Ekran kartı sıvı soğutma

LukeSkywalker

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Death Star
Daha fazla  
Meslek
Sith Lord in Galactic Empire
Son zamanlarda baya araştırma sonucunda ekran kartları için en uygun / basit sıvı soğutma yöntemleri buldum. Forumda her zaman görüyorum, RX 480 AMD taraflı en ısınan kartlardan, Pascal mimarili 1060 sonrası kartlar da ısınıyor. FE modellerinden bahsediyorum bu arada yani tek fan blower tipi olanlar. Ufak tefek bilgilerimi paylaşayım diyorum, malum yaz geldi ve FE modelleri zaten ısınırken şuan daha da çok ısınacak.

NZXT Kraken G10'u herkes biliyordur zaten. Compatibility listesi:
Nvidia : GTX 980, 970, 780 Ti, 780, 770, 760, Titan, Titan Black, Titan X, 680, 670, 660Ti, 660, 580, 570, 560Ti, 560, 560SE
AMD : R9 290X*, 290*, 280X**, 280**, 270X, 270 HD7970**, 7950**, 7870, 7850, 6970, 6950, 6870, 6850, 6790, 6770, 5870, 5850, 5830
Support kısmında sitesinde yazanlar bunlar ama 1080/1070 FE ve RX 480 gibi yaygın ısınan kartlara da uyumlu. Uygulayan bir çok kişi var. Ancak şunu bilmelisiniz ki bu kit sadece ekran kartı ve sıvı soğutmanın eli ayağı oluyor, yanına ayriyeten radyator+pompa almanız lazım yani sıvı soğutma. Onun da listesi şöyle:
  • NZXT. : Kraken X40, Kraken X60, Kraken X31, Kraken X41, Kraken X61
  • Corsair : H105, H110, H90, H75, H55 , H50
  • Antec : KUHLER H2O 920V4, KUHLER H2O 620V4, KUHLER H2O 920, KUHLER H2O 620
  • Thermaltake : Water 3.0 Extreme, Water 3.0 Pro, Water 3.0 Performer, Water 2.0 Extreme, Water 2.0 Pro, Water 2.0 Performer
  • Zalman : LQ-320, LQ-315, LQ-310
  • VRM Soğutmak için: Heatsink koyulabiliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videoda 1080 FE vs. OC+Watercooled hali var. Cidden inanılmaz.
Sadece GTX 1070/1080 için özellikle FE'ler için de EVGA FTW Hybrid Watercooling kit var. Hybrid melez yani hem 1 blower fan ile soğutma hem de direkt GPU teması ile sıvı soğutma. Bu kit herhangi harici bir şey gerektirmiyor, plug and play sadece kurulum yapıp devam ediyorsunuz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Amazon.com: EVGA GTX 1080/1070 FTW Hybrid Waterblock Cooler Cooling (400-HY-5288-B1): Computers & Accessories

Geçen forumda 1070/1080 FE sahibi olan herkes gerçekten thermal throttle sorunu, ısı sorunları yaşıyor. +80 derecede çalışan bir kartın ömrü o kadar çabuk kısalır ki, zamanla performans düşüşünü bile gözle görebilirsiniz. Yapmanız gereken bu 2 kit'den birini almak, ve bence kesinlikle değer rahatlıkla OC potansiyelini arttırır ve 60 derecenin üstüne bile çıkmayarak aşırı sessiz bir ortam sağlar. Umarım faydalı olur.

Sıvı soğutma takılan kart 45 dereceyi geçmemiş, buna çok şaşırdım. Fakat FE kartın fanları %80'de çalışıyor sıvı soğutmalı kartın fanları %100'de çalışıyor. Tabii ki çok birşey fark etmez.

FE kart ile bile çok rahat 2.1GHz üzerini görebilmiş, GPU Boost 3.0 sağlıyor zaten bunu, kart ne kadar soğuk çalışırsa performansını o kadar arttırabiliyor. Bende kendi yaptığım denemelerde otomatik fan ayarı ile manuel %100'e aldığım ayar arasında 30-40MHz'lik farklar gördüm.

Hali hazırda partner kart kullananlar için çok mantıklı bir seçenek değil fakat ucuza FE kart bulup böyle bir işe girişilir ise partner kartlardan bile daha yüksek performans elde edilebilir.

Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş, yapanları biliyordum fakat nasıl yaptıklarını bilmiyordum. Hazır kitler ile yapmak düşük riskli ve yüksek kazançlı gibi gözüküyor.

Sıvı soğutma takılan kart 45 dereceyi geçmemiş, buna çok şaşırdım. Fakat FE kartın fanları %80'de çalışıyor sıvı soğutmalı kartın fanları %100'de çalışıyor. Tabii ki çok birşey fark etmez.

FE kart ile bile çok rahat 2.1GHz üzerini görebilmiş, GPU Boost 3.0 sağlıyor zaten bunu, kart ne kadar soğuk çalışırsa performansını o kadar arttırabiliyor. Bende kendi yaptığım denemelerde otomatik fan ayarı ile manuel %100'e aldığım ayar arasında 30-40MHz'lik farklar gördüm.

Hali hazırda partner kart kullananlar için çok mantıklı bir seçenek değil fakat ucuza FE kart bulup böyle bir işe girişilir ise partner kartlardan bile daha yüksek performans elde edilebilir.

Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş, yapanları biliyordum fakat nasıl yaptıklarını bilmiyordum. Hazır kitler ile yapmak düşük riskli ve yüksek kazançlı gibi gözüküyor.
FE ömrü kısa olur hele bu sıcaklarda normal havada 80-85 çalışan FE'nin halini düşünemiyorum. NZXT G10 yolu bence görsel olarak çirkin olmasa en mantıklı yol, pompan ve radyatörün ne kadar güçlü ise o kadar iyi soğutma elde ediyorsun. Ses sorunun da yok. Hava soğutmaya göre müthiş farkla daha rahat OC. Hybrid kit'ler ise tak çalıştır kurulumu çok daha basit vesaire. Referans kartları olanlar eninde sonunda ya bu yola başvurmalı :)

FE ömrü kısa olur hele bu sıcaklarda normal havada 80-85 çalışan FE'nin halini düşünemiyorum. NZXT G10 yolu bence görsel olarak çirkin olmasa en mantıklı yol, pompan ve radyatörün ne kadar güçlü ise o kadar iyi soğutma elde ediyorsun. Ses sorunun da yok. Hava soğutmaya göre müthiş farkla daha rahat OC. Hybrid kit'ler ise tak çalıştır kurulumu çok daha basit vesaire. Referans kartları olanlar eninde sonunda ya bu yola başvurmalı :)
Costom sıvı soğutma birçok kişinin boyunu aşacaktır fakat hazır kitler ile montaj görünüşte yapılabilir gibi duruyor. Hele ki 240mm bir radyatör buldun mu, tadından yenmez :)
OC konusunda FE'lerde kullanılan 5 fazlı güç beslemesinin yetersiz kalacağını düşünüyordum fakat adam benim Gaming X'imden daha yüksek frekanslarda çatır çatır kullanıyor.
Acaba uzun süren oyunlarda kart çakılıyor mudur? 2 saatlik stres testi yapsın inanalım.:rolleyes::rolleyes:

Yalnız bu yazın ile kafamda yeni ufuklar açtın, ben ekran kartına costom soğutma yapmayı zor bi'şey sanıyordum bu algıyı yıktın, tekrardan teşekkürler.(y)(y)

Costom sıvı soğutma birçok kişinin boyunu aşacaktır fakat hazır kitler ile montaj görünüşte yapılabilir gibi duruyor. Hele ki 240mm bir radyatör buldun mu, tadından yenmez :)
OC konusunda FE'lerde kullanılan 5 fazlı güç beslemesinin yetersiz kalacağını düşünüyordum fakat adam benim Gaming X'imden daha yüksek frekanslarda çatır çatır kullanıyor.
Acaba uzun süren oyunlarda kart çakılıyor mudur? 2 saatlik stres testi yapsın inanalım.:rolleyes::rolleyes:

Yalnız bu yazın ile kafamda yeni ufuklar açtın, ben ekran kartına costom soğutma yapmayı zor bi'şey sanıyordum bu algıyı yıktın, tekrardan teşekkürler.(y)(y)
2x8 güç girişli +12 power phase bir ekran kartın olacak off overclock tadından yenmez gerçekten yapılması gereken bir şey bu yani her gördüğümde içim gidiyor o dereceler o overclock'lar...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı