Sıvı soğutma mı? Hava soğutma mı?

DDR 5 RAM bulabilseydim 12900KF alacaktım. Ama şu anda mecburen R9 5950 araştırıyorum (daha almadığım için siz genel bir tavsiye verebilirsiniz).

Maksimum performansta sıvı soğutma alır. Ama aşırı iyi hava soğutucular da bu değere yaklaşır. Sorunuzun cevabı sıvı soğutucudur. Bence sen şöyle orta-iyi performans segment Noctua olan bir hava soğutmaya bak.

Şu anakartı alacağım:
Şu iki soğutucu arasında kararsız kaldım:
Üç sorum olacak:
1. Bu hava soğutmalar, kaliteli bir sıvı soğutmadan çok mu zayıf kalır?
2. Noctua çift fanlı. Bir kullanıcı, RAM'ı yüksek olduğu için 2. fanı takamamış. Bu boyut meselesini nasıl hesap edebilirim. Bakmam gereken ölçüler neler?
3. Hava soğutma için sizce e-ATX gibi daha büyük bir anakart daha mı uygun olur? (Ama o zaman kasa dahil her şeye tekrar bakmam gerekecek :( .)

@bart1969 Noctua soğutucu daha iyi. Ancak attığım sıvı soğutmalar daha iyi olacaktır.

1-) Noctua biraz daha yakın olur, Enermax biraz geride kalır.

2-) RAM modelini Google Amca'ya yazın ve RAM yüksekliğine bakın. Sonra soğutucu yüksekliğinden fan boyutunu çıkarın. Eğer çıkan sonuç RAM yüksekliğinden büyük ise takabilirsiniz.

3-) E-ATX standart ATX anakartlardan daha geniş, bence gerek yok. Seçtiğiniz anakart zaten iyi. PCB sağlam olduğu sürece anakarta zarar gelmez.

Hesaplamayı beceremiyorum özür dilerim :(
1. İlk resimde G-skil ram için ölçüler (modele henüz karar vermedim);
2. İkinci resimde 1 yazan yer anakart pasif soğutucu 2 yazan yer ram slotları. (Cpu soğutucuya ayrılan ölçüler nette yok.)
3. Üçüncü resimde soğutucunun ölçüleri.
SORU : "Soğutucu farklı yönlere takılabilir mi?. (Anakart resmindeki 1-2 yazan yerlerden kurtulmak için) Veya hiç bu hesaba gerek yok bu soğutucu sorunsuz takılabilecek mi?"
Not : Soğutucunun teknik detayları

Dosya Ekleri

• noctua.jpg
    noctua.jpg
    51,7 KB · Görüntüleme: 28
  • dark_hero.jpg
    dark_hero.jpg
    79,2 KB · Görüntüleme: 43
  • Screenshot 2021-11-17 at 11-35-04 NH-D15S.png
    Screenshot 2021-11-17 at 11-35-04 NH-D15S.png
    269,6 KB · Görüntüleme: 36

Geri