Sıvı soğutucu montajı sonrası kasa içi fan yerleşimi nasıl olmalı?

Arbalet

Decapat
Daha fazla  
Kasa MSI MAG Forge 100M.
Arctic Liquid Freezer ll 240mm sivi sogutucu alip montajini kasanin ust kismina yapinca, egzoz fani da ters cevirerek on fanlar gibi havayi iceri almasini sagladim. Nasilsa sivi sogutucunun cift fani icerideki havayi disari atiyor.
İyi mi yaptim?

Sebebiyle yazaydiniz benim gibi yapan herkese veya yapacak olanlari bilgilendirmis olurdunuz.
Soğutucunun fanları içerideki havayı değil, radyatördeki havayı dışarı atıyor. Kasadan dışarı hava çıkartsa bile çok çok az çıkartır.

Kasalarda egzoz fanının öncelikle tercih edilmesinin sebebi önden alınan havanın arkaya doğru akma eğiliminde olmasıdır. Doğru hava sirkülasyonunu yakalayabilmeniz için öncelikle arka egzoz tercih edilmeli ve ilave olarak tepeye de ayrıca egzoz fanı ya da radyatör fanınızı sıcak havayı dışarı atacak şekilde konumlandırabilirsiniz. Kasa içerisine alınan hava akımının hiç bozulmadan ısındıktan sonra doğrudan dışarıya atılması daha büyük fayda sağlar. Sorunuzun cevabı yanlış.

Hocam ön tarafta iki adet, arka tarafta egzoz fan iceriye hava aliyor. Kasa ust kisma takili olan sivi sogutmanin fanlari da icerdeki havayi disari atip islemciyi sogutuyor ve bu arada 35 derece olan oda sicakliginda islemciyi Full yukte 67 derecede tutuyor.
Bu iyi bir sonuc degil mi?

Resim paylaşma imkanın var mı?

Hoca eve gidince atayim resmini şu an disardayim.

Hocam ön tarafta iki adet, arka tarafta egzoz fan iceriye hava aliyor. Kasa ust kisma takili olan sivi sogutmanin fanlari da icerdeki havayi disari atip islemciyi sogutuyor ve bu arada 35 derece olan oda sicakliginda islemciyi Full yukte 67 derecede tutuyor.

@BerkayZ87 üstad fanların 4'ü de içeri baksın desede dikkate alırım :)
Arkadaş kırmızı olan kısmı içeriye çevirmiş. Doğru hava sirkülasyonu için ok'ların uçları havayı üflediği noktalar olmalı. Siz ne dersiniz?

asdasd.jpg

67 derece her ne kadar riskli olmasa da Arctic Liquid Freezer ll gibi bi soğutucuyla bu değer bana hayli fazla geldi. Kasamın önünde 3 fan var, arkada egzoz fanım yok. Esports duo 34 kullanıyorum. %100 yükte max 55 derece görüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı