Sıvı soğutmanın çalışma mantığı nasıldır?

Aritta

Kilopat
Merhabalar. Ben sıvı soğutma almayı düşünüyorum fakat merak ettiğim 2 soru var.
1. Sıvı soğutmanın fanları aynı kasa fanları gibi kasa içi sıcaklığı da azaltıyor mu?
2. Benim kasamın üst kısmında ekstra 1 adet fan takılı. Sıvı soğutmayı başka bir yere kurabilir miyim?
Kasam Corsair Spec 05.
@BerkayZ87bugün bana çok yardımcı oldun. Buna da bir bakabilir misin?

Son düzenleme:
1. Evet soğutabilir.
2. Kasanın desteklediği herhangi bir yere takabilirsin.

Çalışma mantığı:
Pompa sıvıyı soğutma bloğu ile radyatör arasında sürekli git gel yaptırıyor. Bir taraftan giden sıcak sıvı radyatör de soğutulup diğer taraftan bloğa gidiyor.

Sıvı soğutmayı kasanın önüne içeri temiz hava çekecek şekilde monte edebilirsin. Tabii önce kasa destekliyor mu ona bakman lazım.
Pull şeklinde takılması daha iyi değil mi hocam? Radyatörde ısınan sıcak havayı atmaya yönelik olarak üste takılması daha iyi olacaktır. Sanılanın aksine radyatöre soğuk hava üfletmek yerine sıcak havayı tahliye etmek daha fazla performans veriyor.

Sıvı soğutmayı kasanın önüne içeri temiz hava çekecek şekilde monte edebilirsin.
Mümkün olduğu kadar sıvı soğutucu radyatörü kasanın üst tarafına takılmalı. Eğer oraya takılamıyorsa pompada hava boşluğu bırakmayacak şekilde konumlandırılmalı. Aksi takdirde hem sıvı soğutucu işe yaramayacaktır hem de elinizdeki ürünü bozarsınız.

Hava olarak ise ne taraftan aldığı genelde pek etkilemez. Sıvı soğutma radyatörlerinde statik basınç fanları kullanıldığı için basınçla itilen hava serinlik etkisi yaratır ve radyatördeki ısıyı çeker.
1. Sıvı soğutmanın fanları aynı kasa fanları gibi kasa içi sıcaklığı da azaltıyor mu?
Genellikle soğutmaz ama çift taraflı fan uygulaması yapılırsa kasa içerisine dolaylı yoldan ek hava çekilmesini sağlayabilir. Asıl kasa içi soğutma etkisini besleme yuvalarına ve tahliye yuvalarına takacağınız fanlar belirler. Eğer içeriyi yeteri kadar hava besleyebiliyorlar ve tahliye fanı da bu havayı atabiliyorsa içerisi yeteri kadar serin kalmış olur.

2. Benim kasamın üst kısmında ekstra 1 adet fan takılı. Sıvı soğutmayı başka bir yere kurabilir miyim?
Kasam Corsair Spec 05.
Üstteki fanı söküp başka bir yuvaya yerleştirebilirsiniz isterseniz.

Spec 05'in soğutma desteği şöyle:
  • Arka Tahliye
    • 1x 120mm fan
      • (veya)
    • 1x 120mm radyatör
  • Üst Tahliye/Besleme
    • 2x 120mm fan
  • Ön Besleme
    • 3x 120mm fan (1 tane üzerinde gelmektedir)
      • (veya)
    • 2x 140mm fan
      • (veya)
    • 1x 240mm radyatör

1614383043891.png

Bu düzene göre üst tarafa radyatör kalınlığına bağlı ama üst tarafa da 1 adet 240mm'ye kadar radyatör takabiliyorsunuz gibi duruyor. Yine de kasayı kendim görmediğim için ve takacağınız soğutucuyu bilmediğim için yanlış yönlendirmek istemem.

Son düzenleme:
Mümkün olduğu kadar sıvı soğutucu radyatörü kasanın üst tarafına takılmalı. Eğer oraya takılamıyorsa pompada hava boşluğu bırakmayacak şekilde konumlandırılmalı. Aksi takdirde hem sıvı soğutucu işe yaramayacaktır hem de elinizdeki ürünü bozarsınız.

Hava olarak ise ne taraftan aldığı genelde pek etkilemez. Sıvı soğutma radyatörlerinde statik basınç fanları kullanıldığı için basınçla itilen hava serinlik etkisi yaratır ve radyatördeki ısıyı çeker.

Genellikle soğutmaz ama çift taraflı fan uygulaması yapılırsa kasa içerisine dolaylı yoldan ek hava çekilmesini sağlayabilir. Asıl kasa içi soğutma etkisini besleme yuvalarına ve tahliye yuvalarına takacağınız fanlar belirler. Eğer içeriyi yeteri kadar hava besleyebiliyorlar ve tahliye fanı da bu havayı atabiliyorsa içerisi yeteri kadar serin kalmış olur.

Üstteki fanı söküp başka bir yuvaya yerleştirebilirsiniz isterseniz.

Spec 05'in soğutma desteği şöyle:
  • arka tahliye
    • 1X 120mm fan.
      • (Veya)
    • 1X 120mm radyatör.
  • üst Tahliye/Besleme
    • 2X 120mm fan.
  • ön besleme
    • 3X 120mm fan (1 tane üzerinde gelmektedir)
      • (Veya)
    • 2X 140mm fan.
      • (Veya)
    • 1X 240mm radyatör.

Eki Görüntüle 897991

Bu düzene göre üst tarafa radyatör kalınlığına bağlı ama üst tarafa da 1 adet 240Mm'ye kadar radyatör takabiliyorsunuz gibi duruyor.

@SypeR zaten ön tarafa takmak için almıştım fanı fakat resimde gördüğünüz kısım fanı takmama engel oldu. Fanı oraya nasıl takabilirim?

Dosya Ekleri

• 1614383771166.png
    1614383771166.png
    331,1 KB · Görüntüleme: 39
1614384413097.png

Kırmızı ile işaretlediğim yer, kasanın iç tarafındaki yüzey. Mavi ile işaretlediğim şey ise oradaki fan. Ön panele takılacak olan tüm fanlar, ön kapağın altında kalacak şekilde dışardan takılmak zorunda. En alt yuvanın vidalarına içeriden ulaşımı engellediği için Corsair kasanın vida setine içerisine 4 adet "uzun boy fan vidası" koymuş. Bu sayede yalnızca ön panelin alt tarafı için kullanılacak olan vidalar ayrılmış.

1614384593762.png

@SypeR zaten ön tarafa takmak için almıştım fanı fakat resimde gördüğünüz kısım fanı takmama engel oldu. Fanı oraya nasıl takabilirim?
Aynı durum benim de başıma gelmişti. Tornavida yardımıyla HDD takma yerlerini çıkarabilirsiniz. Kasanızda kaç tane HDD, SSD var bilmiyorum. Ancak 1 tane SSD kullanıyorsanız onu kasanın arka tarafına ya da kasanın ön tarafında vidalama yerleri vardır. Oraya vidalayabilirsiniz. Ben öyle yaptım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
12:14

Attığım videodaki konuşma ve devamında gelen montajı izlerseniz bazı sıvı soğutma sistemlerinin içeri hava çekecek şekilde kullanıldığını görürsünüz. Aynı soğutucuyu aynı şekilde kullanıyorum, ısı değerlerim normal, ürünüm bozulmadı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı