Sıvı Soğutmalı İşlemci Aşırı Isınıp Kapanıyor

MasterSandman

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim yaklaşık 3 aydır bu sorunla karşı karşıya. Oyun oynarken daha 15 dk geçmeden sistem pat diye enerjiyi kesip kapanıyor. Arka Fana elimi değdirdiğimde de oldukça sıcak olduğunu hissediyorum. Core Temp ile oyun sırasında arada çıkıp sıcaklıklara baktım. Boşta 30 küsür derecelerde olan işlemci oyunda daha ilk 5 dk da 70 derecelere çıkmakta. Ve biraz daha devam edince 80 derecelere çıkıyor ve zaten tekrar oyuna girdiğimde bilgisayar kapanmış oluyor. Bu sorun çoğunlukla Battlefield 3 de başıma gelmekteydi , ancak dün ilk defa Dying Light'da da kapandi. COD MW3 gibi oyunlarda da ısınma olsa da hiçbir türlü kapanma olmuyor. Özellikle Battlefield 3 te 10 dakikayı çıkaramayan sistem artık diğer oyunlarda da aynı sorunu vermeye başlayınca yardım alma vaktinin geldiğini anladım. Bilgisayar Ocak ayında toplandı. Termal macunlar yeni. Kasayı tamamen temizledim. Tüm parçalar yerli yerinde oturmuş , kontrol da ettim. Kasa Kapağı sirkülasyona engel olmaması için kapalı konumda. İlk başlarda ASUS AI Suit II'den EPU Kısmından High Performance kısmını Auto'ya getirince PC oyunda 45 dk dayanıyordu. Şimdi 10 dk da kapanınca Auto ayarlarda devam ederken Fanları Full'e getirdim hala bana mısın demiyor. Şu an her şey Default ayarlarda.

Sistemim aşağıdaki gibi :

AMD FX X8-8320 3.5 GHz Soket AM3+ İşlemci
Cooler Master Seidon 120V Sıvı Soğutma Sistemi
Sapphire R9 280 DUAL-X GDDR5 384Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı
GSkill 8Gb (2x4) RipjawsX DDR3 1866MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram
WD 3.5 1 TB Caviar Green Intellipower SATA 3.0 64MB Cache Hard Disk
ASUS M5A97 LE R2.0 Anakart
Cooler Master USP100 Black 700w MidT Kasa

Dedigim gibi parcalarin dogru monte edildigine eminim Vatan daki yetkililer parcalari kendi birlestirdiler. Kasayi almadan once de kendim gidip olay yerinde parcalari teker teker kontrol ettim. Kasa icindeki Sirkulasyon oldugunu dusunmuyorum acikcasi. Oyun sirasinda kasa ici sicaklik 60 kusur derecelerde ,ekran karti 50-65 kusur derecelerde seyrediyor. Ancak islemci bi anda isisi artiyor. Acaba Anakarttan veya yazilimsal bir sorun olabilir mi. Daha dogrusu BIOS sorunu. Acaba islemciye anakartta High Performance tarzi bir ayari varda Islemciye fazla mi Voltaj gidiyor ki hemen isiniyor ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı