Sıvı soğutma fan yönü nasıl olmalı?

mehmet1363

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba bende Cooler Master Masterliquid Lite 240 sıvı soğutma var. Kasamın üstüne RAM'ler yüzünden takamıyorum. Bu sebeple ön tarafta takılı. Sıvı soğutmanın kendi fanları tam güçte çok ses yaptığından onların yerine iki adet Arctic P12 PWM pst basınçlı tip kasa fanı aldım. Eski fanlar, kasadan radyatöre doğru hava üfleyecek şekilde geldiğinden yeni fanları da radyatöre üfleyecek şekilde taktım haliyle. Bugün ise kasamın ön camını söküp Mesh'e çevridim. Sonra Cooler Master'ın fanları boşta kalmasın diye onları da kasanın önüne dış kısma yani tam radyatör hizasına gelecek şekilde montajını yaptım.

Tam olarak şöyle kasanın ön panelinde iki adet fan var. İntake (içeri hava çekecek) şekilde takılı. Hemen kasanın iç tarafında radyatör var. Radyatörün önünde de iki adet exhaust olarak takılmış fan var. (kasanın içine, önden gelen havayı verecek şekilde değil tam tersi kasanın içinden aldığı havayı radyatöre aktaracak şekilde) kasanın arka ve üst fanları ise exhaust yani havayı dışarı atacak şekilde takılı. Sonuç olarak dört fanda radyatöre hava üflüyor. Birbirine havayı itmiş oluyorlar.

Sizce radyatör fanlarının yönü bu durumda yanlış konumlanmış mı oldu? Normalde sıvı soğutmaların çoğunda radyatöre üfleyecek şekilde takıyorlar. Bunun yerine havayı radyatörden çekmesi daha mı mantıklı olacaktır? Push-pull.

Böyle uzun uzun sormamın nedeni kasam küçük ve ekran kartını söküp takmak zor ve ancak içerdeki fanları öyle sökebiliyorum. Eğer yönü değiştirmem gerekliyse bile çok fark eder mi sıcaklık verimi bakımından?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı