Skyrim neden en iyi RPG oyunu?

Benim RPG kısmını kattığımı kim söyledi hocam sana. Mesajımı dikkatli okursanız orada arkadaşa RPG kısmı hakkında bir şey demediğimi sadece oyunun kombatına yetersiz demesine laf ettim.

Ben kombatı kıyaslıyorum siz bana RPG yönlerini kıyaslayan bir yazı yazıyorsunuz. RPG kısmı için dediklerinize lafım yok zaten. Bunu söyledim o arkadaşa da. O verdiğim örnektede zaten RPG değil kombatı ele aldım. RPG ile kombat aynı şey mi sizce?
Diyaloglar da RPG derinliği yoksa Combatta ararsın bunu. CP77 build çeşitliliği anlamında Witcher'dan daha çeşitli. Ama diyalog olarakta Witcher daha iyi. Combat kötü değil zaten, sadece bu kadar uzun bir oyunu götürecek kadar çeşitli değil. BAW'da mutasyon sistemini getirerek biraz da olsa önüne geçiyorlar.
Ama ben Combat'ı çeşitli değil diye oyunu sevmiyorum değil, karakterleri ve atmosferi sevdiğimden benlik bir sorun yok.

Diyaloglar da RPG derinliği yoksa Combatta ararsın bunu. CP77 build çeşitliliği anlamında Witcher'dan daha çeşitli. Ama diyalog olarakta Witcher daha iyi. Combat kötü değil zaten, sadece bu kadar uzun bir oyunu götürecek kadar çeşitli değil. BAW'da mutasyon sistemini getirerek biraz da olsa önüne geçiyorlar.
Ama ben Combat'ı çeşitli değil diye oyunu sevmiyorum değil, karakterleri ve atmosferi sevdiğimden benlik bir sorun yok.
Her ne kadar kombatı benim için yeterli olsada. Olabilir hocam sizin fikriniz saygı duyarım. Kombat bana göre yeterlidir size göre daha da gelişmesi lazımdır bu kişiden kişiye değişir.

Arkadaş kombata sadece kılıç ve dodgeden ibaret dediği için ben o yazıyı yazdım zaten. Hani sadece kılıç ve dodgeden ibaret değil şunlarda var gibisinden. Çünkü kombatı sadece kılıç ve dodgeden ibaret değil.

He ne kadar yeter o tartışılır ama o kadar da değil. Yoksa diğer RPG kısımlarıymış falan onlara lafım yok. O konular kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir.

Skyrim'ın 2 sıkıntısı var. Birisi vuruş hissiyatı diğeriyse bug'ları. Onun dışında kusursuz sayılabilecek bir oyundur. Hangi oyunun kendi dili ve alfabesi var? İçinde kendi dilinde yazılmış ebedi eserleri ve şarkılar var?

Skyrim'ın 2 sıkıntısı var. Birisi vuruş hissiyatı diğeriyse bug'ları. Onun dışında kusursuz sayılabilecek bir oyundur. Hangi oyunun kendi dili ve alfabesi var? İçinde kendi dilinde yazılmış ebedi eserleri ve şarkılar var?
Katılıyorum, Lore olarak fantasik edebi eserlerin 10 katı Lore'u var TES evreninin. Vuruş hissini düzelten modlar var ama kurmuyorum, hiç savaşçı oynamadım.

Witcher 3ün Skyrimden daha iyi olduğu tek konu oyunun mekaniği ve vuruş hissiyatı. Witcher action adventure oyunudur RPG değildir.
Yazdıklarınız hem doğru hem yanlış. Doğru, Witcher bir RPG oyunu değildir, eğer RPG yapılmaya çalışıldıysada oldukça başarısız olmuş. Skyrim her açıdan Witcher'dan üstün, mekanikleri ve vuruş hissiyatıda çok daha iyidir.

@Alegod Skyrim ve Witcher 3 farklı açılardan RPG olgusunu destekler. Skyrim karakter yapılandırmaları üzerinde özgürlükçü bir oynanış sunar ancak diyalog seçeneklerinin oyun üzerinde kayda değer bir etkisi yoktur. Witcher 3'ün RPG özelliği ise diyalog seçenekleri oyunun hikayesini ciddi şekilde etkiler. Buna karşın tek bir karakter yönetiriz ve yapılandırma yönü zayıftır. Skyrim'deki gibi çeşitlilik sunmaz. Bunun dışında oynanış mekaniklerinin kamera açısıyla da ilgisi var. Skyrim kamera açısı olarak da özgürlük sunmuştur. İster FPS ister TPS olarak oynanabildiği için oynanış mekaniklerinden feragat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Skyrim bir sandbox türü açık dünya RPG. Buna karşılık Witcher 3 TPS kamerasının vuruş hissiyatını güçlendirici etkilerini verebilmesi üzerine geliştirilmiş oyunlardan biri. Ayrıca Witcher da açık dünya olmasına karşın Skyrim kadar özgür hissettirmiyor. Çünkü görev dizaynı daha önplanda ve bölgesel level sistemi mevcut. Skyrim'de ise ana görevin yan görevlerden sistemsel olarak hemen hemen hiçbir farkı yok. Bu yüzden daha özgür.

Bu full dialog odaklı RPG oyunlarını oynayan var mı? Ben hiç birini oynamadığımı fark ettim. Baldur's Gate, Divinity, Fall Out New Vegas gibi gibi. Aynı şekilde Disco Elsyum'da nasıl bir oyun bilmiyorum.

Geri
Yukarı