Sıvı soğutmanın çalışma prensibi nedir?

Godlixy

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel i5-6600 | Sapphire Pulse RX 590
Sıvı soğutmanın içerisindeki sıvı nedir? Parçaları nasıl soğutuyor bu sıvı?

İçinde soğutma sıvısı olan bir radyatör ve işlemci ya da soğutulacak yüzeyi kaplayan içinde pervane bulunan pompalama bloğu ve soğutucu sıvıyı giriş-çıkış olarak pompa bloğu ve radyatör arasında taşıyan hortumlardan oluşmakta sıvı soğutma dediğimiz sistem. Soğutulacak yüzeydeki sıcaklık içerisinde pompa bulunan soğutucu bloğa iletilir ve bu soğutucu blok pervaneli pompa sistemiyle soğutulacak yüzeydeki sıcaklığı içindeki soğutma sıvısı ve çıkış hortumu yardımıyla radyatöre iletir. Radyatöre gelen ısınmış sıvı radyatörün üstünde bulunan fanlar yardımıyla soğutulur ve tekrar soğutulacak yüzeydeki soğutma bloğuna giriş hortumu tarafından iletilir. Bu döngü devam eder ve sıcaklık sabit bir değerde korunmuş olur. Bu sistemi gerekli parçalar yardımıyla soğutulması hemen hemen her şey için kullanabilirsiniz.

İçinde soğutma sıvısı olan bir radyatör ve işlemci ya da soğutulacak yüzeyi kaplayan içinde pervane bulunan pompalama bloğu ve soğutucu sıvıyı giriş-çıkış olarak pompa bloğu ve radyatör arasında taşıyan hortumlardan oluşmakta sıvı soğutma dediğimiz sistem. Soğutulacak yüzeydeki sıcaklık içerisinde pompa bulunan soğutucu bloğa iletilir ve bu soğutucu blok pervaneli pompa sistemiyle soğutulacak yüzeydeki sıcaklığı içindeki soğutma sıvısı ve çıkış hortumu yardımıyla radyatöre iletir. Radyatöre gelen ısınmış sıvı radyatörün üstünde bulunan fanlar yardımıyla soğutulur ve tekrar soğutulacak yüzeydeki soğutma bloğuna giriş hortumu tarafından iletilir. Bu döngü devam eder ve sıcaklık sabit bir değerde korunmuş olur. Bu sistemi gerekli parçalar yardımıyla soğutulması hemen hemen her şey için kullanabilirsiniz.

Sadece işlemci için mi sıvı soğutma kullanılıyor? Yoksa başka parçalara da kullanılıyor mu?

Sadece anakart üzerinde işlemciye takılır.

Hocam ekran kartına takılmaz mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Böyle bir video gördüm.

@Ellie Williams peki hocam RAM'ler için de var mı? RAM'ler için de soğutmalar vardı diye hatırlıyorum yanlışsam düzeltin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Böyle bir video gördüm.

@Ellie Williams peki hocam RAM'ler için de var mı? RAM'ler için de soğutmalar vardı diye hatırlıyorum yanlışsam düzeltin.
O harici sıvı soğutma, işlemci üzerine takılandan farklı bir şey. Bakımını yapmak çok zor ve kendisi pahalıdır.

Böyle bir video gördüm.

Sıvı soğutma çok geniş bir tabir. Custom soğutma yaparsan sadece işlemci değil, ekran kartı, RAM, SSD, istediğin her parçaya sıvı soğutma sistemine adapte edebilirsin, piyasada VRM'leri sıvıyla soğutmak için tasarlanmış anakartlar bile var.

Hani şu internette gördüğümüz uzay mekiği gibi olan, içerisinde onlarca boru geçen kasalar, bunlar custom sıvı soğutma oluyor. Her bir boruyu tek tek, özel olarak hazırlıyorsun ve tüm blokları kendin monte ediyorsun.

Ama AIO dediğimiz, all-in-one, tek parça sıvı soğutmalar ise çoğunlukla işlemcilere, nadiren de ekran kartlarına üretiliyor. Başka parçalar için mevcut değil.

Bu arada, antifriz gibi bir şey değil o sıvı, bildiğimiz saf su. Musluk suyu elektriği iletebileceği için deiyonize edilmiş su kullanılıyor.

Geri
Yukarı