Siyasetçi olmak için nasıl bir yol izlenmeli?

FurkanKeremX24

Hectopat
Merhaba. Belirttiğim gibi siyasetçi olmak istiyorum ileride ve siyasete büyük ilgim var. Fakat siyaset bilimleri bölümününde çok gelecek olmadığını duydum. Şu an sosyal bilimler lisesinde okuyorum ve bu iş için en iyi okul türü olduğunu düşünüyorum. Dil ağırlıklı eğitim alıyorum. Sizce hukuk veya uluslararası ilişkiler okuyarak siyasete atılabilir miyim?

Lise mezunu olmana bile gerek yok. Cumhurbaşkanı olmak istiyorsan öylesine bir üniversite bitirerek bile olabilirsin.

Siyasetçi olmak için illa belirli bir bölüm okuyacaksın diye bir şey yok. 18 yaş üstü herkes milletvekili olabilir arkadaşım. Katılabilirsin seçimlere serbestçe. İlk başta bir siyasi partinin gençlik kollarına gireceksin, oradan siyasi parti içinde seviyeni arttırarak partinin milletvekili adayı olacaksın. Bu kadar.

Başarılı siyasetçi ekonomistir zaten.
Bu da kanıtı:)

1669556644946.png

Aslında en etkili yollardan birisi, içinde bulunmak istediğin veya en çok yükseleceğini düşündüğün partinin gençlik kollarına katılıp, çok aktif olup, önce gençlik kollarında başkanlık yapıp, sonra zamanla farklı ve yüksek rütbelere geçmendir. Bunların yanında başka bir meslek sahibi de olup bir yandan da para kazanman lazım ki, bazı yükselmeler yaparken paraya ihtiyacın olacak.

Lisedeki en büyük olanağın edebiyat ve felsefe olsun. Hitabet yeteneğini güçlendirirken diğer yandan da siyasi felsefeye giriş yap. Uluslararası İlişkiler okuyarak siyasete giriş yapabilirsin lakin hukuk okuyarak yerel yönetimlere giriş yapamazsın; vali, kaymakam gibi meslekler için hukuk okuman mantıksız olur. Hukuktan siyasete giriş yapan çok kişi var lakin bunlar zaten hep üst mercilerden atanan kişiler oluyor. Senin için en mantıklısı Siyaset Bilimi olurdu ama diyorsan ki dilimi çok iyi bir şekilde geliştirir 2, 3 tane daha yabancı dili çok rahat öğrenirim o halde Uluslararası İlişkiler oku.

Merhaba. Belirttiğim gibi siyasetçi olmak istiyorum ileride ve siyasete büyük ilgim var. Fakat siyaset bilimleri bölümününde çok gelecek olmadığını duydum. Şu an sosyal bilimler lisesinde okuyorum ve bu iş için en iyi okul türü olduğunu düşünüyorum. Dil ağırlıklı eğitim alıyorum. Sizce hukuk veya uluslararası ilişkiler okuyarak siyasete atılabilir miyim?

Hocam aslında hukuk edebiyat falan onlar iyi olduğu zaman illaki bir yer bulurusun.
Ama sana tavsiyem.
Futbol'a başlayın hocam boş verin bu işleri.

Siyasetçi olmak kolay bu ülkede. Zaten oyunu bir paket makarnaya, kömüre satacak bir "sürü" insan var.
Bir de cuma çıkışları fotoğraf çekinirsin Allah, kitap, kur-an dersin ayakta alkışlarlar.

Geri
Yukarı