Sizlere göre tartışılamaz konular nelerdir?

Ayrıca birebir kapışmada F16'nın F35 karşısında hiçbir şansı yoktur zira F16, radarı ile F35'i göremeden vurulmuş olacaktır. Birbirini yok etme amacında ise bu geçerlidir tabii. Her şey bu kadar basit değil. Ama yüzeysel düşünmek gerekirse, o F35, F16'yı Dogfight yapacak kadar yanına yaklaştırmayacaktır :)
Bu konuda haklısınız, elbette bir şey diyemem.
Ancak birisi 1970'lerin, öbürü 2000'lerin uçağı.
Yurt dışında her ne kadar F16'ların yerine konumlandırılacak olsa da mantıklı olduğunu halen düşünmüyorum.
F35 süper bir uçak, eyvallah. İçinde milli katkımız da var, yine eyvallah.
Ancak F16 kadar manevra kabiliyeti yok.
Ülkemizde F4 yerine konumlandırılacağı için zaten F16'nın F35 ile karşı karşıya geleceği bir ortamda F16'nın da arkasında F35 olacaktır.
Böyle bir durumda avantajlı olmuş oluyoruz.

Saygi cercevesi icinde her konu tartisilabilir. Kiminle, hangi konuda tartisacagin onemli burada. Fikir alisverisine kapali, egoist, bencil olan insanlarla sagikli tartisma yapamazsin mesela. Bu da tartismadan cok kavgaya yol acar. Ornek icin her aksam cesitli kanallarda yayinlanan acik oturum ornekleri olabilir. Her ne kadar TV izlemesem de ara sira denk geliyorum. Amaclari verilen konu disinda kavga ederek reyting yapmak oluyor cogunlukla.

Her konunun tartışılabilir bir yanı vardır. Tartışırken takınılan tavır, konuşulan konudan daha mühimdir. Önemli olan tartışmanın sonunda haklı bir tarafın çıkıp çıkmayacağıdır. Çoğu konuda tartışma neticesinde tarafların hiçbirisi ötekilerine karşı bir üstünlük elde etmez. Sadece egosunu tatmin eder yahut boş boş konuşmuş olur. Nefesini yorar yani.

Örnek verecek olursam sağlığın kıymeti benim için tartışılmaz bir konudur. İstersen dünyanın en güçlü, itibarlı, zengin insanı ol. Bir metre ötede duran bir bardak suyu kalkıp tek başına alamıyorsan sahip olduğun ''o çok kıymetli varlıkların'' hiçbir değeri yoktur.

Bir de Bengü'nün sesi benim için tartışılmaz bir konudur. :)

Ayrıca birebir kapışmada F16'nın F35 karşısında hiçbir şansı yoktur zira F16, radarı ile F35'i göremeden vurulmuş olacaktır. Birbirini yok etme amacında ise bu geçerlidir tabii. Her şey bu kadar basit değil. Ama yüzeysel düşünmek gerekirse, o F35, F16'yı Dogfight yapacak kadar yanına yaklaştırmayacaktır :)

F16 çok hafife alınmış gibime geldi. Arkadaşlar savaşı uçak değil pilot kazandırır unutmayalım. Bu şey olayına benziyor: Ben futbol maçına gideceğim ve ayakkabıma 500 TL verdim. Kendimce 'çok mükemmel bir ayakkabı, kesinlikle bana maçı kazandırır!' diyorum. Bu yanlıştır. F35'in yetenekleri gereği daha iyi olduğu ortada ama uçak bazında öyle bu :) Pilotları da bu etkenlerin içine katmak gerek. Kaldı ki yine doğru bir karşılaştırma olmuyor; ikisi aynı kategorideki uçaklar değil :)

Ayrıca konuya cevap vermek gerekirse; benim için tartışılmaz olan tek şey Atatürk'e olan saygı, sevgi ve bağlılıktır. Bir insanda bunu görmezsem benim de ona saygım, sevgim ve bağlılığım biter.
Bunun dışında tartışmayacağım; fikirlere açık olmadığım bir konu yoktur.

Ayrıca konuya cevap vermek gerekirse; benim için tartışılmaz olan tek şey Atatürk'e olan saygı, sevgi ve bağlılıktır. Bir insanda bunu görmezsem benim de ona saygım, sevgim ve bağlılığım biter.
Bunun dışında tartışmayacağım; fikirlere açık olmadığım bir konu yoktur.
Aynı benim gibisiniz:)

