Sivil havacılık pilotu nasıl olunur?

4 yıllık mühendislik fakültesi mezunuysanız THY'nin Uçuş Akademisi'ne başvurarak binbirtürlü sınavdan geçerek pilot olabilirsiniz.

Havacılık sektöründe olan birisi olarak sorularınızı yanıtlayayım.
İlk seçeneğiniz burslu bir pilotaj bölümü kazanarak yolunuza başlamak.
Bu seçeneğiniz suya batarsa, bir lisans mezunu olup, sonradan THY'da kurslara katılabiliyorsunuz. Kazanabilecek kadar başarılıysanız THY sizin eğitim ücretinizi veriyor, çalışmaya başladığınızda ise ufak kesintiler halinde maaşınızdan kesiyor.
Ya da yurt dışında özel eğitimlere katılabilirsiniz. Yaklaşık olarak 250.000€ kadar masrafı olacaktır.
MSÜ'den direkt hava harp kazanıp giderseniz, emekliliğinizin sonunda zaten iş teklifi alacaksınızdır. Ya da Uçuş okullarına parayla başvurabilirsiniz, ama gene tuzlu bir seçenek olacaktır.

Lisans mezunu nasıl oluyor ve THY'nin kurslarının sonunda pilot oluyorum ve işe başladığımda eğitim masrafını maaşımdan mı kesiyor ben öyle anladım da :D

Tüm mühendislik fakülteleri için geçerli.

Mühendis değil isem ne yapmam gerekir?

Lisans mezunu nasıl oluyor ve THY'nin kurslarının sonunda pilot oluyorum ve işe başladığımda eğitim masrafını maaşımdan mı kesiyor ben öyle anladım da :D
Evet doğru anlamışsınız. Başarılı olup CPL aldığınızda, THY sizinle 15 yıllık bir sözleşme imzalıyor. Bu süre zarfında gayet cüzi miktarlarda maaşınızdan kesiyor eğitim parasını.

CPL neydi ve aileme de göstereceğim de bir makale vb. var mı?
Ticari Pilot Lisansi oluyor CPL.
İnternette makale elbet olabilir ben direkt sektörün içinde olduğum için bildiklerimi paylaştım.
Çok sağlam bir ingilizceniz olması gerekiyor şimdiden çalışmaya başlasanız iyi edersiniz, hayatta başarılar.

Ticari Pilot Lisansi oluyor CPL.
İnternette makale elbet olabilir ben direkt sektörün içinde olduğum için bildiklerimi paylaştım.
Çok sağlam bir İngilizceniz olması gerekiyor şimdiden çalışmaya başlasanız iyi edersiniz, hayatta başarılar.

Teşekkür ederim siz tam olarak pilot musunuz yoksa teknisyen mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı