Sıvı soğutmanın fanı nereye takılmalı?

Şu an kasanın içi aslında öyle önde üç fan arkada bir egzoz fan takılı. Yukarısı da şimdilik boş. O yüzden kararsız kaldım ne tarafa takmalıyım, ne tarafa takarsam daha iyi hava akışı olur diye kararsız kaldım.

Push-pull ne demek oluyor?

Mesh panel dediğiniz delikli bir yapıda olması mı?

Radyatörün hem önüne hem arkasına fan takıyorsun.

resim_2020-12-11_094840.png

Tabi bunu kasanın desteklemesi gerekiyor. Galiba bunun sebebi şu;
Eğer kasanın önüne radyatör takarsan kasanın içine radyatör yüzünden ısınan hava basılır. Bu durumda sadece işlemciyi soğutmak için diğer bileşenleri daha az soğutmuş olursun. Bu şekilde takarak içeriye daha kuvvetli bir hava basarak bunu engellemeye çalışıyorlar. Yukarıya takınca bu sefer kasanın içinde ısınan havayı radyatörlere basacağı için bu sefer işlemciyi daha az soğutur diye düşünüyordum ama pek etkilemediği "söyleniyor".

Aynen ön tarafın delikli ve hava alıyor biçimde olması önemli. Eğer kasaniz böyle bir kasa değilse öncelikle kasayı değiştirin derin. Çünkü içeri giren temiz hava yoksa sıvı soğutma yine bi yerden sonra yetersiz gelecektir. Alacağınız İşlemciye göre de 240 yada 360 lik sıvı soğutmayı seçin. Çok üst düzey bir işlemci almayacaksın eğer 240 lik sıvı soğutma işinizi görecektir diye düşünüyorum.
Kasanın önü dediğiniz gibi ve hali hazırda üç adet fan takılı. Şu an sıvı soğutma gereken bir işlemcim yok ama yenilemeyi düşünüyorum. O yüzden şimdiden araştırmaya başladım. Cevabınız için teşekkür ederim.
Radyatörün hem önüne hem arkasına fan takıyorsun.

Eki Görüntüle 774629

Tabi bunu kasanın desteklemesi gerekiyor. Galiba bunun sebebi şu;
Eğer kasanın önüne radyatör takarsan kasanın içine radyatör yüzünden ısınan hava basılır. Bu durumda sadece işlemciyi soğutmak için diğer bileşenleri daha az soğutmuş olursun. Bu şekilde takarak içeriye daha kuvvetli bir hava basarak bunu engellemeye çalışıyorlar. Yukarıya takınca bu sefer kasanın içinde ısınan havayı radyatörlere basacağı için bu sefer işlemciyi daha az soğutur diye düşünüyordum ama pek etkilemediği "söyleniyor".
Bilmiyordum bunu, teşekkür ederim. Şu an için yukarı takmak daha mantıklı gibi geliyor.

Kasanın önü dediğiniz gibi ve hali hazırda üç adet fan takılı. Şu an sıvı soğutma gereken bir işlemcim yok ama yenilemeyi düşünüyorum. O yüzden şimdiden araştırmaya başladım. Cevabınız için teşekkür ederim.
Rica ederim. Alacağınız işlemcinin güç tüketimine göre karar verin. Ekran kartınızın soğutma performansı iyiyse 360lik sıvı soğutma ileriye dönükte işinizi görecektir. Kasa modeliniz nedir bu arada.

Geri
Yukarı