak istemiyorum. Beceremezsem bir şey olur falan daha kötü sonuçlara yol açmayalım. Teşekkürler

Undervolt ve kasa hava akışıyla belli bir derece sıcaklıkları düşürebilirsiniz fakat sıvı soğutma takıp çok ciddi sıcaklık düşüşü istiyorum derseniz NZXT Kraken G10/12 modelleri GPU'nuz ile uyumluysa ondan alıp custom loop ile uğraşmadan işlemci sıvı soğutucularını ekran kartınıza takabilirsiniz.

Geri
Yukarı