Sızma testi ve günlük kullanım için dağıtım önerisi

kenzai

Kilopat
Selam herkese,

Siber güvenlik alanında deneyimim var ve Windows ile birlikte Kali'yi kullanmaktan, RAM'i fazla fazla tüketmesinden sıkıldım. Günlük takılabileceğim ve işimi yapabileceğim, pentest dağıtımı ya da bir dağıtım içine araçları sorunsuzca kurup kullanacağım bir dağıtım arıyorum. Uzun süredir kişisel olarak bir dağıtım kullanmadım.

i7 - 12700H
RTX 3060
1 TB SSD
165 Hz & 2K ekran

Ana Makine'de Kali sorunlu diye birkaç yazı okumuştum ama fikirlerinize açığım.

Ubuntu önermeyin, hoşlanmıyorum.

hepsi yine linux tabanlı, denemek isterseniz buyrun.
1698928907179.png

Forumun kali kategorisine bakarsanız monitör moddaki Wi-Fi adaptörü ile kendi modemlerine bağlanamayanların ve kernel 4.15 ile dolaşanların göz yaşlarını görebilirsiniz.
Abartıyorlar. Bilgisiz olduklarından bir şey de yapamıyorlar, söyleneni de uygulayamıyorlar.

Windows içerisinde Kali kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla. Ana makineye Kali kurun o halde. En azından dualboot yapın. Kali RAM canavarı bir dağıtım değil.

Forumun Kali kategorisine bakarsanız monitör moddaki Wi-Fi adaptörü ile kendi modemlerine bağlanamayanların ve kernel 4.15 ile dolaşanların göz yaşlarını görebilirsiniz.
Abartıyorlar. Bilgisiz olduklarından bir şey de yapamıyorlar, söyleneni de uygulayamıyorlar.

Windows içerisinde Kali kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla. Ana makineye Kali kurun o halde. En azından dualboot yapın. Kali RAM canavarı bir dağıtım değil.

Evet o sorunları gördüm ben o sorunları aştım çözümleme olan normal şeyler onlar. Dediğiniz gibi bilgisizler ve abartıyorlar.
Peki Kali kurayım ama hangi dağıtım da kullanmak daha iyi olur?

Hepsi yine Linux tabanlı, denemek isterseniz buyurun.
Eki Görüntüle 2000233

Hocam onu bende görüyorum da fikir istediğimi belirttim ekran resmi atmakla yardımcı olunmuyor yanlış anlamayın sakın.

Hocam Debian'ı zaten Kali Linux'a çevirebiliyorsunuz, az biraz bilginiz var ise. Hem debian'ın yeni sürümü bir kaç ay önce çıktığından daha günceldir.

Selam herkese,

Siber güvenlik alanında deneyimim var ve Windows ile birlikte Kali'yi kullanmaktan, RAM'i fazla fazla tüketmesinden sıkıldım. Günlük takılabileceğim ve işimi yapabileceğim, pentest dağıtımı ya da bir dağıtım içine araçları sorunsuzca kurup kullanacağım bir dağıtım arıyorum. Uzun süredir kişisel olarak bir dağıtım kullanmadım.

i7 - 12700H
RTX 3060
1 TB SSD
165 Hz & 2K ekran

Ubuntu önermeyin, hoşlanmıyorum.

Peki Kali kurayım ama hangi dağıtım da kullanmak daha iyi olur?
Pentest araçları hazır geldiğinden Kali uygundur.

X64 İnstalleri indirebilirsiniz. Get Kali | Kali Linux

Ayrıca herhangi bir Debian türevini ihtiyacınız olan araçlarla doldurup yine Kali ile yapacaklarınızı yabancılık çekmeden yapabilirsiniz. Kali'nin olayı hazır kutu olması.

Pentest araçları hazır geldiğinden Kali uygundur.

X64 İnstalleri indirebilirsiniz. Get Kali | Kali Linux

Ayrıca herhangi bir Debian türevini ihtiyacınız olan araçlarla doldurup yine Kali ile yapacaklarınızı yabancılık çekmeden yapabilirsiniz. Kali'nin olayı hazır kutu olması.
Teşekkür ederim hocam, önerdiğiniz bir masaüstü ortamı var mı?
Hocam Debian'ı zaten Kali Linux'a çevirebiliyorsunuz, az biraz bilginiz var ise. Hem debian'ın yeni sürümü bir kaç ay önce çıktığından daha günceldir.
Tamamdır teşekkür ederim:)

Pentesting icin Arch ve Arch tabanli dagitimlar daha kullanilabilir bence. Debian'daki DPKG, manuel olarak kurulan Python ile yazilmis araclari dogru duzgun yapilandiramadigi icin cakismaya yol aciyor.
Ayrica Metasploit gibi cogu populer arac Arch'in deposunda bulunuyor.

Kali fazla sisirilmis bir dagitim, kursaniz bile icerisindeki araclarin yarisindan fazlasini zaten kullanmazsiniz. Gerekli/gereksiz ne tur bagimlilik varsa yuklu, e zaten ustune bir de systemd kullaniyor, ana makinede de tavsiye edilmemesinin sebebi zaten rolling release bir dagitim olmasi.

Systemd kullanmasin, bloatware dolu olmasin, stabil olsun ihtiyacim olan paketleri kendim yukleyeyim diyorsan Debian tarafinda Devuan kullanmani tavsiye ederim.

Pentesting icin Arch ve Arch tabanli dagitimlar daha kullanilabilir bence. Debian'daki DPKG, manuel olarak kurulan Python ile yazilmis araclari dogru duzgun yapilandiramadigi icin cakismaya yol aciyor.
Ayrica Metasploit gibi cogu populer arac Arch'in deposunda bulunuyor.

Kali fazla sisirilmis bir dagitim, kursaniz bile icerisindeki araclarin yarisindan fazlasini zaten kullanmazsiniz. Gerekli/gereksiz ne tur bagimlilik varsa yuklu, e zaten ustune bir de systemd kullaniyor, ana makinede de tavsiye edilmemesinin sebebi zaten rolling release bir dagitim olmasi.

Systemd kullanmasin, bloatware dolu olmasin, stabil olsun ihtiyacım olan paketleri kendim yukleyeyim diyorsan Debian tarafinda Devuan kullanmani tavsiye ederim.

Dediklerinize katılıyorum hocam bir yere bağlı kalmamak gerekiyor. 3 sene Fedora kullandım Ubuntu, Mint önerilirken farklı olanları da deneyimleyip karar vermek daha kolay oluyor.

Devuan için araştırma yapacağım hocam ek olarak da BlackArch deneyimlemek istiyorum hiç denememiştim.

Yeni konular

Geri
Yukarı