Çözüldü Sıvı soğutucu taktıktan sonra PC kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kaancaskurlu

Femtopat
Daha fazla  
Selamünaleyküm arkadaşlar. Yeni aldığım sıvı soğutucuyu sisteme takınca PC bir dk sonra kapanıyor. Acaba PSU mu yetersiz geliyor yoksa yanlış bir şey yapmış olabilir miyim?

Sistem;
AMD Ryzen 5 5600.
ASUS TUF B450M-PRO anakart.
ASUS TUF RTX 3060 Ti.
ASUS TUF LC240 sıvı soğutucu.
ASUS TUF 550W Bronze.
512 M.2 SSD.
2T 7200RPM HDD.

Dosya Ekleri

• 66B67BC1-F866-4D8C-93C7-FB83C8BE79B0.jpeg
    66B67BC1-F866-4D8C-93C7-FB83C8BE79B0.jpeg
    123 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Pompanin kablosunu direkt CPU fan soketine takın, arada çoklayici falan olmasın. Radyatör fanlarini da SYS fan yuvalarına takın. Eğer ki yeterli sayıda SYS fan portu yoksa coklayiciyi SYS fan portuna takın ve radyatör fanlarinin bağlantısını da o coklayiciya yapın. Pompa bağlantısı tek başına CPU fana bağlı olsun. Ayrıyeten pompa vidalarini düzgün sıktığınızdan emin olun iyice temas etsin işlemciye.
Soğutucu montajını düzgün yapamadınız herhalde. Pompa altında jelatin varsa çıkarttınız umuyorum. Bağlantıları da düzgün yapmamis olabilirsiniz. Sıstem açıldığında BIOS'a girip sıcaklığa bakın direkt.
Kendi macunlu geliyor çıkardım tabiki
63020DED-7771-417D-B09B-6382F0A0B3DB.jpeg

Soğutucu bloğundan gelen bir kabloyu fanlarla birlikte içinden çıkan çoklayıcıyla cpu-fan girişine taktım, diğerinide fanların rgb kablolarıyla rgbheader’a, rgb kabloların diğer ucunu da kasanın arkadındaki çoklayıcıya taktım (gt301 kasa)

Dosya Ekleri

• 2D0E99D4-82E4-4BE2-8255-0E2B2D2C37C3.jpeg
    2D0E99D4-82E4-4BE2-8255-0E2B2D2C37C3.jpeg
    236,1 KB · Görüntüleme: 47
  • 4808883A-CA8E-4AC1-B5AF-E84A6B948E11.jpeg
    4808883A-CA8E-4AC1-B5AF-E84A6B948E11.jpeg
    229,6 KB · Görüntüleme: 65
Elinizle pompayi kontrol eder misiniz çalışıyor mu diye. Sıvı soğutucu sorunlu olabilir.
Çok anlamıyorum ilk defa sıfır aldım sıvı soğutucuyu taktım, ilk taktığımda duyulabilir seviyede su sesi geldi, şuan daha az bir ses var çalışıyor gibi ama anakartın arkasından işlemcinin olduğu yere elimi koyunca yüksek bir sıcaklık var

Pompanin kablosunu direkt CPU fan soketine takın, arada çoklayici falan olmasın. Radyatör fanlarini da SYS fan yuvalarına takın. Eğer ki yeterli sayıda SYS fan portu yoksa coklayiciyi SYS fan portuna takın ve radyatör fanlarinin bağlantısını da o coklayiciya yapın. Pompa bağlantısı tek başına CPU fana bağlı olsun. Ayrıyeten pompa vidalarini düzgün sıktığınızdan emin olun iyice temas etsin işlemciye.

Çözüm
Asus tuf b450m pro anakartım, üzerinde sadece 1 tane cpu fan 2 tanede cha fan var, ben mi yanlış biliyorum bakar mısın.
Senin dediğin gibi pompadan geleni sadece cpu fana bağlasam Diğerlerinide çoklayıcıyla cha fana bağlasam olur mu ( senide uğraştırıyorum kusura bakma)

Yeni konular

Geri
Yukarı