Siyaset Konuşmak Suç mu?

Makaleler
18
Yer
İzmir
Bugün arkadaşlarla oturduğumuz kafede gündemden konuştuk. Ve içimizdeki arkadaşlardan birisinin ses kaydı aldığını fark ettim. Örneğin, İstanbul'a 3.2 milyar ₺, İzmir'e 30 bin ₺ metro yatırımı gibi konular. Bunun bana bir yaptırımı olmaz değil mi? Ses kaydını verirse falan bir yere. Bunlar bilmediğim konular olduğu için soruyorum. Küfür ve hakaret kesinlikle yok. Sadece gündem ve hafif eleştiri. Lütfen bir yardım edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
İzinsiz ses kaydı almak başlı başına bir suçtur öncelikle ve aleyhinde delil olarak kullanılamaz. Devlete veya devlet büyüklerine tehdit, hakaret, aşağılama, küfür vb. sözler söylemediğin sürece hiçbir şey olmaz. O alan arkadaşına keşke onu şikayet edeceğini söyleyip uykularını kaçırsaydın. Çünkü yaptığı hukuki açıdan suçtur.

Bugün arkadaşlarla oturduğumuz kafede gündemden konuştuk. Ve içimizdeki arkadaşlardan birisinin ses kaydı aldığını fark ettim. Örneğin, İstanbul'a 3.2 milyar ₺, İzmir'e 30 bin ₺ metro yatırımı gibi konular. Bunun bana bir yaptırımı olmaz değil mi? Ses kaydını verirse falan bir yere. Bunlar bilmediğim konular olduğu için soruyorum. Küfür ve hakaret kesinlikle yok. Sadece gündem ve hafif eleştiri. Lütfen bir yardım edin.
O şahsiyete arkadaş demeyi bırakın. Dava açmakla tehtid edin. Dünya'nın kaç bucak olduğunu görsün. Yalvarsın.

Sinirlerim zıpladı şu an. En nefret ettiğim şeydir. Benzer bir durum yaşamıştım. Keşke tepkini gösterseydin o an sözde "arkadaş"a. Kesin Facebook'taki "ak" gruplara atmıştır.

Sinirlerim zıpladı şu an. En nefret ettiğim şeydir. Benzer bir durum yaşamıştım. Keşke tepkini gösterseydin o an sözde "arkadaş"a. Kesin Facebook'taki "ak" gruplara atmıştır.
Arkadaşımdı ama iletişimi kesmiştik, onun yanında yeni tanıştığım arkadaş ile konuşuyorduk. Ortamda 5 kişiydik. Benim fark ettiğimden haberi yok.
Zaten dediğim gibi, basit eleştiriler ve haberler üzerinden konuştuk. Küfür vb. bir şeyler yok.

Yani suç değil ama hükumet yanlısı bir şirkette çalışıyorsan patrona ulaştırırsa kovulabilirsin. Yoksa senin yaptığın şeyin değil onun yaptığı şeyin hukuki yaptırımı var.

Ses kaydı aldığını eğerki bildirmediyse bu bir suçtur şikayetçi olabilrisin. Birde dostum hükümet hangi parti olursa olsun veya kim cumhurbaşkanı olursa olsun ona küfür etmek gerçekten yanlış. Eleştiri tabiki olur, artısını eksisini tartışırsın fikir ayrılığı olur bunlar normal. Son tavsiyem şu olacak sizlere, artık iç siyaset tartışmayı bırakın. Kahvehaneler de devlet kurup yıkan cok oluyor ve bunlar boş muhabbetler bunlar bizi bir yere getirmez bizim yapmamız gereken bu vatanda üstüne ne koyabiliriz neleri yapabiliriz, neleri inşaa edebiliriz biz bunlara bakmamız lazım. Partiler ve şahıslar gidici, vatan ise kalıcıdır biz vatanımıza ne katkıda bulunduk buna dikkat etmeliyiz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı