Çözüldü Sıvı soğutma ile R5 5600X'de 77-80 derece arası oyunlarda normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

XakoR

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X
Gigabyte B550M DS3H
ASUS TUF Gaming RTX 3080
G.Skill Trident Z 16(8x2)GB 3200MHz DDR4
Kingston NV2 1TB 3500/2100 M.2 SSD
Cooler Master Masterliquid ML240L
NZXT C750 750W 80+ Bronze
Dark Guardian Kasa

Asus XG249CM 23.8" 270hz 1ms
Asus VG248QE 24" 144Hz 1ms
Logitech G Pro X
Logitech G Pro TKL
Lamzu Atlantis OG PRO v2
Normalde Ryzen 5 2600 ve Ryzen 5 5600'ü 60-65 derece üstüne asla ama asla çıkarmayan Masterliquid ML240L sıvı soğutmam vardı. Ryzen 5 5600X'e taktım ve 77-80 dereceleri görüyorum. Fanları doğru montaj yaptım ve her şeyi doğru yaptığıma eminim. Neden soğutmuyor olabilir. Termal macun kendi termal macunu, Cooler Master'ın. Bir fikriniz var mı ne yapabilirim? İşlemcim herhangi bir oyuna girince ısınıyor ve çıktıktan sonra da o sıcaklık ile devam ediyor, soğumuyor. Kasanın hava sirkülasyonu da çok iyi 5 senedir kullandığım kasa.

Çözüm
Değerler böyle ise normal ama oyuna giriyorum 80 dereceleri buluyor ve çıktıktan sonra da aynı kalıyor dediniz bende panik oldum. Gördüğünüz sıcaklık değerlerinde bir hata olabilir bizi yanıltıyor. Pompa sesi bilgisayar ilk açıldığında olur, hafif bir lıkırtı sesi olur borular ve radyatör içerisinde dönen suyun sesini duyarsınız.

Sanırım sorunu buldum. Kasanın ön camını çıkardım ve 65 derece üstü görmedim. Taktım ve 3 dk sonra 75'e çıktı. Gram nedenini anlamış değilim. Bu sıvı soğutma ve kasayı 5 senedir kullanıyorum ve kasanın o ön kapağı hiç bu kadar sorun olmamıştı. Kasanın kenarları mesh ve ön kapak tamamen kapalı bile değil kenarları hava boşluklu. Neden böyle oldu hiç anlam veremiyorum. İşlemci çok ısınan bir işlemci diye mi acaba? Kasayı senelerdir kullanıyorum ve o soğutucu ile bu kasa tam uyumlu ve güzel çalışıyordu. Ne yapabilirim sizce kasayı kapaksız da kullanamam herhalde? Sıvı soğutma biraz performans kaybetmiş orası aşikar çünkü ne kadar hava alsa bile sıcaklıklar bu soğutmaya göre biraz yüksek.
Soğutucu bloğu işlemci üzerine yerleşmemiş olabilir mi? Ayrıca daha önce kullanıyordunuz sanırım, kendi macunu derken yeni macun çekmeden mi taktınız tekrar?

Soğutucu bloğu işlemci üzerine yerleşmemiş olabilir mi? Ayrıca daha önce kullanıyordunuz sanırım, kendi macunu derken yeni macun çekmeden mi taktınız tekrar?

Hayır kutudan çıkan orijinal macunu sürdüm anlamında söyledim. Tekrardan sürdüm yani. İyi bir macun. Tam üzerine yerleşmese üst ve altındaki vidalar tam kapanmıyor. Vallahi tam kapattım onları ve sonuna kadar sıkabiliyordum. Bilmiyorum öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. 1-2 cm kaymış olsa bile fark eder mi 10 derece?

Hayır kutudan çıkan orijinal macunu sürdüm anlamında söyledim. Tekrardan sürdüm yani. İyi bir macun. Tam üzerine yerleşmese üst ve altındaki vidalar tam kapanmıyor. Vallahi tam kapattım onları ve sonuna kadar sıkabiliyordum. Bilmiyorum öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. 1-2 cm kaymış olsa bile fark eder mi 10 derece?
Anladım, normal değil sıcaklığınız. Eski versiyon Masterliquid 240 modelini kullandım onda bile i7 10700 işlemciyi 50 üzerine çıkarmayan bir soğutucunuz var. Aklıma ilk gelen durum soğutucu bloğunun dengeli şekilde üzerine oturmamış olması. Diğer husus macunu ince tabaka halinde gerektiği gibi sürdünüz mü buna bakmanız gerek. Anakart üzerinde soğutucu pompası bağlantısını değiştirdiniz mi?

