Sıvı soğutmali sistemde işlemci sıcaklığı normal mi?

Deassis

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni bir sistem topladım ve bu sistemde Ryzen 7 3800X ve Corsair H100I Platinum sıvı soğutmasını kullandım. Sıcaklık testlerinde 67 - 68 dereceleri görüyor. Kasam Cooler Master MB520. Testlerde aklıma takılan konu, diğer bilgisayarımda aynı sıvı soğutucu ve işlemci olarak Ryzen 5 2600 vardı. Testlerde tam yükte 53 - 54 derecelere ulaşıyordu. Bu fark neden kaynaklanır acaba? Çözemedim, yardımlarınızı bekliyorum.

Fayda/ zarar çizelgesinde 2600/3600 kendi seğmentlerinde en iyileri. Yukarı çıktıkça bu oran düşmekte ve performans kısmı yükselmektedir. Yinede sizin ısı verileriniz iyi. Soğutmanız, montajlamanız ve kasa içi havalandırmanız yeterli gelmiş durumda. Darısı, CPU yanıyor diye feryat eden kardeşlerimize :)

Merhaba, yeni bir sistem topladım ve bu sistemde Ryzen 7 3800X ve Corsair H100I Platinum sıvı soğutmasını kullandım. Sıcaklık testlerinde 67 - 68 dereceleri görüyor. Kasam Cooler Master MB520. Testlerde aklıma takılan konu, diğer bilgisayarımda aynı sıvı soğutucu ve işlemci olarak Ryzen 5 2600 vardı. Testlerde tam yükte 53 - 54 derecelere ulaşıyordu. Bu fark neden kaynaklanır acaba? Çözemedim, yardımlarınızı bekliyorum.
Sıcaklıklar normal.3000 serisi 7nm olması ve chiplet yapısı gereği böyle çalışıyor. Dolayısıyla eski serisinden daha sıcak çalışıyor.Daha iyi performans ve daha az sıcaklık istiyorsanız, manuel oc yapmalısınız.

TDP değerlerinden dolayı fark ediyor Ryzen 5 2600 TDP değeri 65W, 3800X 105W.
Teşekkür ederim hocam
Fayda/ zarar çizelgesinde 2600/3600 kendi seğmentlerinde en iyileri. Yukarı çıktıkça bu oran düşmekte ve performans kısmı yükselmektedir. Yinede sizin ısı verileriniz iyi. Soğutmanız, montajlamanız ve kasa içi havalandırmanız yeterli gelmiş durumda. Darısı, CPU yanıyor diye feryat eden kardeşlerimize :)
Teşekkür ederim hocam haklısınız kasa içerisini gayet güzel bir şekilde montaj yapmak gerekiyor kaplolama karmaşasını sevmeyen biriyim temiz bir işçilik çıkardığımı düşünüyorum özenle topluyoruz sonuçta birazda heves etmek gerek :)
Sıcaklıklar normal.3000 serisi 7nm olması ve chiplet yapısı gereği böyle çalışıyor. Dolayısıyla eski serisinden daha sıcak çalışıyor.Daha iyi performans ve daha az sıcaklık istiyorsanız, manuel oc yapmalısınız.
Anladım hocam teşekkür ederim sadece kafama takıldı sormak istemiştim yoksa benim için şuanlık sorun değil eğerki normalse sıcaklıklar :)
Bu konulardan sosyale artık gına geldiğini düşünüyorum. Her gün 20 tane ayni konudan açılıyor :(
Hocam k.bakmayın ama kafama takıldığı için sordum benim gibi sorun yaşayan görmedim aynı kasada aynı sıvı soğutma ile sıcaklık farkı yaşayanı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı