Sıvı soğutma fanları dışarı hava verecek şekilde takınca tıkırdama sesi geliyor

kelshake

Hectopat
Merhaba.

Bugüne kadar sıvı soğutmamın fanlarını içeriye hava alacak şekilde kullanıyordum ve hiçbir sorun yoktu. Fakat öğrendim ki dışarıya hava verecek şekilde takınca daha iyi hava akışı oluyormuş ve bunu denemek için fanları ters çevirip taktım. Şimdi fanlardan böyle bir tıkırdama sesi geliyor daha önce hiç böyle bir ses çıkarmıyorlardı. Streamable Video.
Sorun ne olabilir? Dediğim gibi fanlar ters takılıyken ses çıkartmıyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanı kontrol ettim gevşeklik yok gibi. Bir arkadaşım fanı yağlamamı önerdi. Sesin büyük ihtimalle fanı ters çevirince rulmanın yerçekimine karşı direnç gösterdiği için çıktığını söyledi. Fakat yağı fazla kaçırırsam sisteme sıçrayıp bozma ihtimali olduğunu söylediği için yağlamaya da korktum, eskisi gibi kullanmaya devam edeceğim 😁

Yok radyatör sesi veya sürtünme sesi değil, fanı şu an eski halinde (içeri üfleyecek şekilde) taktım ve ses ortadan kalktı böyle kullanıyorum şu an.

Onu da kontrol ettim, kablo değmiyor.

Aynen öyle. Arkadaşınız çok doğru söylemiş. Benim de söylemeye çalıştığım oydu. Yağlamanızı önermem. Sorunu çözmeyebilir veya çözebilir ama her durumda dönen fanlar o yağı yayacak. Radyatörünüzün yağlandığını görebilirsiniz bir süre sonra kullandığınız yağ miktarına bağlı olarak. Sisteminizi bozması çok düşük bir ihtimal. Yağ yalıtkan çünkü. 1 damla damlatarak bir deneme yapabilirsiniz. Ama bence gerek yok. Eski haline getirince oluşan sıcaklık farklarına bakın. Fazla bir değişim görmediyseniz bence bir sakınca yok o şekilde kullanmanızda her ne kadar tavsiye edilen o olmasa da.

Aynen öyle. Arkadaşınız çok doğru söylemiş. Benim de söylemeye çalıştığım oydu. Yağlamanızı önermem. Sorunu çözmeyebilir veya çözebilir ama her durumda dönen fanlar o yağı yayacak. Radyatörünüzün yağlandığını görebilirsiniz bir süre sonra kullandığınız yağ miktarına bağlı olarak. Sisteminizi bozması çok düşük bir ihtimal. Yağ yalıtkan çünkü. 1 damla damlatarak bir deneme yapabilirsiniz. Ama bence gerek yok. Eski haline getirince oluşan sıcaklık farklarına bakın. Fazla bir değişim görmediyseniz bence bir sakınca yok o şekilde kullanmanızda her ne kadar tavsiye edilen o olmasa da.
İşlemcim 3-4 derece daha sıcak çalışıyor fakat yapacak bir şey yok yeni fan alana kadar böyle idare edeceğim artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı