Skylake işlemcilere verilebilecek maksimum voltaj değeri nedir?

Makaleler
3
Selamlar. İşlemcileremize O.C yaparken sınırı nasıl belirlemeliyiz? Örnek veriyorum 6600K işlemcim için 1.3v ile 4.8 GHz'de stabil bir şekilde tam yükte 50 derece sıcaklığı aşmıyor diyelim. Ben de işlemciden alabileceğim maksimum hızı almak istiyorum. 1.3 olan voltaj değerini ne kadar arttırabilirim? Bunun aşılmaması gerek ve aşıldığında işlemci ömrünü çok hızlı tüketir dediğimiz bir noktası var mı? Soğutmamız yeterli olduğu sürece 1.5 veya 1.6 değerleri verilebilir mi? Bir zararı olur mu?

1.35V'a kadar güvenli ondan sonra risk başlıyor. 1.5,1.6V gibi tahminimce işlemci direkt ölür.
Testlerde 1.45'e kadar çıkan çok gördüm. Sıcaklık düşük olmak şartıyla ekstra voltajın zararı nedir? Çok voltaj çok sıcaklık getiriyor ama sıcaklık işini çözdüğümüzü var sayıyorum.

Çok iyi bir custom sıvı soğutmamız vs var. İşlemci tam yükte bile hiç ısınmadığı farz ettiğimiz senaryoda şu voltaj değerini geçmesen iyi olur dediğiniz değer nedir?

Ben işlemciye zarar vermeden alabileceğim en yüksek performansı almak istiyorum.
Yabancı forumlarda yeterli soğutma sağlansa da çip sağlığı ve güvenliği açısından 1.4V aşılmaması gerektiği yazıyor.
Birkaç yerde bu işlemciler için İntelin üst sınır olarak 1.52V belirlediğini 1.4 üzerine tavsiye etmediği yazılmış. Bazı yerlerde ise 1.45'in problem olmayacağı ama aşılmaması gerektiği yazılmış. Sanırım benim de üst limitim 1.45 olacak. İstediğim değeri yakalayamazsam Voltaj düşürürüm ama çıkabildiğim en yüksek GHz'ye en düşük voltajda çıkmaya çalıaşcağım.

Son düzenleme:
1.45V çok fazla, voltaj gerilim yaratır, yüksek gerilim işlemciye zarar verir. En fazla 1.38V'a çıkmanı tavsiye ederim. Zaten bir yerden sonra performans artışı düşüyor.

1.5V denemek için verip işlemciyi bozanlar biliyorum yine de siz bilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı