Sıvı soğutma fanından gelen ses

CptChivas

Hectopat
Cooler Master ML240 sıvı soğutucu kullanıyorum. Fanları hızlandığı zaman bir yere sürtüyormuş gibi bir ses çıkarıyor. Radyatörün kasaya temas ettiği bölgeye kauçuk ayaklar yapıştırdım. Ses hala devam etmekte. Şimdilik fan hızlarını düşük tutup idare ediyorum. Garantiye göndermeden halletmeye çalışıyorum. Yapabileceğim başka bir şey var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bu dönen fan pervanesine yakın veya ona değen plastik bir parça, ızgara, kablo, vb. bulunup bulunmadığına bakın. Önünde ızgara varsa ona yüksek devirlerdeki vakum/basınçlar nedeniyle yaklaşma ve temaslarla bu sesler çıkmış olabilir. Bulunmuyorsa sesler a) mekanik veya b) elektronik kaynaklı olabilir. Mekanik kaynaklı olanlar kaymalı yatak, iç rulman bozulması, yatağının, mini rulmanının yağsız kalması, elektronik kaynaklı olanları ise iç elektroniğindeki parçalarla ilgili bazı sıkıntılardan olabilir, dışarıdan müdaheleyle giderilmesi zordur, çünkü elektronik devre yapısına bir müdaheleyi gerektirebilir. Son sebepten olduğunu kuvvetle düşündüğünüzde hiç tereddüt etmeden garantiye gönderin. Kolay gelsin.

Fanlar yukarı doğru üflüyor ise bazen olabiliyor. Eğer yukarı üflemiyor ise BIOS üzerinden bağlı fanları DC moda geçirip deneyin.

Cooler Master ise normal. Fanları kalitesiz. Bende de benzer bir soğutucusu var, fanlarından birini çok ses yapıyor diye değiştirdim. Diğeri ise devri yükselince biraz ses yapıyor ama idare ediyorum.

Yukarı uflediginde sürtme sesi benim fanlarımda da oluyor. Çok düşük devirlerde oluyor fakat yine de oluyor. Bence denemekte fayda var.
Valla teşekkür edip geçecektim de çözüldüğüne o kadar sevindim ki yazmadan edemedim. Çok teşekkür ederim yardımın için. Sıvı soğutmayı kasanın önüne alınca tüm ses kesildi. Aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar olursa deneyebilirler. 👍

Valla teşekkür edip geçecektim de çözüldüğüne o kadar sevindim ki yazmadan edemedim. Çok teşekkür ederim yardımın için. Sıvı soğutmayı kasanın önüne alınca tüm ses kesildi. Aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar olursa deneyebilirler. 👍
Radyatör nereye takılıydı? Kasanın üst kısmına mı? Yani fanlar aşağıya mı bakıyordu?

Çözülmesine sevindim. Bazen basit bir şekilde çözülmesi oldukça keyif verici olabiliyor. Hayırlı olsun güle güle kullanın soğutucunuzu.

Geri
Yukarı