Oyle bir sey yok. Kimse bir seye otomatik olarak saygi duymak zorunda degil. Saygi gosterilmez, kazanilir.
Yaptiklariyla, soylemleriyle benim saygimi kazanmadi diyen bir insanla tartisabilirsin. Neden oyle dusundugunu anlamaya calisabilirsin.
Ama tutup da, saygi duyacaksiniz diye zorlama saygi olmaz.
Tartismanin amaci, dogru olani bulmak ise eger; dogru ya da yanlis ayrimi net yapilamayan dogmatik konseptleri tartismak anlamsizlasir. Ornegin "Zeus var midir" gibi. Yanlisligi ispatlanamayacak bir seyi tartismanin anlami yok, eger amac dogruya ulasmak ise.
Ancak, tartisma her zaman dogruyu bulmak icin yapilmaz. Fikir alisverisi yapmak icindir. Cogu tartisma zaten taraflarin "ben ikna oldum sen haklisin" demesiyle sonuclanmaz. Her iki taraf da bir seyler ogrenir. Bu sebeple herhangi bir seyi tartisabilirsin. Ben neden mavi rengin kirmizidan daha guzel oldugunu tartisabilirim. Kirmizinin renk spektrumundaki yerinden bahsederim, mavinin su rengi olmasinin psikolojik etkisi olabilecegini savunurum vs. Ama en nihayetinde tum bunlari, uzerinde tartistigim hususun subjektif bir gorus oldugu bilinci ile yaparim.
Insanlar, hassas oldugu konularin tartismaya acilmasindan dahi rahatsiz olurlar. Ornegin "Allah var midir" ya da "Ataturk diktator mudur" gibi konulardan bahsediyorum. Esas problem, bu meseleleri zaten saglikli tartisip fikir alisverisi yapmamaktan kaynaklaniyor. Siz bir iddia ortaya atip onu tartismaya kapatirsaniz, bu meseleyi daha da hassaslastirmaktan baska bir sey yapmamis olursunuz.

Olay iddia atıp konuyu kapamak değil. Neredeyse her ülke kendi liderine saygı duyar ki Atatürk'e çoğu ülkede bizden daha fazla değer veriyorlar. Ülkeyi kurtarması, yıkılan bir devletten canavar gibi bir ülke yaratması ne kadar kötü olabilir ki kimse saygı duymasın ? Hele ki ülkeyi iyice batıran AKP'ye ve Erdoğana saygı duyulurken...
Öncelikle arkadaşın belirttiği yoruma burada bir çok katılan kişi olacaktır, önemli olan bu düşünceyi nasıl anladığınızdır. Atatürk'ün kim olduğunu, bu ülke için neler yaptığını herkes biliyor. Peki bugün kalkıp da Atatürk'e saygı duymayan bir Türk sizin gözünüzde nasıl birisidir? Saygı gösterilmez, kazanılır demişsiniz. Şimdi Atatürk canlanıp saygı mı kazanmalı? Yoksa tarihini bilen, her türlü kaynaktan araştırma yapmış ve Atatürk'ü tanıyan birisi zaten saygı göstermemeli mi sizin bu deyişinize göre? Sanmıyorum. Atatürk'e saygı duymayıp ters düşen birisi eminim ki Atatürk bizi daha ileriye götürüp Batılılaşmamıza yardımcı olurken saygı duymadan kişi yobazlaşmamızı ister. Zaten örneklerinizi çok geniş bir yelpazeden ele almışsınız. Bu konuyu uzatmaya gerek yok tabii, her farklı türden görüş ile uzar gider. Kısaca özetlemek isterim ki: Bir Türk, Türkiye Cumhuriyeti altında yaşayıp, Atatürk'ün eseri olan bir ülkede yaşıyor ise Atasına saygı duymalıdır. Bu insanlık, vatansever görevidir. Bu günlere attan düşen adam sayesinde gelmedik değil mi?

Benden çok daha iyi açıklamışsınız durumu ellerinize sağlık.

Dostlarım soru biraz hileliydi. :D Fakat aşağı yukarı hepinizden almak istediğim cevabı aldım. Böyle insanların var olması beni bu ülke için umutlandırıyor. Bende konuya bir söz bırakıp kaçayım. (y)
maxresdefault.jpg

Öncelikle arkadaşın belirttiği yoruma burada bir çok katılan kişi olacaktır, önemli olan bu düşünceyi nasıl anladığınızdır. Atatürk'ün kim olduğunu, bu ülke için neler yaptığını herkes biliyor. Peki bugün kalkıp da Atatürk'e saygı duymayan bir Türk sizin gözünüzde nasıl birisidir? Saygı gösterilmez, kazanılır demişsiniz. Şimdi Atatürk canlanıp saygı mı kazanmalı? Yoksa tarihini bilen, her türlü kaynaktan araştırma yapmış ve Atatürk'ü tanıyan birisi zaten saygı göstermemeli mi sizin bu deyişinize göre? Sanmıyorum. Atatürk'e saygı duymayıp ters düşen birisi eminim ki Atatürk bizi daha ileriye götürüp Batılılaşmamıza yardımcı olurken saygı duymadan kişi yobazlaşmamızı ister. Zaten örneklerinizi çok geniş bir yelpazeden ele almışsınız. Bu konuyu uzatmaya gerek yok tabii, her farklı türden görüş ile uzar gider. Kısaca özetlemek isterim ki: Bir Türk, Türkiye Cumhuriyeti altında yaşayıp, Atatürk'ün eseri olan bir ülkede yaşıyor ise Atasına saygı duymalıdır. Bu insanlık, vatansever görevidir. Bu günlere attan düşen adam sayesinde gelmedik değil mi?
Ataturk'un neler yaptigini bilip, farkli kaynaklardan arastiran kimse benim gorusume gore saygi duymalidir. Ancak "saygi duymak zorundadir" demek kisi hurriyetine saygisizliktir. Kimse kimseye, kim olursa olsun saygi duymak zorunda degil.
Aataturk'un saygi gormesi icin canlanmasi mi gerekir demissin. Ataturk'e saygi duymayan birisi ile konusmadan bunu bilemezsin. Neden saygi duymuyor? Belki yeterince bilgili degildir. Belki yanlis bilgilendirmistir. Belki objektif bir sekilde bilgi sahibi olsa dahi, yaptiklari kendi dogrulariyla ortusmuyordur. Bunu bilemeyiz.
Ataturk'e saygi duymayan X miktarda insanin varligi Ataturk'u daha degersiz kilmaz. Ya da bizim Ataturk'e olan fikrimizi degistirmez. Dedigim gibi, saygi kazanilir.
Ayrica "saygi" kavrami 0 ve 1 bir mesele degil. Saygisizlik yapmak, notr olmak ya da saygili olmak arasinda degisir. Ataturk'e saygi duymayan birisi saygisizlik yapiyor gibi algilamak yanlis.
Ataturk'un yaptigi X,Y 'ler varken neden saygi duymasinlar demissin ya. Zaten mesele burada. Bu yuzden tartisilabilir ve saygi otomatik olmamalidir.
Bulursan Ataturk'e saygi duymadigini soyleyen birisini, onunla tartisabilirsin, neden boyle dusundugunu konusabilirsin. Benim anlatmak istedigim, bu konunun tartisilamaz bir sey olmadigi.
Bir meseleyi tartisilamaz, sorgulamanaz hale getirmek dogmalastirmaktir ve tehlikelidir.
Ataturk saygi duyulmasi gereken bir insandir bana gore ama bu durum, diger her konuda oldugu gibi tartismaya aciktir. Duymuyorum diyen insanla oturup tartisirim.

Son düzenleme:
Ataturk'un neler yaptigini bilip, farkli kaynaklardan arastiran kimse benim gorusume gore saygi duymalidir. Ancak "saygi duymak zorundadir" demek kisi hurriyetine saygisizliktir. Kimse kimseye, kim olursa olsun saygi duymak zorunda degil.
Aataturk'un saygi gormesi icin canlanmasi mi gerekir demissin. Ataturk'e saygi duymayan birisi ile konusmadan bunu bilemezsin. Neden saygi duymuyor? Belki yeterince bilgili degildir. Belki yanlis bilgilendirmistir. Belki objektif bir sekilde bilgi sahibi olsa dahi, yaptiklari kendi dogrulariyla ortusmuyordur. Bunu bilemeyiz.
Ataturk'e saygi duymayan X miktarda insanin varligi Ataturk'u daha degersiz kilmaz. Ya da bizim Ataturk'e olan fikrimizi degistirmez. Dedigim gibi, saygi kazanilir.
Ayrica "saygi" kavrami 0 ve 1 bir mesele degil. Saygisizlik yapmak, notr olmak ya da saygili olmak arasinda degisir. Ataturk'e saygi duymayan birisi saygisizlik yapiyor gibi algilamak yanlis.
O hâlde sizin düşüncenizden yola çıkarak gidersek günümüzde Atatürk'e saygı duymayan birisinin Atatürk'e karşı neler düşündüğünü ve onun bütün eserlerine neler yaptığından bahsedebilir miyiz? Ben saygı duymayıp da terbiyesizlik yapmayan sadece %1 veya daha az kesim olduğunu düşünüyorum. Bugün kimse kalkıp da Atatürk ile görüşlerim tutuşmuyor, ancak yine de zamanının iyi bir lideri demez. Bugün Attan düşen adam takipçileri kalkıp Atatürk'e küfreder. Çünkü saygı duymuyorlar. Sevmiyorlar. Kalkıp Atatürk'ün heykeline saygısızlık ederler. Kalkıp Ölüm yıldönümünde ziyaret etmezler. Atatürk'e saygı duymayanların neler yaptığını biliyorum, görüyorum. Siz de biliyor görüyorsunuz. Bu çok tehlikeli bir durum. Ben örnek olarak şu anki Cumhurbaşkanını sevmeyebilirim. Ama belli başlı bir terbiye çerçevesi içinde eleştiririm. Gidip de saygısızlık etmem. Gidip de küfretmem arkasından. Veya gidip de sosyal medyada onun hakkında pis terbiyesiz içerikli paylaşımlar yapmam.

Anlayabileceğiniz üzere Atatürk'e saygısızlık durumu hassasiyet kazanıyor. Özellikle bu dönemlerde. Atatürk'e saygı duymak zorunda değildir kimse. Ama Atatürk'e saygı duymalıdır herkes. Atatürk'e saygı duymayan var ise yallah Arabistan'a, hadi kış kış yobaz beyinli diyorum..

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı