Sıvı soğutucuyu öne takmak

celilemrednsmnt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, XFX RX 5700 XT Double Dissipation, GoodRam 2x8 16 GB 3600 MHz, B450M Dragon, Kioxia Exceria G2 1 TB, Snowman T6, WD 1 TB HDD, Frisby 9320G Mesh.
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Kasa modeli; Frisby FC9320G. Sıvı soğutucu olarak da Cooler Master Masterliquid Lite 120. radyatörü RAM'lere çarptığı için üst tarafa takamıyorum. Üst tarafın arka kısmına da borular ekran kartını takmamı engellediği için olmadı. Egzoz kısmına da takmak istemedim. Ön tarafta bulunan 3 fandan ortadakini çıkardım ve oraya taktım. Fan içeriden alıp dışarıya veriyor havayı. Bu şekilde kullanmak doğru mu?

Kasa modeli; Frisby FC9320G. Sıvı soğutucu olarak da Cooler Master Masterliquid Lite 120. radyatörü RAM'lere çarptığı için üst tarafa takamıyorum. Üst tarafın arka kısmına da borular ekran kartını takmamı engellediği için olmadı. Egzoz kısmına da takmak istemedim. Ön tarafta bulunan 3 fandan ortadakini çıkardım ve oraya taktım. Fan içeriden alıp dışarıya veriyor havayı. Bu şekilde kullanmak doğru mu?
Değil, soğutucunun fanını arkaya takıp egzoz fanı olarak kullanmanız daha doğru olur.

120 lik sıvı soğutucular genelde arkaya eksoz fanı olarak takılır. Arkadan söktüğünüzü de yukarıya takıp havayı içeriden dışarıya doğru atmasını sağlarsınız.

Fanı dışardan içeri hava alacak şekilde en üst fanın oraya takmanızı tavsiye ederim. Ekran kartını en az etkileyecek fan muhtemelen o fandır. Ekran kartı biraz daha aşağıda kalıyor. Ama egzoz olarak arkaya takmak en mantıklısı.

120 lik sıvı soğutucular genelde arkaya eksoz fanı olarak takılır. Arkadan söktüğünüzü de yukarıya takıp havayı içeriden dışarıya doğru atmasını sağlarsınız.
En mantıklı yerleşim muhtemelen bu olacaktır.

Değil, soğutucunun fanını arkaya takıp egzoz fanı olarak kullanmanız daha doğru olur.
Fakat bu sefer de borular çok gergin olduğundan kasa içinde düzgün durmuyor. Nasıl anlatırım bunu bilemiyorum ama borular çok kısa bir mesafede çok fazla kıvrılmak durumunda kalıyor ve bu zarar verebilir.

Boruların dönüyor olması sorun olmaz. Kırık olmaması önemli. Su borusunu düşünün ortadan ikiye kırdığınız zaman su akışı durur. Fakat ne kadar döndürürseniz döndürün sıvı akışı devam eder. Kasa içindeki organizasyon biraz size kalmış durumda.
Ayrıca kasa ne olursa olsun Egsoz fan ve işlemcinin olduğu yer standart olur. Yani sıvı soğutmayı arkada kullanan herkes aynı mesafeye sahip olur.
awdadsasd.jpg

Boruların dönüyor olması sorun olmaz. Kırık olmaması önemli. Su borusunu düşünün ortadan ikiye kırdığınız zaman su akışı durur. Fakat ne kadar döndürürseniz döndürün sıvı akışı devam eder. Kasa içindeki organizasyon biraz size kalmış durumda.
Ayrıca kasa ne olursa olsun Egsoz fan ve işlemcinin olduğu yer standart olur. Yani sıvı soğutmayı arkada kullanan herkes aynı mesafeye sahip olur.
Eki Görüntüle 1506396
Yarın egzoz tarafına takmayı bir deneyeceğim. Anakartım B450M Dragon modeli ve mATX. Acaba bununla bir ilgisi olabilir mi?

Evet anakartınızla alakalı. Fantastik bir şekilde işlemci soketini anakartın merkezine almışlar.

Sanırım yanlış bilgilendirme yaptım. Emin olamadım, ilk bakışta sanki soket olması gerekenden daha sağda duruyor gibi geldi ama şu an emin olamadım.

Evet anakartınızla alakalı. Fantastik bir şekilde işlemci soketini anakartın merkezine almışlar.

Sanırım yanlış bilgilendirme yaptım. Emin olamadım, ilk bakışta sanki soket olması gerekenden daha sağda duruyor gibi geldi ama şu an emin olamadım.
Hocam bence şöyle, PCIe x16 yuvası işlemci soketine çok yakın. Diğer b450 anakartlar ile karşılaştırın aradaki farkı göreceksiniz. Zaten bu yüzden kasanın üst kısmına takamadım, borular ekran kartına dayanıyor.

Fanlar ekran kartına mı dayanıyor. Anlamadım hangi fanlar ekran kartına dayanıyor. Kasanın üstüne takılan sıvı soğutma fanı ekran kartına nasıl etki eder anlayamadım.

Geri
Yukarı