Sizce iade yapmalı mıyım?

sosyopat40

Centipat
Daha fazla  
2. el bir bilgisayar satmıştım perşembe günü. 5 günde falan vardı kargo. Sonra adam dedi ki SSD okumuyor sıcaktan dedi ama 2-3 kere tekrarladı bunu. Nasıl bu kanıya vardığını sordum bilgisayar mühendisi olduğunu söyledi bende madem bilgisayar mühendisisin böyle basit bir hatayı çözemiyor musun dedim YouTube'da, forumlarda vs. yer alan çözülebilecek bir konu. Bilgisayarın ekranı kiri ama bunu belirtmiştim satışta. Şimdi diyor ki sen belirtmedin böyle olduğunu iade yap. Kendisine bir gün önceden iade teklifi sundum ancak kargoyu ödemem dediğim için kabul etmedi. Bilgisayarcıya götür parasını vereyim dedim vakit kaybedemem dedi. Satış yaptığım forumda şikayet konusu açtı forum yetkilileri sorumluluk almıyoruz deyince bugün yazdı bana tamam kargoyu ödeyeceğim adres ver diye. O teklifim dündü dedim o zaman yaptıracağım karşılayacak mısın dedi o teklifim de dündü dedim ikinci el ürün neticede ne yaptığını bilmiyorum.

Şimdi de tüketici hakem heyetine başvuracağım diyor bende istediğin yere başvurabilirsin dedim.
Ama kendim sorunsuz kullanıyordum üstelik burada +41 derece hava sıcaktan bir problem olsa bende yaşardım.
Yani kullanıcı kaynaklı olduğunu dusunuyorum.

Sizce ne yapmam gerekir?

Ek olarak; kargoyu otobüs ile yollatacaktim adam diretti kargo diye bende sorumluluk almam dedim fiziksel zarar görürse kabul etti kargoya verdim. Ürün fiziksel zarar görmüş de olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
2. el bir bilgisayar satmıştım perşembe günü.
5 günde falan vardı kargo.
Sonra adam dedi ki SSD okumuyor sıcaktan dedi ama 2-3 kere tekrarladı bunu.
Nasıl bu kanıya vardığını sordum bilgisayar mühendisi olduğunu söyledi bende madem bilgisayar mühendisisin böyle basit bir hatayı çözemiyor musun dedim YouTube'da, forumlarda vs. yer alan çözülebilecek bir konu.
Bilgisayarın ekranı kirik ama bunu belirtmiştim satışta. Şimdi diyor ki sen belirtmedin böyle olduğunu iade yap. Kendisine bir gün önceden iade teklifi sundum ancak kargoyu ödemem dediğim için kabul etmedi. Bilgisayarcıya götür parasını vereyim dedim vakit kaybedemem dedi. Satış yaptığım forumda şikayet konusu açtı forum yetkilileri sorumluluk almıyoruz deyince bugün yazdı bana tamam kargoyu ödeyeceğim adres ver diye. O teklifim dündü dedim o zaman yaptıracağım karşılayacak mısın dedi o teklifim de dündü dedim ikinci el ürün neticede ne yaptığını bilmiyorum.
Şimdi de tüketici hakem heyetine başvuracağım diyor bende istediğin yere başvurabilirsin dedim.
Ama kendim sorunsuz kullanıyordum üstelik burada +41 derece hava sıcaktan bir problem olsa bende yaşardım.
Yani kullanıcı kaynaklı olduğunu dusunuyorum.
Sizce ne yapmam gerekir?

Ek olarak kargoyu otobüs ile yollatacaktim adam diretti kargo diye bende sorumluluk almam dedim fiziksel zarar görürse kabul etti kargoya verdim. Ürün fiziksel zarar görmüşte olabilir.

Adam sana sorunsuz aldım dediyse gerisi seni ilgilendirmez almasaydı bilgisayarı. Sen dolandırıcı olsan bile seni ilgilendirmez adamın sorunu, adam deseydi ki kardeşim bekle 2 gün kullanayım sorun var mı yok mu anlayayım dediyse ve sende kabul ettiysen sorun sende ama adamın eline kargo ulaşmış açmış kabul etmiş ürünü o zaman o adamın sorumluluğunda her şey. Yani kısaca adam ürünü kabul etmiş onaylamış ise ortada seni ilgilendiren bir şey yok. Ve sen iade teklifini sunmuşsun reddetmiş. İnsan haklarına başvursa bile elinde çok net kanıt var gösterirsin.

