Sizce ne yapmalı?

Bu senin hayatınla ilgili alman gereken çok önemli bir karar. Burada bizim vereceğimiz tavsiyelerin doğruluğu tartışılır ancak sen duruma ve isteklerine göre en doğru kararı verebilirsin. Hayatta hiçbir şeyin garantisi yok, bu yüzden isteklerin için biraz risk alman gerekecek. Kararını en kısa sürede ver, üniversiteye gireceksen eğer sınava çalışmak için zamanın olsun. Üniversiteye girmeyeceksen de kendini işinde geliştirirsin, belki bu sayede başka bir şehre ya da ülkeye taşınabilirsin.

Hocam maalesef bu işi başka yere taşımak çok zor. Dediğim gibi ailecek denedik ve başarılı olamadık. Başka ülkeye taşının demişsiniz ama yaptığımız iş gelişmiş ülkelerde pek değerli değil ve orada yapmak kat kat zordur. Yani bu işi yaparsam dediğim gibi aynı şehirde bir ömür geçireceğim.

Bu işi yapıp aile evinden çıkmak çok zor. İş direkt babamın zaten :D Ev de dubleks, büyük ihtimalle evlenince altlı üstlü otururuz :)
Ben ömür boyu bu hayatı yaşayacağıma sokakta kalırım daha iyi. Üniversite oku, mümkün olduğunca uzak dur ailenden ve o bölgeden. Üniversite bir işe yaramazsa yaramasin, birkaç sene kafan rahat eder. Kafan rahatı gördükten sonra da sevsen gitmezsin o eve.

Hocam aileniz ile aranız iyiyse gerek yok.
Ailemle aram iyi ama şuan iyi.Öncesinde ciddi tartışmalarımız oldu hatta baya ciddi.Çok kötü şeyler de yaşadığım oldu.Bide burda malum akrabalar da var.Akrabalar maalesef istediğiniz kadar kaçın bir şekilde size hayatı dar ediyor

Hocam maalesef bu işi başka yere taşımak çok zor. Dediğim gibi ailecek denedik ve başarılı olamadık. Başka ülkeye taşının demişsiniz ama yaptığımız iş gelişmiş ülkelerde pek değerli değil ve orada yapmak kat kat zordur. Yani bu işi yaparsam dediğim gibi aynı şehirde bir ömür geçireceğim.
Buna sadece telefon parçası işi olarak bakma, ileride daha büyük sermaye ile daha iyi yatırımlar yapılabilir. Ancak hiçbir zaman kolay olmayacak. Üniversiteye girersen, girdiğin üniversite ve seçtiğin bölüm destekliyorsa yurt dışında okuma (Erasmus yapma) fırsatına sahip olabiliyorsun. Ama onun için de çok çalışıp, sene sonunda ortalamayı oldukça yüksek tutmak gerekiyor.

Ailemle aram iyi ama şu an iyi. Öncesinde ciddi tartışmalarımız oldu hatta bayağı ciddi. Çok kötü şeyler de yaşadığım oldu. Bir de burada malum akrabalar da var. Akrabalar maalesef istediğiniz kadar kaçın bir şekilde size hayatı dar ediyor.

Hocam dediklerinizi anlıyorum, fakat gidip bir şey olamamak var, bir şey olamayıp dönüp, her şeyin değiştiğini görmek var, ortada kalmak var, o zaman hayat daha kötü olur çok fazla arafta kalmışsınız, kendiniz öz ve net bir karar vermeniz gerekli.

Baba sözü dinleyip esnaflık yapabilirsiniz.
ya da.
Kendi kararlarınızı alır önünüze bakarsınız.
Hazır kurulu düzen baba sözü dinlemek sanki daha iyi olur gibi gibi.

Yurtdışında olsanız gidin üni okuyun derdim fakat gerçeklerle yüzleşelim Türkiyedeyiz. Hazır kurulu düzeniniz varsa hiç bozmayın derim kendi işinizi büyütün. Artık üniversite öğrencilerine ve mezunlarına bile girişimcilik önerilirken sizin kurulu düzeninizi bırakmanız saçma olur. Kendinize orda bi hobi bi arkadaş grubu vs edinin ve işinizi daha da büyütmeye bakın derim. Yeterince büyürse zaten başına durmanıza gerek kalmaz çalışanlarınız çalışır siz de gezersiniz. Birde eğer üni mezunu olursanız benim teknik bilgim çok iyi neden asgari ücret teklif ediliyor, neden maaşım az veya neden benim yerime başkasını işe aldılar vs demeyin ama. Bunları kabul ederek okuyun bölümü tüm şirketler sizi kapı önünde karşılamicak.

Yurtdışında olsanız gidin üni okuyun derdim fakat gerçeklerle yüzleşelim Türkiyedeyiz. Hazır kurulu düzeniniz varsa hiç bozmayın derim kendi işinizi büyütün. Artık üniversite öğrencilerine ve mezunlarına bile girişimcilik önerilirken sizin kurulu düzeninizi bırakmanız saçma olur. Kendinize orda bi hobi bi arkadaş grubu vs edinin ve işinizi daha da büyütmeye bakın derim. Yeterince büyürse zaten başına durmanıza gerek kalmaz çalışanlarınız çalışır siz de gezersiniz. Birde eğer üni mezunu olursanız benim teknik bilgim çok iyi neden asgari ücret teklif ediliyor, neden maaşım az veya neden benim yerime başkasını işe aldılar vs demeyin ama. Bunları kabul ederek okuyun bölümü tüm şirketler sizi kapı önünde karşılamicak.
Haklısınız hocam.Yıllarca bulunduğum ortamı terk etmenin hayalini kurarken buraya mahkum kalmak psikolojimi alt üst ediyor.Bilmiyorum hala ne yapacağımı.

Türkiye'de artık üniversite okumanın bir esprisi kalmadı. En iyi ilk beş üniversite de okumayacaksan sana bir ayrıcalık katmaz. 5 sene boyunca (Hazırlıkta olacaktır a2 dille olmaz bu iş) üniversitede çok sıkı çalışman gerekecek. Bir de bunun ekonomi boyutu var. Sadece kira, mutfak giderleri değil bunun birde alternatif maliyeti olarak şuan ki çalışarak elde ettiğin katma değeri de eksi olarak yazman lazım ki bunu 5 seneye vurursan sana maliyeti minimum 300k olur. Benim şuan ki aklım olsa üniversite batağına hiç bulaşmazdım... Ha tabii bir de şimdi uzaktan mevzusu var ki oraya hiç girmiyorum... Sana tavsiyem kurulu düzenin varmış mis gibi devam et en azından bir süreliğine, bu süreçte yabancı dilini geliştirmeye gayret et. Sonrasında yoluna bakarsın. Üniversiteye bir deneyim olarak bakıyorsan çoook maliyetli bir deneyim olduğunu bil...

Dostlar anlamadığınız olay bir süre devam et sonra yoluna bakarsın diye bi olay yok.Bu iş size kendinizi geliştirmenize ya da eğlenmenize vakit ayırmanızı sağlayan bir iş değil.

Geri
Yukarı