Anladım, normal değil sıcaklığınız. Eski versiyon Masterliquid 240 modelini kullandım onda bile i7 10700 işlemciyi 50 üzerine çıkarmayan bir soğutucunuz var. Aklıma ilk gelen durum soğutucu bloğunun dengeli şekilde üzerine oturmamış olması. Diğer husus macunu ince tabaka halinde gerektiği gibi sürdünüz mü buna bakmanız gerek. Anakart üzerinde soğutucu pompası bağlantısını değiştirdiniz mi?

Anakart üzerinde dediğini bağlantıyı anlayamadım ne yapmam lazım. İnce bir tabaka şeklinde sürdüm evet eminim güzelce yaydım. Blok oturmuş baktım şimdi dengeli. Sıvı soğutmanın ömrü mü bitti diye düşünüyorum ama daha 3 gün önce Ryzen 5 5600 sistemi 60 dereceyi geçirmeyen soğutucu neden şu an 5600X ile 80 derece veriyor çözemiyorum.
Pompanın çalışmıyor olma ihtimali ne kadar? Bir kablo bağlantısını falan yanlış mı yaptım acaba?

Anakart modeliniz nedir? Soğutucu pompasından gelen 3 pinli kabloyu Anakart üzerinde CPU_FAN ya da CPU_OPT taktığınızdan emin olun. Fanlar için SYS olması gerekir kontrol edebilir misiniz?

Son düzenleme:
Anakart modeliniz nedir? Soğutucu pompasından gelen 3 pinli kabloyu Anakart üzerinde CPU_FAN'ya da CPU_OPT taktığınızdan emin olun. Fanlar için SYS olması gerekir kontrol edebilir misiniz?

Hepsi olması gereken yerde anakartım B550M DS3H. Baktım da yanlış yok kablolarda.

Devirdaim pompasını kontrol ediniz, sesinden anlaşılabilir. İlk açılışta ya da yük altında duyabiliyor musunuz? İşlemci değiştirdiniz, BIOS ayarlarından frekans ayarlarınızı güncellemeniz sorunu çözecektir diye ümit ediyorum.

Devirdaim pompasını kontrol ediniz, sesinden anlaşılabilir. İlk açılışta ya da yük altında duyabiliyor musunuz? İşlemci değiştirdiniz, BIOS ayarlarından frekans ayarlarınızı güncellemeniz sorunu çözecektir diye ümit ediyorum.

Tüm sistemi sıfırdan topladım sadece sıvı soğutma ek taktım. Pompayı hiç duyamıyorum ama genel olarak hiç duymadım ilk kez sizden duyuyorum sesinin olduğunu. Nasıl duyabilirim o pompayı? Nasıl bir ses çıkarması lazım? Anlam veremediğim şey şu; soğukken çok güzel soğuk tutuyor ama sıcaklaştıkça düşüremiyor dereceyi.

Düzenleme: 10 dakikadır test yapıyorum garip bir şekilde restart attıktan sonra 65 derece üstünü görmedim. Delirmek üzereyim sorun ne acaba? Biraz Cyberpunk'da sistemi zorlayacağım bakalım çıkacak mı yine 70 dereceye.

Son düzenleme:
Tüm sistemi sıfırdan topladım sadece sıvı soğutma ek taktım. Pompayı hiç duyamıyorum ama genel olarak hiç duymadım ilk kez sizden duyuyorum sesinin olduğunu. Nasıl duyabilirim o pompayı? Nasıl bir ses çıkarması lazım? Anlam veremediğim şey şu; soğukken çok güzel soğuk tutuyor ama sıcaklaştıkça düşüremiyor dereceyi.

Düzenleme: 10 dakikadır test yapıyorum garip bir şekilde restart attıktan sonra 65 derece üstünü görmedim. Delirmek üzereyim sorun ne acaba? Biraz Cyberpunk'da sistemi zorlayacağım bakalım çıkacak mı yine 70 dereceye.
Değerler böyle ise normal ama oyuna giriyorum 80 dereceleri buluyor ve çıktıktan sonra da aynı kalıyor dediniz bende panik oldum. Gördüğünüz sıcaklık değerlerinde bir hata olabilir bizi yanıltıyor. Pompa sesi bilgisayar ilk açıldığında olur, hafif bir lıkırtı sesi olur borular ve radyatör içerisinde dönen suyun sesini duyarsınız.

Geri
Yukarı