Son düzenleme:
Kullanıcı kaynaklı olsa bile siz ürünü sattınız, ticaret yapıldı artık.
Param Güvende gibi bir hizmete komisyon vermesi gerekirdi iadeyi göze alıyorsa. Ürün satıldı, şu anda ürünün parçalarını bile değiştirip geri yollayabilir iadeyi kabul etmeyin.

Bilgisayarın ekranı kirik ama bunu belirtmiştim satışta. Şimdi diyor ki sen belirtmedin böyle olduğunu iade yap.

Bu adam ile satışı yaptınız, iş bitti artık mesajlaşmayı bırakmalısınız.

İade teklifi vermişsiniz ve sırf kargo ücreti yüzünden reddetmiş. Çok gerçekçi değil ama yine de redettiyse iş içten geçti. Bu durumda siz haklı oluyorsunuz.

Param Güvende gibi bir hizmete komisyon vermesi gerekirdi iadeyi göze alıyorsa. Ürün satıldı, şu anda ürünün parçalarını bile değiştirip geri yollayabilir iadeyi kabul etmeyin.

Daha üstüne söylenecek birşey bile yok özetlemiş bütün verilen cevapları.

Adam sana sorunsuz aldım dediyse gerisi seni ilgilendirmez almasaydı bilgisayarı. Sen dolandırıcı olsan bile seni ilgilendirmez adamın sorunu, adam deseydi ki kardeşim bekle 2 gün kullanayım sorun var mı yok mu anlayayım dediyse ve sende kabul ettiysen sorun sende ama adamın eline kargo ulaşmış açmış kabul etmiş ürünü o zaman o adamın sorumluluğunda her şey. Yani kısaca adam ürünü kabul etmiş onaylamış ise ortada seni ilgilendiren bir şey yok. Ve sen iade teklifini sunmuşsun reddetmiş. İnsan haklarına başvursa bile elinde çok net kanıt var gösterirsin.

Evet iadeyi reddetti ben dedim ki haklı ya da haksız kimseye mağduriyet duygusu yaşatmak istemem dedim kargo ücretini vermem deyince reddettim.
Bahsettiğim forumda şikayet konusu açmış sonra moderatörler biz ilgilenmiyoruz deyince bana yazıyor tamam kargoyu da vereceğim adres ver diye tekrar teklif sunuyor.
Bende kabul etmedim bu da bir delil sayılmaz mı?

İade teklifi vermişsiniz ve sırf kargo ücreti yüzünden reddetmiş. Çok gerçekçi değil ama yine de redettiyse iş içten geçti. Bu durumda siz haklı oluyorsunuz.

Bilgisayar çok pahalı bir bilgisayar değil eski nesil bir laptop kargoda 150-200₺ arası yani inandırıcı değil derken ne demek istedin anlamadım.

Evet iadeyi reddetti ben dedim ki haklı ya da haksız kimseye mağduriyet duygusu yaşatmak istemem dedim kargo ücretini vermem deyince reddettim.
Bahsettiğim forumda şikayet konusu açmış sonra moderatörler biz ilgilenmiyoruz deyince bana yazıyor tamam kargoyu da vereceğim adres ver diye tekrar teklif sunuyor.
Bende kabul etmedim bu da bir delil sayılmaz mı?

Bilgisayar çok pahalı bir bilgisayar değil eski nesil bir laptop kargoda 150-200₺ arası yani inandırıcı değil derken ne demek istedin anlamadım.

Avukat değilim bilmiyorum sayılır mı ama büyük ihtimal fake atıyor sizi dolandırmaya çalışıyor olabilir amacı göz korkutmak olabilir, mesajlaşmayı bırakın zaten uğraşsa bile bir şey olmaz.siz elinizden geleni yapmışsınız

Geri
Yukarı