[Siyaset Harici] Kanal İstanbul yapılmalı mı?

Crazys

Hectopat
Makaleler
2
Japonlar, Tanrı'dan gelene şu gün direnç gösteriyorlar o vakit.
Kanal İstanbul projesinden siyasi rantı çıkartınca geriye bir şey kalmıyor. Ülkemizin kanayan yarası olan deprem gibi büyük bir felakete tuz basmanın mantıklı olan bir yanı yok diye düşünüyorum. Ama deprem bir kaderdir. Allah'tan gelir ve bizde hiçbir önlem almayız vs. vs...

Bu konu yorumlara kapatılmadan bu kadar zaman nasıl ayakta kalmış? İnanılmaz...

Yakın zaman dahilinde açıklanan sözde uzaya çıkma merakımız için hissettiklerimi daha öncesinde Kanal İstanbul için paylaşıyordum. Ülkede sayısız eksik kalmış, yamalanmış, soru işaretleriyle dolu ekonomik, hukuksal, toplumsal konu varken mevcut boğaz yerine tercih edileceği fikrine kapıldığımız bu projeyi manasız görüyorum. Süveyş Kanalı muamelesinde bulunulması da ancak mevcut hükümetten beklenirdi.

15 Milyar dolar masraf (min.) Ekonomi kaldırır mı? Hadi yapıldı diyelim, kaç senede kendi kendini amorti edecek?

En basitinden.
Uzaya çıkma merakımız

Açıkçası o da hayal bana kalırsa. 5.4 Milyon Dolar bütçe dendi; NASA'nın kullandığı astronot kıyafetleri 11 Milyon dolar. Aya yumuşak iniş yapılacak dendi; NASA'nın yaptığı araçlar (sadece enstrümanların bulunduğu) kaç yüz milyon dolar.

15 milyar dolar masraf (min.) Ekonomi kaldırır mı? Hadi yapıldı diyelim, kaç senede kendi kendini amorti edecek?

En basitinden.

Açıkçası o da hayal bana kalırsa. 5.4 milyon dolar bütçe dendi; NASA'nın kullandığı astronot kıyafetleri 11 milyon dolar. Aya yumuşak iniş yapılacak dendi; NASA'nın yaptığı araçlar (sadece enstrümanların bulunduğu) kaç yüz milyon dolar.

Son dönemde dolar kurunun da artması ile 18-20 milyar dolar civarında bir maliyeti olabileceği konuşuluyor. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre günde 185 gemi geçirebilecek kapasiteye ulaşabilecekleri söylüyor ve bunu da gemi geçiş ücretini $100.000 baz alarak anlatıyor. Şu demek oluyor 1 gün X 185 gemi X $100.000 = 18.500.000 dolar/gün oluyor. Bu da yılda 6,752 milyar dolar / yıl yapıyor. Bu hesaba göre de 18 milyar / 6,752 milyar = 2,66 yılda kendini amorti ediyor. Bakanlığın verileri göre yapılan bu hesabın ne bir hukuki dayanağı var, ne bir bilimsel dayanağı var, ne denizcilik enstitüleri bunu destekliyor, ne de uluslararası hukukçular...

Tüm bunların ışığında ben de güncel konular ile kanal İstanbul projesinin de tamamen siyasi yani gündemi meşgul etme çabası olarak görüyorum. Yoksa arka planda konuşacak müthiş konular ama başlık "siyaset harici" :D

Son dönemde dolar kurunun da artması ile 18-20 milyar dolar civarında bir maliyeti olabileceği konuşuluyor. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre günde 185 gemi geçirebilecek kapasiteye ulaşabilecekleri söylüyor ve bunu da gemi geçiş ücretini $100.000 baz alarak anlatıyor. Şu demek oluyor 1 gün X 185 gemi X $100.000 = 18.500.000 dolar/gün oluyor. Bu da yılda 6,752 milyar dolar / yıl yapıyor. Bu hesaba göre de 18 milyar / 6,752 milyar = 2,66 yılda kendini amorti ediyor. Bakanlığın verileri göre yapılan bu hesabın ne bir hukuki dayanağı var, ne bir bilimsel dayanağı var, ne denizcilik enstitüleri bunu destekliyor, ne de uluslararası hukukçular...

Tüm bunların ışığında ben de güncel konular ile kanal İstanbul projesinin de tamamen siyasi yani gündemi meşgul etme çabası olarak görüyorum. Yoksa arka planda konuşacak müthiş konular ama başlık "siyaset harici" :D

Yüz bin dolar gemi geçiş ücreti, 185 kapasite,

Ticarı gemilerin kaçı 100.000 Dolar verir, onu da geçtim 185 gemi geçiceği kesin mi? Aynı şeyler otoyollar ve İstanbul havalimanı içinde dendi. Cebimizden, Ağrı'daki adamın cebinden havalimanını işletenlere para ödüyoruz garanti edilen kişiye ulaşılamadığı için.

:D

Geri
Yukarı