Sıvı soğutmanın çalışma mantığı nasıldır?

Aynı durum benim de başıma gelmişti. Tornavida yardımıyla HDD takma yerlerini çıkarabilirsiniz.
Her kasada aynı olmamakla birlikte bazı kasaların HDD kafesleri perçin ile sabitlenmiş oluyor. Ve şematikten anladığım kadarıyla HDD kafesi Spec 05 modelinde perçinlenmiş gibi duruyor. Bu modeli gerçekte açıp bakmadığım için bilmiyorum ama benim tanıdığım Corsair genellikle kasalarının HDD yuvalarını modüler değil perçinli üretiyor.

Her kasada aynı olmamakla birlikte bazı kasaların HDD kafesleri perçin ile sabitlenmiş oluyor. Ve şematikten anladığım kadarıyla HDD kafesi Spec 05 modelinde perçinlenmiş gibi duruyor. Bu modeli gerçekte açıp bakmadığım için bilmiyorum ama benim tanıdığım Corsair genellikle kasalarının HDD yuvalarını modüler değil perçinli üretiyor.
Hocam dediğiniz doğru. Ancak benim de kasam Corsair ve benim ki vidalıydı. Resmini paylaşıyorum.

Dosya Ekleri

• 20210227_031334.jpg
    20210227_031334.jpg
    68,9 KB · Görüntüleme: 39
Merhabalar. Ben sıvı soğutma almayı düşünüyorum fakat merak ettiğim 2 soru var.
1. Sıvı soğutmanın fanları aynı kasa fanları gibi kasa içi sıcaklığı da azaltıyor mu?
2. Benim kasamın üst kısmında ekstra 1 adet fan takılı. Sıvı soğutmayı başka bir yere kurabilir miyim?
Kasam Corsair Spec 05.
@BerkayZ87bugün bana çok yardımcı oldun. Buna da bir bakabilir misin?
Araba radyatör sistemi gibi. Kasanın içindeki havayı değiştirnez. Sadece sıvının olduğu yerler soğur.

Attığım video konuşma ve devamında gelen montajı izlerseniz bazı sıvı soğutma sistemlerinin içeri hava çekecek şekilde kullanıldığını görürsünüz. Aynı soğutucuyu aynı şekilde kullanıyorum, ısı değerlerim normal, ürünüm bozulmadı.
Orada bahsedilen içeri çekme durumu radyatörün içerisine doğru havayı çekme. Yani dışarıdan radyatör içerisine doğru itme değil, radyatörün diğer tarafından havanın radyatör içine doğru çekilmesi. Buradaki farktan bahsediliyor.

Gelelim orada takılan sıvı soğutucunun yerleşimine. O şekilde bir yerleşim hatalı bir yerleşime sahip maalesef. Hava boşluğu pompa ile radyatör arasındaki boruda kalıyor. Bu da pompanın sürekli olarak boş hava çekmesine sebep olacak ve gereksiz ses, pompa ısınmasına ve başarısız sıvı soğutma performansı sunacak. Ön tarafa yapılan olan doğru kurulumda borular radyatöre alt taratan ulaşmalı.

Corsair'in resmi açıklamasını da aşağıya ekliyorum.
1614385448350.png

Ayrıca Gamer's Nexus kanalının bu konu hakkında yaptığı deneysel çalışmayı da izlemeni tavsiye ederim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam dediğiniz doğru. Ancak benim de kasam Corsair ve benim ki vidalıydı. Resmini paylaşıyorum.
Hocam teşekkür ederim paylaşımınız için. Demek ki Corsair'de sonunda yaptığı hatayı fark etmiş ve modüler yapıya geçmiş. Gayet sevindirici bir haber. ☺️

Orada bahsedilen içeri çekme durumu radyatörün içerisine doğru havayı çekme. Yani dışarıdan radyatör içerisine doğru itme değil, radyatörün diğer tarafından havanın radyatör içine doğru çekilmesi. Buradaki farktan bahsediliyor.
Ben de bundan farklı bir şey demedim ki?
Gelelim orada takılan sıvı soğutucunun yerleşimine. O şekilde bir yerleşim hatalı bir yerleşime sahip maalesef. Hava boşluğu pompa ile radyatör arasındaki boruda kalıyor. Bu da pompanın sürekli olarak boş hava çekmesine sebep olacak ve gereksiz ses, pompa ısınmasına ve başarısız sıvı soğutma performansı sunacak. Ön tarafa yapılan olan doğru kurulumda borular radyatöre alt taratan ulaşmalı.
Evet pompanın aşağıda olması lazımmış, dediğin videoyu da izledim. Pompanın üstte olması çoğunlukla ses problemine yol açtığını söyledi ama tabii ki optimumu pompanın altta olmasıyla o şekilde takılması lazım. Benim tavsiyem sadece ön tarafa monte edilebileceği üzerineydi.

Soruna gereken cevaplar verilmiş @SypeR belirttiği gibi bir kaç sistemde soğutucu üste takılmış tabi bunda sistemde kullanılacak RAM'in yüksekliği montajda belirleyici unsur olacaktır. Diğer türlü sabit disk kızağı sökülebiliyor olsa gerek soğutucuyu öne taktıklarında kızağı sökmüşler. Fikir vermesi açısından alttaki sistemleri incelersen yardımcı olur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı